IT-iskolában a kkv-k

A társadalmi esélyek javításának, a versenyképesebb társadalomnak a programját indíthatja el jövőre a hazai IT-szektor nonprofit szervezete az Európai Unió szellemi és anyagi támogatását élvező TITAN programmal.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Éves szinten elérheti az évi 235 ezer embert a képzésben, felkészítésben, oktatásban részt vevők száma - közölte a meglepő adatot dr. Tilesch György, a TITAN néven elindított, európai uniós szellemi és anyagi forrásokra alapozott program főigazgatója. A szakember, aki a Microsoft Magyarországot képviseli a programban, a Piac & Profitnak nyilatkozva fontosnak tartotta hangsúlyozni: noha a legtöbb erőforrást a munkáltatója viszi be a nagyszabású akcióba, az teljes mértékben nyitott szellemi vállalkozás, s éppen ezért helye van, helye lesz benne az IT-szakma minden autentikus szereplőjének. A cél ugyanis közös, a digitális tudás színvonalának gyors és hatékony javítása.

Versenyképesség és foglalkoztatási esély

A főigazgató szavaiból kitűnik persze, hogy ezt az igényt már hosszabb ideje megfogalmazták a hazai informatikai vállalkozások, de érdemi változáshoz az vezetett, hogy az Európai Unióban is döntöttek a hasonló célok programmá tételéről, finanszírozásáról s a széles körű összefogás szükségességéről, hogy a lisszaboni ideát végre meg lehessen valósítani.

Az Európai Unió Fejlesztési Igazgatótanácsának idén megalapított magyar nonprofit szervezete, a Magyar EU Fejlesztési Igazgatótanács (MEFIT) tehát arra törekszik, hogy nálunk is érdemben csökkenjen a digitális szakadék - a 30 évesek korosztályától fölfelé sokaknak komoly hátrányt jelent az informatikai ismeretek hiánya -, a kis- és közepes vállalkozások pedig ne szenvedjenek versenyhátrányt amiatt, hogy hiányos az informatikai szellemi infrastruktúrájuk.

Természetesen az IT-szektorban is elengedhetetlen, hogy lépést tartsanak a szakterület fejlődésével, így az IT-szakember-képzés is célja a három pillérre épülő programnak. Dr. Tilesch György azzal is érvelt: kitüntetett szerepe lehet a foglalkoztatási esélyek javításában annak, hogy valóban sokan szerezhetnek a munkaerőpiacon értékelhető informatikai ismereteket. Bár ez sem magyarországi sajátosság, Brüsszel általános érvénnyel szorgalmazza az informatikai képzettségek fejlesztését, mivel azáltal bizonyíthatóan elősegíthető a munkahelyteremtés is.

Testreszabott képzés

A MEFIT által tömörített szervezetek céljaikat a TITAN nevű program keretén belül valósítják meg, s reményeik szerint a jövő évben el is indítják az első oktatási programokat. A feltételek ekkorra teremtődnek meg, az uniós büdzséből ekkor utalnak pénzt először az informatikai ismeretek oktatására. A pénzügyi támogatással szinte azonos rangú feltétel, hogy itt - a magánfinanszírozású állami beruházások, a PPP-k módjára - a kormányzati, szakmai és oktatási, valamint a civil szervezetek szerveződnek össze és állnak közösen a program mögé.

Dr. Tilesch György utalt rá, hogy már javában folynak a kkv-szektort segítő képzések előkészületei. Alapfeltétel, hogy a cégek vezetői idejekorán megismerjék, milyen kínálattal várják őket, munkatársaikat, dolgozóikat a TITAN programban. Ezért a közeljövőben a vállalkozói érdekképviseletek, szervezetek orientációs roadshow keretében tájékozódhatnak arról, milyen tanfolyamok lehetnek alkalmasak az ő cégük hosszabb távú fejlődésének elősegítésére, költséggazdálkodásuk javítására, alkalmazottaik tudásának versenyképessé formálására.

Ugyancsak a vállalkozások érdekeit szolgálja, hogy a kormányzat segítségével hamarosan felállhat egy országos tanácsadói hálózat. Pontosan tudják a TITAN-t elindítók, hogy a kkv-k messze nem homogén cégeket jelentenek, így mind a roadshow-kon, mind a kommunikáció más csatornáin a képzés, felkészítés más-más szintjét, minőségét mutatják majd be, a lényeg az, hogy minden érdeklődő találjon olyan területet és tudást, amilyeneket ő maga, avagy az ő cége, az ő vállalkozásának alkalmazottai tudnak jó hozadékkal hasznosítani.

A MEFIT által elindított program - a tervek szerint - egyszerű és gyors adminisztrációt igényel csak a résztvevőktől, mind a képzést kínáló intézményektől, mind a képzést igénybe vevő cégektől és magánszemélyektől. A 2009-től már elérhető uniós támogatás azonban nem pusztán a pénzforrás miatt fontos, hanem mert ezáltal megteremtődik a sokkal célirányosabb, ha tetszik, testreszabott képzés feltétele is. Ez azért fontos, mert eddig nem nagyon találkozott a formális képzés után a munkaerőpiacra, a vállalatokhoz került munkavállalók tudásának jellege, minősége azzal, amire a vállalkozásoknak szükségük volt jól felfogott üzleti érdekeik, hosszabb távú terveik miatt.

Út a távmunkához

A TITAN program főigazgatója szerint nem csak azok a hagyományos - például a Számalk, a KFKI kebelében működő - iskolák jutnak szerephez, amelyek a nemzetközi mezőnyben megkövetelt ismereteket kínáltak eddig is, illetve e tudásnak megfelelő oklevelet, bizonyítványt adtak ki. További oktatási vállalkozások és nonprofit továbbképző intézmények, az e-learning különböző területein szerepet vállaló szervezetek bekapcsolódására is szükség lesz, de a TITAN azt is megköveteli, hogy a valós munkaerő-piaci keresletet kielégítő képzést kapjanak az "utcáról betérő", munkahelyük megtartása érdekében vagy a munkához jutás reményében tanuló felnőtt korosztályok is.

Az oktatással is, de az informatikai infrastruktúra működtetésével is összefüggő cél, hogy a távmunka lehetőségei végre kiszélesedjenek, olyannyira, hogy az EU-ban elvárt számban és minőségben lehessen otthonról dolgozni, munkához jutni. Brüsszel kiemelt figyelmet szentel annak, hogy a foglalkoztatást mind jobb hatásfokkal tudja javítani az informatikai kultúra színvonalának javulása. A TITAN hazai elindítói e tekintetben az uniós legjobbak közé sorolódhattak, az EU kapcsolódó intézményeinek értékítélete szerint a magyarországi program által teremtett precedenstől okkal várják, hogy foglalkoztatáspolitikai mintát kínáljon a kontinens más országai számára.

A 2009-ben kaput nyitó "iskolákhoz" a "diákok" toborzását már most, ősszel elkezdi a TITAN program szervezőgárdája. De nem pusztán azzal, hogy megismertetik a majdani "étlapot", a roadshow-k ugyanis a finanszírozás hátteréről is szólnak: a kkv-k ugyanis szintén a programon keresztül kaphatnak majd támogatást a költségek fedezetéhez. Ez az
"ösztöndíj" is egyfajta biankó ígérvény ahhoz, hogy ne legyenek üres tantermek az IT- vagy inkább IKT-szektor iskoláiban, sőt ne a fantazmagória kategóriájába tartozzék, hanem realitás legyen az évi 235 ezer "nagydiák", akihez - dr. Tilesch György szerint - valóban eljuthatnak az informatika alap- s persze a magasabb szintű ismeretei.

Tanuló tanárokat!
A felnőttképzésben meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy az oktatók és az új szakmákat tanulók készségszinten kezeljék a számítástechnikai eszközöket, s mielőbb képesek legyenek a digitálisan elérhető tananyagok használatára - fogalmazták meg a "tanévnyitón" az oktatással foglalkozó szakcégnél. A Perfekt Zrt. számára az jelentheti a növekvő üzleti lehetőséget, hogy Magyarországon is kezdik felismerni: a munkaerőpiac kívánalmainak megfelelően vegyenek részt a munkavállalók a felnőttképzés kínálta programokban. És ezzel párhuzamosan: ma a 25-54 éves korosztály 50 százaléka semmilyen számítógépes ismerettel nem rendelkezik, miközben egyre több szakma gyakorlása kívánja meg az információs technológia ismeretét. Egy felmérés tanúsága szerint a magyar közoktatásban dolgozó pedagógusok 38 százaléka gondolja úgy, hogy az internethasználat segíti a tantárgyak oktatását és az alapképességek megtanulását. Az EU-országokban a tanárok 76 százaléka tartja szükségesnek az internet készségszintű használatát az oktatásban. A Perfekt Zrt. abban is bízik, hogy szemléletváltás következik be: a közoktatásban és a felnőttképzésben oktatók mielőbb érteni és használni akarják az e-learning technológiát. A cégnél pedig megkezdődött az oktatók továbbképzése, a digitális tananyagok bevezetése és használata.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo