Ismét két számjegyű

Ahogy elérte a Magyar Nemzeti Bank alapkamata a nyolc százalékot, megmozdult a pénzintézetek fantáziája, s egymásra licitálva kínálják kedvező feltételű betéti lehetőségeiket. A legjobb piaci ajánlatok már két számjegyű hozammal csábítják a banki betéteseket.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A legújabb banki akciók mutatják: a pénzintézetek nem titkolt célja, hogy tőkét és ügyfeleket csábítsanak el a konkurenciától. Jól látható jele ennek, hogy a legtöbbjük igyekszik a végletekig leegyszerűsíteni az ügyfelek becsatlakozását. Nem szükséges folyószámlát, bankkártyát "igényelni" ahhoz, hogy pénzünket akciós feltételek mellett leköthessük.

Új tőkék, régi pénzek

"Ez bizony 10 százalék" - hirdeti a CIB Bank legújabb betéti reklámja, s az állítás nem csalás, nem ámítás: valóban 10 százalékos éves kamattal számolhat az, aki két hónapos CIB Classic Tízes Betétben helyez el legalább 50 ezer, legfeljebb 50 millió forintot. Az OTP Bank hasonló akciója már nem ilyen pofonegyszerű, de közérthető: egymillió forint alatt a két hónapos betét éves kamata 7,5 százalék, 5 millió forint felett 9,0 százalék. A Citibank kicsit hosszabb idejű lekötést vár el az ügyfeleitől, a kiemelt, 9,0 százalékos kamatot csak hat hónapos várakozás után írják jóvá a betétes számláján. Mindhárom akció közös tulajdonsága, hogy az ügyfél számláján korábban elhelyezett összegekre nem vehető igénybe, a bankok csak egy meghirdetett fordulónap után elhelyezett összegekre hajlandók nagyobb összeget fizetni. Vagyis ami pozitívumként megjelenik egy egyenlegen, az bizony másutt hiányozni fog.

Az MKB is 10 százalék feletti EBKM-mel (egységesített betéti kamatlábmutató) kecsegtet az újonnan elhelyezett pénzösszegekre, ám a "régi" pénzek kamata a téli kamatakcióban csak az első periódusban haladja meg a 10 százalékot, a féléves lekötés EBKM-je 8,6-8,8 százalék körül alakul. Az Erste Bank az ügyfelek korábban elhelyezett pénzére egyedi módon kínál kiemelkedő kamatot. Akciója sávos kamatozást ígér a futamidő különböző szakaszaira, így éves lekötés esetén az első két hónapra még csak 3,0, az utolsó kettőre viszont már 14,0 százalékos kamat jár. Ám a nominális 14,0 százalék hiába több, mint bármely konkurens cég ajánlata, a valóságban az EBKM alig 7,60 százalék (miközben előrejelzések szerint 6 százalék körül lesz az infláció). Igaz, ha a futamidő vége előtt törné fel a lekötését az ügyfél, megkapja a megelőző időszakokra vonatkozó kedvezőtlenebb kamatot.

Csak aktívan!

A legkacifántosabb akcióval a Raiffeisen állt elő. Akik a társaság akciós betétjét három hónapos lekötéssel választják, évi 8,5 százalékos kamathoz juthatnak. Sőt, ha az akciós betét elhelyezését követően az ügyfél aktívan használja a bankszámláját, további évi 1,5 százalékpontos kamatprémiumot kap, és ajándékutalvány formájában legfeljebb 25 ezer forint értékben a kamatadó összegét is. Hogy mit jelent az aktív használat? Nos, az ügyfélnek nincs más dolga, mint lakossági bankszámlájára utaltatnia jövedelmét, amelynek összege havonta legalább 50 ezer forint, és két csoportos megbízást is kell adnia közüzemi számláinak beszedésére.

A bankok tehát továbbra sem adják ingyen a magas kamatokat a betéteseknek, ilyen vagy olyan feltételeknek meg kell - mint ahogy mindig is meg kellett - felelnie annak, aki a legkockázatmentesebb módon szeretne kiemelkedő hozamhoz jutni. Ugyanakkor a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) többszöri felkérése nyomán a bankok hozzászoktak az EBKM használatához, így a prospektusok és internetes hirdetések többségén már jól látható, hogy valójában mennyit is hoznak a konyhára a kiemelkedő kamatok.

Rövid távon jól jártak

Augusztusban, a kamatadó bevezetése előtti utolsó pillanatokban a lakossági ügyfelek többsége a hosszú távra szavazott. Komoly pénzmennyiség áramlott az éves, illetve az éven túli lekötésekbe, ezen a szinten évi 7,5-8 százalék körüli kamatot kínáltak a bankok. Ezt a hozamszintet - a 20 százalékos kamatadó hatását beszámítva - szeptembertől már csak 9,4-10 százalék körüli kamatokkal lehetett volna elérni, ám alig több mint egy hónap múltán ez már teljesült is.

A két számjegyű hozamok közel két év után bukkantak fel ismét a bankok kondíciós listáin. A jegybanki kamatemelések sorozata ráadásul elemzők szerint még nem ért véget, így ha a magánszemélyek havonta-kéthavonta görgetik a pénzüket egy emelkedő kamatkörnyezetben, akkor lehet, hogy a kamatadón pénzt veszítenek ugyan, de mindezt visszanyerhetik azzal, ha érvényesíteni tudják a magasabb aktuális kamatlábat. Az augusztusi időszakban tehát a legjobban azok döntöttek, akik kihasználták az egyes bankok rövid távú akcióit.

Ugyanakkor nem szabad elfeledkezni arról, hogy a kamatadó bevezetésének mellékhatásaként a lekötött banki betétekből nagy mennyiségű pénz áramlott a bonyolultabb befektetési formák: befektetési jegyek, részvények felé. Ezek hozama természetesen a legtöbb esetben nem kalkulálható előre, még rövid távra sem, így csak jövőre derül majd ki, hogy a hosszú távú befektetési formák közül augusztusban melyik volt a nyerő.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo