Irány Bulgária?

A tőkeexport terén néhány éve az élen állunk a régió országainak versenyében. 2006-ban a magyar cégek külföldi befektetései elérték a 2,4 milliárd eurót, és úgy tűnik, ez a dinamizmus töretlen. Bulgária évek óta kedvelt terepe a magyar tőkének, csatlakozása az Európai Unióhoz pedig további ösztönzést jelentett. Az 1996 és 2007 vége között megvalósult magyar tőkebefektetések értéke 918,4 millió euró volt, és ezzel az előkelő kilencedik helyen állunk a bolgárok befektetői rangsorában.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A hazánk területénél mintegy hatodával nagyobb Bulgáriában több mint kétmillióval kevesebb ember él, mint nálunk - ezzel együtt azt szoktuk mondani, nagyjából egyformák vagyunk; nagyságrendileg kétségtelenül. Egyebekben sok a különbség.

Nagyobb sebességre kapcsoltak

Ami a gazdasági fejlettséget illeti, jóval előbbre járunk, de ha például az éves növekedést tekintjük, akkor az elmúlt időszakban Bulgária sokkal nagyobb sebességre kapcsolt, mint mi: a mutató az elmúlt években 6 százalék körül van, 2004-ben még ennél is jobb volt.

Az ország évek óta kedvelt terepe a magyar tőkének, tavalyi csatlakozása az Európai Unióhoz pedig további ösztönzést jelenthetett sokaknak. Az elmúlt bő egy évtizedben - 1996 és 2007 vége között - a megvalósult magyar tőkebefektetések értéke 918,4 millió euró volt. Ezzel az előkelő kilencedik helyen állunk a bolgárok befektetői rangsorában (csak összehasonlításul: a kereskedelmi forgalomban, mind az exportot, mind az importot tekintve, a tizennyolcadik-tizenkilencedik helyen állunk). A gazdasági kapcsolatok fejlődése töretlen, bár egyenetlen: a magyar aktívum igen jelentős, több mint 520 millió euró, és a trend eléggé kitartónak látszik: 2007 első tizenegy hónapjában kivitelünk több mint 50 százalékkal nőtt, behozatalunk viszont egyenesen csökkent, még ha nem is jelentős mértékben, nagyjából 3 százalékkal.

- Nagy- és kisbefektetőnek egyaránt érdekes ország Bulgária, egyebek közt azért is, mert a kihelyezett magyar tőke már elért egy viszonylag kedvező szintet - mondja Söpkéz Sándor, az EastEuroCo ügyvezetője. Szerinte ehhez nem kis mértékben járultak hozzá azok a kapcsolatok, amelyek korábban is segítették a bulgáriai magyar jelenlétet: hogy sok bolgár fiatal tanult nálunk a különböző egyetemeken, és szinte nem is volt olyan bolgár kormány, amelyben ne lett volna Magyarországon végzett miniszter. Igaz, olyan "magyar hátországra" nem számíthatunk, mint Romániában, de minden szükséges segítséget megkapunk.

Inkább a nagyobbak mennek

Míg Románia a kis- és középvállalkozásoknak egyaránt jó terep, Bulgáriában inkább a nagyobbak jelenléte a jellemző. Mintegy 250 magyar érdekeltségű cég van bejegyezve az országban, alapvetően a pénzügyi szférában: így az OTP (DSK), az OTP Garancia Biztosító és az MKB Union Bank. De ott vagyunk az elektronikai iparban, a számítástechnikában, a telekommunikációban, a gyógyszeriparban, a kozmetikai cikkek és villamos készülékek gyártásában is. A magyar nagykövetség tájékoztatása szerint a bolgár piacon jelen levő cégek közül három folytat termelést és kereskedelmet: a Duna-Pack Plovdivban, a Videoton Sztara Zagorában, valamint a GPV-Bulgária. Jelentős a CBA és a Fornetti is, az utóbbi időben pedig terjeszkedik a Magyar Telekom. Lendületesen lépnek előre azok a szolgáltató cégek is, amelyek a bulgáriai piacgazdaság kialakulásában vállalnak szerepet, például a fejvadászok.

A piac jóval kisebb ugyan, mint a szomszédos Romániában, de megéri megtelepedni rajta: egyrészt még nem drága, bár kétségtelenül dráguló, a képzés mindig jó volt, az ország kellemes, szép, turisztikailag is változatos. Tengerpartja mindig sokakat vonzott, de a hegyek is sok élményt kínálnak.

- Az agrárium is gazdag, a légkör pedig barátságos, szívesen látják a magyarokat. Az eddigi befektetések megágyaztak az újaknak - hangsúlyozza Söpkéz Sándor, aki szerint a bolgárok általában nyitottak a magyar árukra és szolgáltatásokra.

Cégalapítási tudnivalók
Korlátolt felelősségű társaságot (OOD - druzsesztvo sz ogranicsena otgovornoszt) Bulgáriában legkevesebb 5000 leva alaptőkével lehet alapítani, ez nagyjából 650 ezer forint. Nem írják elő, hogy milyen arányú legyen a készpénz-apport összetétel, és az alaptőkét szabadon föl lehet használni. Tag lehet minden természetes vagy jogi, bel- vagy külföldi személy. A cég elnevezésében föl kell tüntetni az OOD (kft.), ha pedig netán egy személy a tulajdonos, akkor az EOOD rövidítést.

A társasági szerződésnek tartalmaznia kell a társaság nevét és székhelyét, a vállalkozás tárgyát és a társasági szerződés határidejét, az alapító tagok nevét és címét, illetve székhelyét, valamint a törzstőke összetételét és a tagok közti megoszlását. A cégbejegyzéshez csatolni kell a társasági szerződést, a cégalapításról és az ügyvezető kijelöléséről szóló jegyzőkönyvet, az ügyvezető aláírási címpéldányát, a befizetésekről (törzstőke, cégbejegyzéshez szükséges díjak) szóló igazolásokat, továbbá, ha az alapító jogi személy, a cégbejegyzési kivonatot.

Részvénytársaságot (AD - akcionerno druzsesztvo) legalább két (természetes vagy jogi) személy alakíthat, illetve törvényben meghatározott esetekben egy személy is, de akkor a kft.-khez hasonlóan szerepeltetni kell a névben az "e" betűt is, különben elég az AD. A szükséges alaptőke éppen ezerszer annyi, mint a kft. esetében: 5 millió leva. Ez azonban csak arra az esetre vonatkozik, ha az rt. részvényjegyzéssel alakul. Ha jegyzés nélkül, akkor elég egymillió leva is - így sem olcsó mulatság. Egy részvény minimális névértéke 100 leva, a nagyobb névértékű részvénynek százzal oszthatónak kell lennie.

A társasági adó mértéke (egyes kivételektől eltekintve) 15 százalék, alapja a cég profitja, de egy bulgáriai vállalkozásnak egy év alatt huszonhétfajta adófizetési kötelezettsége keletkezik, és ez az elért profit 40,7 százalékát teszi ki. A társasági jövedelemadó nullaszázalékos viszont akkor, ha egy cég azokon a területeken hoz létre új munkahelyet, vagy növeli a termelési kapacitást, ahol az országos átlagot 50 százalékkal meghaladja a munkanélküliség, továbbá éves szinten a foglalkoztatottak 80 százaléka az adott terület közigazgatási határán belül állandó bejelentett lakcímmel rendelkezik. Feltétel még, hogy a vállalkozásnak nem lehet köztartozása.
Ez utóbbi területen különösen jók a lehetőségek. Mint a bolgár piacot jól ismerő ember, az ügyvezető fontosnak tartja, hogy a leendő befektetők előzetesen alaposan ismerkedjenek meg a lehetőségekkel.

- Szófia például még nem olyan drága, mint Bukarest, és a hegyek, a tengerpart, a nagyvárosok, mint Várna vagy Plovdiv elég tisztességes mértékű piacok. A szófiai magyar nagykövetségtől minden szükséges információt meg lehet tudni, új kapcsolatokra lehet szert tenni. Ők aktív együttműködésre törekszenek a bolgár partnerekkel, és ennek a magyarok már eddig is sok hasznát vették - tette hozzá az EastEuroCo ügyvezetője.

Lehetőségek és veszélyek

Dr. Faller Jenő szófiai magyar nagykövet kiemelte, hogy a kedvező adók, a viszonylag kvalifikált munkaerő, a befektetőnek elfogadható bérszínvonal ösztönözheti azokat, akik tőkekihelyezésben gondolkodnak, már csak azért is, mert a hazai piac számukra szűkülni kezd. A továbblépés elsősorban az ingatlanpiacon, a szolgáltatóiparban, a telekommunikációban, a hulladékföldolgozásban, a víztisztításban és az infrastruktúrában valószínűsíthető. Be lehet kapcsolódni EU-s pénzekből finanszírozott programokba (például Offset, Twinning, Agrár Kifizető Ügynökségek fölállítása) is.

A bolgár piacon is közkedvelt a kft., ezt javasolja a nagykövet is, utána a részvénytársaság és a cégképviselet következik, a sort a magánvállalkozási forma zárja. (Lásd keretes írásunkat.) Minden külföldi természetes vagy jogi személynek lehetősége van kereskedelmi képviseletet vagy gazdasági társaságot bejegyezni Bulgáriában. Bevett szokás az előre fizetés és az akkreditív megnyitása. A nagykövetség a nyitva szállítást semmiképpen sem javasolja, csak ha régi partnerről vagy saját érdekeltségű cégről van szó. A gyakorlatban sűrűn előfordul, hogy a cégek készpénzzel egyenlítik ki a számlát, de készpénzzel utazni kockázatos lehet - hangzik a figyelmeztetés.

Faller Jenő nagykövet a Piac és Profitnak hangsúlyozta, hogy Bulgária azzal, hogy az Európai Unióhoz csatlakozott, fölértékelődött, és nemzetközi tényezővé vált. Ráadásul az unió ebben az esetben egy olyan tagállammal bővült, amely Magyarországgal hagyományosan jó viszonyt ápol. A két ország álláspontja a legtöbb kérdésben azonos, és ez kiváló lehetőséget teremt a közös érdekérvényesítésre az EU-n belül. Ennek megfelelően mindkét részről fontos feladatnak tekintik, hogy föltárják, mely területeken van esély a hasznos együttműködésre.

- Bulgáriában mára már meghatározó a magyar tőke jelenléte, és ez a tendencia folytatódik. Nagyon kevés hely van a világon, ahol a magyarokat mint népet és mint üzleti partnert úgy szeretnék-becsülnék, mint itt. A magyar üzleti partnerekre - másokkal ellentétben - nem újgyarmatosítóként tekintenek - jegyzi meg a nagykövet.

Van még szabad hely

Ez persze nem jelenti azt, hogy ne kellene kemény versenytársakkal megküzdeni. A konkurencia területenként, szektoronként, ágazatonként változó, rendkívül dinamikus a piacváltozás, de azt szinte biztosra vehetjük, hogy mindenekelőtt osztrák, német, olasz, görög, brit, amerikai és francia vetélytársakkal kell felvenni a küzdelmet. Az újabb hírek szerint azok, akik a tengerpart felé kacsingatnak, és a vendéglátásba, üdültetésbe kívánnak beszállni, számítsanak rá, hogy ezen a területen az utóbbi időben erősen megnőtt az oroszok érdeklődése.

A külföldi közvetlen tőkebeáramlás általában kiemelkedőnek mondható. Az elmúlt öt évben csaknem tizennyolcmilliárd euró érkezett Bulgáriába, ennek csaknem egyharmada, 5,7 milliárd euró az első uniós évben, A világcégek zömmel jelen vannak ezen a piacon is.

A magyar tőkeexport kilátásait kedvezően befolyásolhatja, hogy erőteljesen nő a bolgár gazdaság, az EU-15-ök átlagának kettő-négyszeresével. A gazdasági és pénzügyi szektor folyamatosan liberalizálódik, egyre nő az igény a zöldmezős beruházások iránt. Minden területre szabad a befektetés, de persze vannak olyan ágazatok, amelyek engedélykötelesek, például a hadiipar, a földkincsek kiaknázása, az erdőirtás. Előnyöket kínálhat a regionális szabadkereskedelemben való részvétel, lehetőség van közös föllépésre harmadik piacokon, elsősorban Macedóniában, Koszovóban és a Nyugat-Balkánon.

A térség szakértői azt mondják, ha Románia esetében igaz lehet, hogy igyekeznie kell annak, aki ezután akar ott piacra lépni, Bulgáriában még van szabad hely. A szófiai magyar nagykövetség minden segítséget megad a bolgár piacra betörni szándékozóknak. Két diplomatával és egy szakasszisztenssel külgazdasági szakszolgálatot működtetnek. Szegedi Gábor vezető külgazdasági szakdiplomatának több mint tízéves piaci tapasztalata van. A nagykövet kezdeményezésére 2005 novemberében megalakult a Bolgár-Magyar Kereskedelmi Kamara, s ma már több mint harminc tagja van. A szófiai diplomáciai képviselet évente tizenkét-tizenöt vállalati prezentációnak ad otthont, és közreműködik vállalati bemutatkozások, üzletember-találkozók megszervezésében. A szükséges információkat tehát meg lehet szerezni tőlük.

Természetesen vannak, akik önállóan szeretnek tevékenykedni. A nagykövetség mindenesetre okkal ajánlja, hogy ha egy cég képviselője nem biztos a dolgában, nem ismeri a helyi törvényeket, előírásokat, akkor tanácsos, ha konzultál ügyvéddel, adószakemberrel, könyvelővel, könyvvizsgálóval egyaránt. Nem szabad aláírni vagy parafálni olyan szerződéstervezetet, amelyet nem tökéletesen értünk.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo