Holcim: A tudatos felelősségvállaló

A svájci eredetű, közel egy évszázados múltra visszatekintő Holcim a világ vezető cement-, kavics- és betongyártó vállalatainak egyike. Az építőanyag-világpiac egyik legerősebb szereplőjeként számon tartott cég életében a társadalmi felelősségvállalás komoly, sokéves múltra visszatekintő, tudatos alapelvekre épülő folyamat, amelynek lényegi eleme az előrelátás.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Március végén adták át az idei Holcim Díjat. A rekordmennyiségű, ezúttal 49 beérkezett pályázat alapján a fődíjat és a vele járó egymillió forintos cementutalványt a Lábatlan Közösségi Céljaiért Alapítvány nyerte el, hogy a Holcim támogatásával felújítsa a város járdáit és gyalogosútjait.

- A 2001-ben alapított díj immár hagyománnyá vált. A Holcim Hungária minden évben pályázatot ír ki gyárai környezetének szebbítésére és az ottani közösségek életének fellendítésére. Idén a cementutalványon felül összesen 1,6 millió forintot osztottunk szét nonprofit szervezetek, civil szervezetek és helyi intézmények között. A támogatásunkkal megújul Mogyorósbánya főtere, a bajóti óvoda mozgásfejlesztő játékszerei, egy nyergesi közoktatási intézmény motoros napvédőket vásárolhat, Lábatlanban ligetes fatelepítésre fordítják az elnyert összeget, míg az Életút Egyesület a Sérült Fiatalokért pihenőparkot létesít az otthonaikban - mondja Márta Irén, a Holcim Hungária Zrt. kommunikációs igazgatója.

Mindez persze csak egyik eleme a multinacionális nagyvállalat társadalmi felelősségvállalásának, amelynek a hat alappillére kiterjed a felelős vállalati magatartás valamennyi kérdésére.

Felelősen másokért és önmagunkért

A Holcim Hungária Zrt.
A 32 milliárd forint éves nettó árbevételt meghaladó, 631 főt foglalkoztató (2005-ös adatok) hazai vállalat számára a gazdasági erejéhez hasonló mértékben fontos a társadalmi szerepvállalás, amely hat, globálisan elfogadott alappillérre épül. Ezek a következők:
1.Üzleti etika
2. Közösségek bevonása
3. Munkahelyi egészségvédelem és biztonság
4.Beszállítói és vevőkapcsolatok
5. Foglalkoztatáspolitika
6. Monitoring- és jelentésrendszer
- A cég életében nagyon fontos az üzleti etika kérdése. A Hungarian Business Leaders Forum keretei között indítottunk egy üzleti etikai munkacsoportot, hogy segítsük az ezen a területen megvalósult legjobb gyakorlatok terjedését, a vállalaton belül pedig kidolgoztuk a helyi sajátosságokra fokuszáló üzleti etikai kódexet.  Munkavédelmi szabályainkat kiterjesztettük a partnereinkre, beszállítóinkra is - persze csak ajánlás szintjén -, hiszen az alappillérek között a beszállítói és vevőkapcsolatok szintén megtalálhatók - hangsúlyozza a vállalat kommunikációs igazgatója, és hozzáteszi: egyáltalán nem egyszerű dolog például a munkavédelmi felszerelések használatának betartása, ám nagyon hasznos.

A munkahelyi egészségvédelem és biztonság világszinten is hangsúlyos kérdés a Holcim számára, amit mutat az is, hogy minden munkatárs számára csoportos balesetbiztosítást köt a cég. Emellett a munkahelyi balesetek számának minimálisra csökkentése érdekében nemzetközi szinten kidolgoztak egy hároméves akciótervet a 2006-2008 közötti időszakra vonatkozóan.

Az "Elkötelezettség a biztonságért" program részeként Magyarországon öt főszabály született, ezeket tréningek és oktatások során ismertették meg a munkatársakkal. Szintén a program része, hogy 2006-ban a dolgozók új, biztonságosabb és kényelmesebb téli munkaruházatot kaptak.

- 2006-ban egyáltalán nem történt baleset az üzemeinkben, gyárainkban. Ez annak is köszönhető, hogy ha bármely, akár a világ  másik végén lévő Holcim-egységnél előfordul valami, azt az összes többi leányvállalatnál is feldolgozzák, átbeszélik, és igyekeznek a tanulságokat helyi szinten is levonni. Ez az egyedülálló nemzetközi tapasztalatcsere jelentősen elősegíti, hogy munkatársaink maximális biztonságban tudják végezni a munkájukat függetlenül attól, hogy melyik ország melyik Holcim-gyárában dolgoznak - ismerteti Márta Irén.

De nemcsak a biztonság, a munkatársak megelégedettsége, jó közérzete is fontos a cégnek.

A foglalkoztatáspolitikai pillér lényeges alapelve, hogy azonos felelősségi körökhöz azonos bér és juttatás tartozik. 2007-ben a cafeteria rendszer váltotta ki az addigi szerteágazó juttatások túlnyomó részét annak érdekében, hogy a dolgozók minél inkább a számukra szükséges csomaghoz jussanak. A munkatársak megkérdezése után összeállított béren kívüli juttatási csomag rugalmas, mindenki igényét figyelembe veszi, így van, aki a keretösszegből étkezési jegyet vagy üdülési csekket vásárol, de igényelhető egészségpénztári befizetés, otthoni internet-hozzáférés, illetve a keretből kulturális szolgáltatásokra is költhet.

#page#

A közösségek bevonása

A munkatársak megelégedettsége mellett a Holcim számára a gyárak és üzemek környezetében élők hogyléte is nagyon fontos, ezenfelül pedig a társadalom egésze számára is szeretne juttatni. Ezt a filozófiát követi a már említett Holcim Díj, illetve a Holcim Hungária Otthon Alapítvány, amely azzal a céllal jött létre 2004-ben, hogy a vállalat hosszú távon, jól érzékelhető módon segítse a szélesebb értelemben vett társadalmi fejlődést. Az évente százmillió forintos támogatási összegre önkormányzatok és önkormányzati szervezetek pályázhatnak.

- A neves szakemberekből álló független kuratórium által odaítélt összegből Magyarország vidékein 2005-ben 36 lakás épült, 2006-ban pedig a kilenc nyertes pályázat révén 24 lakás kivitelezése megindult. Az idei kiírásra több mint 30 pályázat érkezett, az elbírálásuk most zajlik - mondja Márta Irén. Az alapítvány a mindenki számára elérhető otthonteremtést segíti a vissza nem térítendő támogatásokkal. A Holcim ily módon olyan önkormányzati projektek megvalósulásához nyújt segítséget, amelyek hátrányos helyzetben lévő, rászoruló családok részére vállalják bérlakások kialakítását.

- Ily módon épülhet új ingatlan, de sor került már kihasználatlan laktanyaépületek, könyvtárak, raktárak vagy sportöltöző átalakítására is. Egy korábban nőtlen tisztek szállójaként üzemelő épületből például húsz család jutott otthonhoz 2005-ben. Tehát az alapítvány közreműködésével nem csupán lakások születhetnek, hanem a korábban kihasználatlan ingatlanok hasznosítása is megoldódik - teszi hozzá a cég kommunikációs szakembere.

A helyi önkormányzatok a beruházás teljes költségének ötven százalékára pályázhatnak, ám miután a meglévő épület beleszámít a saját erőbe, az átalakítások gyakorlatilag létrejöhetnek csupán a Holcim alapítványi forrásából is. Ráadásul a rugalmasan felhasználható pénz "önerőkímélő" módon, munkafázisonként hívható le.

- Úgy érzem, ezzel a támogatással az adott közösségek életét tesszük könnyebbé. Tiszaugon például az ár elmosta a háziorvos házát, de az alapítvány segítségével sikerül majd egy új szolgálati lakást adni a számára, hogy ne szűnjön meg a helyi orvosi ellátás. Uraiújfalun egy pedagógus házaspár helyben tartásához tudtunk hozzájárulni, Gersekaráton pedig a körzeti rendőrmegbízott jutott új szolgálati helyiséghez - meséli Márta Irén.

A fenntartható fejlődéséért

A cég beruházási terveiről, a helyieket érintő kérdésekről, valamint az üzemek károsanyag-kibocsátási szintjéről a lakossági fórumokon, illetve a helyőcsabai cementgyár bejáratához kihelyezett monitorról tájékozódhatnak az érdeklődők. Bár mostanában a globális felmelegedés kapcsán a szén-dioxid-kibocsátás szintje fokozottan a figyelem középpontjába került a világ minden pontján, a cementgyárnál ez nem új keletű kérdés.

- Miután a cementgyártás hosszú távú tevékenység, egy gyár felépítése után hosszú évtizedekig szeretnénk helyben maradni. Most például Nyergesújfalun tervezünk egy 65 milliárd forintos beruházást, de ez csak akkor lehet sikeres, ha már most beépítjük az üzleti tevékenységünkbe a jövőbeli, várhatóan a jelenleginél szigorúbb környezetvédelmi előírásokat is. A Holcim szerte a világban célul tűzi ki, hogy minél nagyobb arányban használjon a globális szén-dioxid-kibocsátás mértékét csökkentő fűtőanyagokat. A németországi gyárak működése során például a fosszilis tüzelőanyagokat már 40 százalékban alternatív tüzelőanyagokkal váltják ki, és bár Magyarországon még kisebb ez az arány, a Holcim Hungária Zrt. folyamatosan törekszik ennek javítására.

- Ez azonban nemcsak rajtunk múlik, hanem a rendelkezésre álló megfelelő újrahasznosítható hulladék meglététől is. A Holcim olyan termékfejlesztési stratégiát folytat, amely lehetővé teszi a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését - állítja a szakember.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo