Holcim: Pályázatok a fenntarthatóságért

Két hónappal ezelőtt, magazinunk áprilisi számában (18. oldal) már írtunk a svájci eredetű, közel egy évszázados történetet maga mögött tudó Holcim, a világ egyik vezető cement-, kavics- és betongyártója társadalmi szerepvállalásának filozófiájáról. Az azóta eltelt időszak sem zajlott esemény nélkül a vállalat életében: átadták a Holcim Hungária Otthon Alapítvány idei díjait, térségfejlesztési konferenciát szerveztek Nyergesújfalun, és konferenciát tartottak a fenntartható építészet bemutatása céljából.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A multinacionális nagyvállalat társadalmi felelősségvállalásának hat alappillére kiterjed a felelős vállalati magatartás valamennyi kérdésére.

- Természetesen nem hiányzik a szűkebben vett helyi környezet védelme, a társadalmi fejlődés elősegítése, illetve a globális problémákra való érzékeny reagálás sem - hangsúlyozza Márta Irén, a Holcim Hungária Zrt. kommunikációs igazgatója, és hozzáteszi: - Egy globális nagyvállalatnak komoly felelőssége van a világ folyamatainak alakulásában.

Holcim Hungária Otthon Alapítvány

 A gyárak és üzemek környezetében élők hogyléte nagyon fontos a Holcim számára. Ennek egyik bizonyítéka a Holcim Hungária Otthon Alapítvány, amely azzal a céllal jött létre 2004-ben, hogy a vállalat hosszú távon, jól érzékelhető módon segítse a szélesebb értelemben vett társadalmi fejlődést. Az évente százmillió forintos támogatási összegre önkormányzatok és önkormányzati szervezetek pályázhatnak.

- A neves szakemberekből álló független kuratórium az idei kiírásra összesen beérkezett 36 pályázatból nyolc település projektjét fogadta el. Székesfehérvár például 35 millió forintot nyert, hogy egy hétemeletes, paneltechnológiával készült volt munkásszállót "fecskeházzá" alakítson. Kunszentmiklós önkormányzata viszont a roma munkanélküliséget kívánja csökkenteni - miközben az ökologikus épülettervezés is fontos szempont számukra - az alapítványtól nyert kilencmillió forintos támogatással. Miután a környéken sok az agyag, felelevenítik a vályogvetés és a nádaratás hagyományát. A támogatás segítségével felépülő referencia ikerház minden munkafázisát dokumentálják, és ezzel keresik meg a vályogtégla leendő forgalmazóit. Anarcs pedig egy a 19. század végén épült házat vásárolt meg, hogy bérlakásokat alakítson ki benne - említ néhány érdekes tervet az idei nyertes projektek közül Márta Irén.

Amúgy a nyert pályázatok egytől egyig régebbi, kihasználatlan épületek bérlakásokká alakítását célozzák, vagyis a Holcim ily módon közvetetten - az adott településen élő rászorult családok otthonhoz jutásának elősegítésével - az adott közösség életét teszi könnyebbé.

Az immár harmadik alkalommal meghirdetett kiíráson a helyi önkormányzatok a beruházás teljes költségének ötven százalékára pályázhatnak. A meglévő épület és a telek értéke azonban része a saját erőnek, az átalakítások tehát létrejöhetnek csupán a Holcim által biztosított alapítványi forrásból is. A rugalmasan felhasználható pénz sok pályázattal ellentétben "önerőkímélő" módon, munkafázisonként hívható le.

Összefogás a térség fejlesztéséért

- Valóban felelős globális nagyvállalatként szeretnénk elérni azt is, hogy a civil szféra, az államigazgatás és a gazdasági élet szereplői összefogjanak, együtt gondolkodjanak annak érdekében, hogy a 2007-2013 között az ország számára megnyíló EU-forrásokat minél hatékonyabban használjuk fel - hangsúlyozza a Holcim kommunikációs igazgatója.

Ennek érdekében a vállalat május 18-án Nyergesújfalun konferenciát szervezett Összefogás a térség fejlesztéséért címmel. Az immár másodízben megrendezett eseményre Komárom-Esztergom megye számos településéből összesen százhúsz vendég érkezett. Zömmel társadalmi szervezetek, önkormányzatok és ezek intézményei, valamint a térségi vállalkozói szféra képviselői osztották meg egymással gondolataikat, uniós pályázati tapasztalataikat.

- A mintegy tizenkét neves szakértőt felvonultató konferencia lehetőséget kívánt nyújtani a térség településeinek arra, hogy a pályázatokon - így például az unió által támogatott pályázatokon is - nagyobb eséllyel indulhassanak. A szakmai előadások és a délután megtartott civil kerekasztal-beszélgetés valós problémával foglalkozott: a felszólalók az uniós források megszerzésének és felhasználásának fontosságáról, a pályázatírás módjáról, technikáiról tartottak előadásokat, a délutáni megbeszélésen pedig az eddigi pályázati tapasztalatokról, kihívásokról, valamint a vállalatok, a civil szféra és az önkormányzatok együttműködési lehetőségeiről beszélgettek a szakértők. A résztvevők megismerhették például, hogy Tüskeváron hogyan tudott megépülni a térség egyik legmodernebb iskolája, a hátrányos helyzetű és roma gyerekek integrációját segítő uniós pályázati tapasztalatairól beszámoló Pedro Catala Peiro atya előadásából pedig kiderült, hogy milyen különbségek vannak a hazai és a nyugat-európai országok gyakorlatában - meséli Márta Irén.

A Holcim felismerte hogy az uniós és egyéb források megszerzését a régió szintjén több tényező is hátráltathatja. Egyfelől a szükséges információk, másfelől a pénzügyi források hiánya, s végül a szakértők és a megfelelő tapasztalat hiánya is. Az információ terítésén túlmenően a kezdeményezés következő lépése egy háromszázmillió forintos alapítvány létrehozása.

- A Holcim a jövőben aktívan is szeretne részt venni abban, hogy a régió minél sikeresebben tudjon pályázni. Vissza nem térítendő támogatást kívánunk nyújtani oktatáson való részvételre, a szakszerű pályázatírás finanszírozására, illetve az őszre felálló alapból akár az önrész kifizetésére is lehet majd pályázni - ismerteti a terveket a Holcim munkatársa.

#page#

Fenntarthatóság az építészetben

A fenntarthatóság, ez a ma divatos fogalom, valószínűleg mást jelent minden egyes országban. A Holcim háromévente világszinten hirdeti meg a Holcim Awards pályázatot. A kiírás célja, hogy hozzásegítse a világot egy-egy különlegesen környezettudatos létesítmény megvalósulásához. 2006-ban például a stuttgarti főpályaudvar nyerte el a megosztott fődíjat. A tervezett létesítmény különleges tetőszerkezete minden évszakban kellemes klímát biztosít, mégpedig fűtés és hűtés nélkül, vagyis nulla energiafelhasználású. A tavalyi év másik aranyérmét pedig egy venezuelai projekt nyerte. A fiatalokból álló építészcsapat Caracas San Rafael-Unido elnevezésű kerületének sajátos urbanizációs és integrációs problémájára keresett és talált megoldást azáltal, hogy az utcák nélküli hegyoldalba épült házakat összekötő lépcsőket átalakították. Ezzel nemcsak az ott lakó családok mindennapi integrációját tették könnyebbé, hanem egyúttal a lakások infrastrukturális ellátottságát is javították.

A díjat odaítélő nemzetközi kuratórium öt szempontot vesz figyelembe a bírálat elkészítésekor. Az ökológiai minőség és energia megőrzésen túl vizsgálják a megvalósítandó épület költséghatékonyságát és kompatibilitását, az etikus építést és a társadalmi felelősségtudatot, a létesítmény környezethez való illeszkedését és esztétikai hatását, valamint a projekt megvalósulásával elérhető mennyiségi előrelépést, illetve a megoldás átültethetőségét.

- Az építészet világszerte a fenntarthatóságra fokuszál, és egyre sürgetőbbé válik, hogy a fenntarthatóság gondolata hazánkban is átültethető legyen a gyakorlatba a helyi adottságok figyelembevételével. Ez volt az egyik célja a június 15-én a Jövő Háza Központban tartott konferenciának, amelyet a Kortárs Építészeti Központtal közösen szerveztünk. A másik pedig az, hogy jóllehet 2006-ban már tizenkét magyar építész pályázott a Holcim Award díjra, mégis szükségesnek látjuk a program hazai népszerűsítését, illetve megismertetését az érintettekkel ezen a számos nemzetközi és hazai szakembert felvonultató szimpóziumon. Azáltal, hogy megismertetünk nemzetközi példaértékű projekteket, talán sikerül előmozdítanunk a fenntartható építészetről folyó diskurzust a hazai építészek, várostervezők, mérnökök és ingatlanfejlesztők között. A fenntarthatóság ugyanis nagyon sok mindent magában foglal, mint ahogyan ez a konferencia neves előadóinak beszámolójából is kiderült - hangsúlyozza Márta Irén.

A kétmillió dollár összdíjazású Holcim Awards 2007-es megmérettetésre 2007. június 1. és 2008. február 29. között lehet pályázni még nem megvalósult projektek részletes tervével a www.holcimawards.org honlapon.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo