Holcim: Felelősséggel, odafigyeléssel

A cementgyártáshoz nagy mennyiségű nyersanyagra és energiára van szükség, ugyanakkor a termelés emisszióval jár, legjellemzőbb a szén-dioxid-kibocsátás. Többek között ez az oka annak, hogy a svájci eredetű cement-, kavics- és betongyártó vállalat, a Holcim üzleti stratégiájának igen hangsúlyos eleme a fenntarthatóság - ezen belül a CSR -, amely nem csak a cég belső működését hatja át, hanem külső szerepvállalásaiban is megmutatkozik.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Holcim társadalomért tett lépéseiről sokat lehet hallani, hiszen szinte az egész év folyamán történik valami ezen a téren a vállalat életében. A Holcim Foundation for Sustainable Construction (Holcim Alapítvány a Fenntartható Építészetért) háromévente rendez regionális és nemzetközi versenyt és nemzetközi fórumot a fenntartható építészet népszerűsítése érdekében. A Holcim Hungária Otthon Alapítvány évente százmillió forinttal támogatja az önkormányzati bérlakásépítést az esélyegyenlőség növelése és az otthonteremtés érdekében. Minden év tavaszán és őszén átadják a Holcim Díjat a cég gyárai környezetében működő civil szervezetek támogatása, a környezet szebbé tétele érdekében, és az üzleti etika sem maradhat ki a sorból. A CSR-tevékenysége elismeréseként novemberben két díjat is átvehetett a cég, ezzel is bizonyítva, hogy a környezetvédelembe befektetett energia nem vész el, csak átalakul: hatékony együttműködéssé és valódi elismeréssé.

Nem csak az esővizet, de a díjakat is gyűjtik a betonüzemben

- A környezeti értékek védelme iránti elkötelezettségünk eredményeként több, hazánkban példaértékűnek számító beruházást valósítottunk meg, illetve kezdtünk el. Az ipari ökológiát mint tevékenységet tudatosan és következetesen végezzük, minden lehetőséget megragadunk a környezet terhelésének csökkentésére, mert így mérsékelhetjük a társadalom terheit - hangsúlyozza Márta Irén, a multinacionális nagyvállalat magyarországi kommunikációs igazgatója.

A folyamat elismeréseként idén novemberben a Holcim elnyerte a KÖVET-INEM által öt éve alapított Környezeti Megtakarítás Díjat a 3 éven túl megtérülő beruházás kategóriájában. A pályázatot értékelő, környezetvédelmi szakújságírókat is tömörítő zsűri a Holcim Pomázi Betonüzemének azért ítélte oda A Legnagyobb Magasan Csüngő Gyümölcs elismerést, mert a korszerű üzem okosan gazdálkodik a természeti erőforrásokkal, és a fel nem használt betont innovatív módon újrahasznosítja, s így hozzájárul a környezetterhelés csökkentéséhez.

A Pomázi Betonüzem, amely összesen mintegy kétszázötvenféle recept alapján gyártja termékét, fontos szerepet játszik Budapest és környéke ellátásában: az üzemből szállítják a betont - többek közt - az M0 Duna-hídja és az M0 keleti szektora építéséhez. A korszerű gyárban okosan használják a természeti erőforrásokat, és újrahasznosítják a fel nem használt betont, hogy a környezetterhelést minél alacsonyabb szintre szorítsák vissza. A fel nem használt és a keverőautók tartályából kinyert maradékot egy tíz köbméter/óra kapacitású rendszerben szétválasztják, és az anyagokat az újonnan készülő betonhoz adagolják. Ezzel éves szinten hozzávetőleg 600-700 köbméter visszamosott anyagot forgatnak be újra a termelésbe, amit egyébként hulladékként kellene kezelni. Az esővízgyűjtés és az üzem területén fúrt kút pedig arra szolgál, hogy ne kelljen csapvizet használniuk a termeléshez, ezzel évi tizenegyezer-ötszáz köbméter vizet takarítanak meg a városi hálózatból.

- Célunk az ökohatékonyság, vagyis a többet kevesebbel filozófia. Figyelmünk középpontjában három kulcsfontosságú terület áll: irányítási és beszámolási rendszerek; folyamatbemenetek - a nem megújuló energiaforrások és nyersanyagok helyettesítése hulladékkal és ipari melléktermékekkel -; és folyamatkimenetek, tehát az emissziós értékek csökkentése - magyarázza Márta Irén.

Környezetbarátok - egy célért

November 7-én a Magyar Tudományos Akadémián vette át a Holcim Hungária Zrt. a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) Az Üzleti Élet a Környezetért pályázaton elnyert harmadik díjat az "Oktatás és tudatformálás" kategóriában.

- Nagyon fontosnak tartjuk a számos civil szervezettel történő hosszú távú együttműködést a környezetvédelmi nevelés területén. A helyi sajátosságokra fokuszáló akciók kidolgozásán túlmenően kifelé is igyekszünk közvetíteni az általunk fontosnak vélt értékeket- vallja a Holcim kommunikációs szakembere.

A győztes pályamunkában a vállalat bemutatta az észak-dunántúli és észak-magyarországi régióban évek óta sikerrel megrendezett "Környezetvédelmi és takarítási nap" projektjét, mely a közoktatási intézmények, a környezetvédelmi és civil szervezetek és a Holcim összefogásának szép példája. Ezen túlmenően a díjazott pályázati anyagban szerepelt még a Holcim környezetvédelmi alkotópályázatának projektje is, melyet a cég Komárom-Esztergom megye hat településén ír ki minden évben, s melyre minden alkalommal több száz csodálatos pályázat érkezik.

A HBLF Az Üzleti Élet a Környezetért Díj kiírását 2000-ben határozta el azért, hogy a hazai vállalatok környezettudatos tevékenységét bátorítsa. Az immár hatodik alkalommal kiírt pályázatra idén öt vállalat készített pályamunkát.

"Bölcsőtől bölcsőig - a következő ipari forradalom"

A hulladékok újrahasznosítása az egyik fontos területe a környezetvédelemnek és ahogyan a KÖVET-INEM díja jelzi, a Holcim működésének is. Ám ez nem pusztán a vállalat gyártási folyamatainál mutatkozik meg, testet ölt a Holcim szponzorációs tevékenységében is.

November 16-án, a HVG Könyvkiadó Zrt. gondozásában jelent meg - Közép-Európában először Magyarországon - a Michael Braungart és William McDonough szerzőpáros könyve, a Bölcsőtől bölcsőig. A különleges technikával, víz- és gyűrésálló műgyanta anyagból készült "papíron" kiadott mű valóban forradalmian új szemlélettel közelíti meg az ember alkotta termékeket.

Sokan gondoljuk úgy, hogy azzal tesszük a legjobbat a környezetünkkel, ha minél kevesebbet fogyasztunk, és az elhasznált termékeket és csomagolóanyagokat minél nagyobb arányban újra felhasználjuk. De valóban ez a legjobb megoldás? A német vegyész Braungart és az amerikai építész McDonough koncepciója szerint nem az a fő cél, hogy minél ökohatékonyabban - kevesebb anyag- és energiaráfordítással - termeljen az ipar, és az sem, hogy az emberek minél kevesebbet fogyasszanak ezáltal csökkentve a természetre káros hatásunkat. Szerintük inkább arra kellene törekednünk, hogy megértve a természet anyagcsere-folyamatait és alkalmazva azt a termelésre, illetve a tervezésre, a minket körülvevő termékek és tárgyak ne járjanak negatív természeti vagy egészségügyi hatással. Sőt, hasznos életük alatt és azt követően éppen a természetet táplálják, vagy egy zárt rendszerben újra az eredeti célra lehessen használni őket. A szerzőpáros rávilágít arra, hogy az ipari forradalom kezdetétől napjainkig végbemenő folyamatok figyelmen kívül hagyták a természeti törvényeket, és az erőforrásokat nem kímélve generáltak gazdasági növekedést.

A könyv magyarországi megjelenését és az ez alkalomból rendezett előadást a Holcim Hungária Zrt. támogatta. Az előadáson dr. Michael Braungart professzor személyesen ismertette meg a hallgatóságot azokkal az általa kidolgozott eszközökkel és eljárásokkal, amelyek segítségével ökohatásos termékeket és üzleti rendszereket lehet megalkotni. Michael Braungart a Darden School of Business vendégprofesszora, és emellett a világ számos egyetemén oktat olyan témákról, mint az ökohatékonyság és ökohatásosság, a 'bölcsőtől bölcsőig' design és az intelligens anyagkészletezés.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo