Házunk melege

Lakhelyünkön, munkahelyünkön egyre több a módja annak, hogy rendszerszerűen használjuk az alternatív energiaforrásokat, megannyi ősi és új megoldással óvjuk környezetünket, s váltsuk ki részben, egészben a fosszilis energiát.

- Sokáig még az új, 225 kilowattórás dán szélerőmű karbantartói sem jöttek rá, hogy a kollégák fordítva kötötték be ezt a tíz kilowattórás cseh szélkereket, s azért áll - árulja el a titkot a tanya gazdája, dr. Nagy József. A háromszintes épület verandájáról nemcsak a jókora lendülettel dolgozó szélgépet lehet szemügyre venni, hanem a természet munkára fogott többi ajándékát is: a napelemeket, a fahulladék tüzelésére felállított kazánt például. De nem lehet látni azt a csaknem két évtizedes "folyamatot", amelyet Nagy-ferenczi Kft.-nek neveznek, s pár éve oktatórendszerként, pár év múltán pedig már EU-s támogatású kisbirtokrendszerként is ismerni fognak.

Iskolateremtő kísérletezők  

A Bükk déli lábánál, Bükkaranyos határában csak azt nem találtuk, amiért odamentünk. A tanyát. És nem leltünk ökoházat, ökofalut sem, ahol az emberek korábbi életmódjuk megváltoztatásával alkotnak félnomád közösséget. Ehelyett 60 hektáros, tóval, dombokkal és építkezésekkel tarkított, alternatív energiaforrásokat bőséggel hasznosító, patikatisztaságú farmra bukkantunk. A kórházi intenzív osztályok egyszer használatos, műanyagzacskó-papucsában lehet csak megközelíteni az "irodákat", ahol számosan dolgoznak a számítógépeken, például azon, amelyikkel "fel lehet hívni" a szélerőművet az aktuális áramtermelési adatokért ugyanúgy, ahogy az áramszolgáltató is tartja vele a kapcsolatot az ellenőrzések és a havi elszámolások miatt.

- Lego-rendszerben terveztük még a földek megvásárlását is: tudtuk, mi, hol lesz - kalauzol vissza a tanya őstörténetéhez a tulajdonos, az agrármérnök kandidátus, Nagy József.

A mai leltárban pedig már éppen úgy szerepel egy jókora tó, forrásokkal, mint az irodává is átlényegült háromszintes tanyaépület. Az energiaközpont utal rá: itt nem az ember alkalmazkodik a szél, a nap hasznosításához, hanem fordítva, ezeket az elemeket fogja munkára a gazda.

- A napelem és a kis szélerőmű által termelt áramot tápláljuk be az óra és a ház közé, a saját hálózatunkra, vagyis az ÉMÁSZ-tól a saját termelésünk mennyiségének arányában nem vételezünk áramot - tudjuk meg Nagy Józseftől. - A "megújuló energiák parkját" megpályázott uniós pénzen építettük, és építjük tovább, de nem akárhogyan: a Dunán innen semmilyen előzménye - telepítési, technológiai, működtetési munkakultúrája - nem volt az ilyen rendszereknek.

Azóta már tudják, hogy sikerült azt a szélturbinát megvenniük, amelyik a legelterjedtebb változtat Nyugat-Európában, s ami a kft.-nek külön is fontos: lehet a segítségével tanítani. Felmehetnek az erőmű tornyába, s mindent megtudhatnak a diákok az önmagát vezérelő, védő gépről. A cégnek lételeme az ismeretterjesztés, oktatási igazgatósága a piacon és az uniós támogatási szisztémában "Miskolci kistérség mezőgazdasági és alternatív jövedelemszerzési szakképző iskolája 2005-2007" elnevezéssel szerepel. A megújuló energiaforrások használatát is középfokon oktatják felnőtteknek.

Léptékváltó kisbirtokok

- A két tavunk között hamarosan lesz egy csőturbina is, az éjszakai árammal az alsóból fölhozott vizet nappal, csúcsidőszakban használjuk fel áramtermelésre, megoldva az alternatív energiaforrások egyik fő problémáját, a tárolást, konzerválást - avat be a "termelő tananyag" további titkaiba is a vállalkozás irányítója. Eközben, szinte mellesleg, megjegyzi, a második világháború óta most készül először Magyarországon új, kisméretű vízerőmű: a beruházó pesti cég a Rábán hozza létre a Nagy-ferenczi Kft. segítségével készült pályázat alapján az 1,5 megawattos "áramgyárat".#page#

A debreceni doktori iskola tagjaként is jegyzett kft. vezetője azonban ma már mást is láttat. A cég léptékváltását: a völgyzáró gáttal ellátott, még épülő tórendszert s a közeli dombokra álmodott kisbirtokrendszert. Magyarországon még egyedülálló módon alakítanak ki 1,1 hektáros birtokokat 25 tehetséges fiatal családnak. Az EU ezt a telekméretet önálló farmnak tekinti, tehát lehet pályázni is forrásokra. Az ifjú telepeseknek, valamint az idősek épülő rehabilitációs központjának közösségi központot is kialakítanak, ezek is élvezni fogják a földnek, a napnak, a szélnek az energiatermelő képességét.

- A párom vállalkozása új típusú oktatási központhoz nyert pályázati támogatást, így nincs akadálya, hogy működhessen, és az oktatás tárgya legyen a teljes energiatermelő rendszer - "zárja le" a fosszilis energiahordozókat mellőző farmgazdaság nagyiparosítási programjának bemutatását Nagy József, miközben átkalauzol a következő "megújuló" vállalkozásukhoz: magyar szakemberek szabadalmaztatta eljárással, a nyugat-európainál gazdaságosabb biodízel-termelést indítanak el már a legközelebbi időben. Az új típusú oktatási központ egy jókora kertészeti üvegházban optimalizálja majd az alternatív források energiatermelését és persze a tanítást.

Tizedannyit fogyasztó panel

Ma már jó üzlet a megújuló energia hasznosítása a Nagy-ferenczi Kft.-nek, sőt ebbéli tudásának oktatása is. Ezzel akarva-akaratlan missziót teljesít, nyitottságuk egyfajta ellenpropagandája a titkolódzó, olykor kiismerhetetlen vállalkozásoknak.

Egy-két évvel ezelőtt például egy Pest megyei falu telkeket adott a környezetvédelmet fontosnak tartó családok tervezett ökolakóparkjának. A természetes anyagokból készülő otthonokat napkollektorokkal szerelték volna fel, a szennyvizet gyökérzónás módszerrel akarták tisztítani, s áramot nyertek volna energiaerdők elégetésével. A polgármester - tudtuk meg tőle - azonban hónapok óta eredménytelenül keresi a beruházást kezdeményező vállalkozást. Egy másik projektről, a budapesti Corvin-Szigony nevű városrész rehabilitálójáról hangzott el egy konferencián, hogy hőszivattyús rendszerrel kívánja az épületek energiaellátását gazdaságosabbá tenni. A Magyarországon egyelőre csak családi házas léptékű technológia "nagyiparivá" alakításáról ehelyütt mégsem tudunk beszámolni, mert a projekt gazdája szerint a téma nem időszerű.#page#

Hasonló léptékekért felelős - de eredményeit szerencsére nem "titkosító" - vállalkozás is több van persze, Dunaújvárosban például olyan is, amely klasszikus lakótelepi panelház energiaellátását racionalizálta igen jó hatásfokkal. A korszerű fűtés- és szigeteléstechnika mellett egyebek között úgynevezett passzív szolár építészeti megoldásokat alkalmaztak, s a végeredmény az lett, hogy a korábban négyzetméterenként több mint 200 kilowattóra fűtésenergiával "telelő" panellakások ezen a télen is már tizedannyi energiát fogyasztottak.

- A dunaújvárosi Lajos király útján lévő hétemeletes panelház elöregedett szigeteléseit a mai, modern rendszerekkel váltottuk fel, illetve mind a kasseli, mind a dunaújvárosi egyetemi kutatási és számítási eredmények alapján számos további újszerű megoldást is alkalmaztunk -mondta el a Piac és Profitnak Pikóné Perjési Irén, a város víz-, csatorna- és hőszolgáltató kft.-jének ügyvezető igazgatója. - A zöldtető kialakításán túl például a lakásokban árnyékoló megoldásokat alkalmaztunk a túlmelegedés ellen. De talán a legfontosabb, hogy az otthonokban olyan szellőzőrendszerek működnek már, amelyekhez hővisszanyerők kapcsolódnak. A meleg víz előállításához pedig napkollektort használ a lakóház.

Passzív készházlakók?

A panelházba utólag építették be a szellőző- és hővisszanyerő rendszert, ám ahol ez a műszaki lehetőség "adottság" lehetne, az az úgynevezett készház. Ausztriában elképzelhetetlen, hogy az ilyen épületeket gyártó cégek megélnének az előre "beszerelt" energetikai praktikák nélkül. Az osztrák hátterű, Magyarországon működő Bien-Zenker cég is felkínálja a vevőknek az összes lehetséges korszerű megoldást. Nem éppen elégséges eredménnyel.

- Olykor találkozunk olyan vásárlóval is, aki, ha már készen vesz egy új házat 20-25 évre, hajlandó beleépíttetni minden alternatív energiát hasznosító eszközt is - érvel Kárpáti József, a cég építészeti tanácsadója. - Ekkor lesz is a házban hőszivattyú, meleg vízhez napkollektor, pelletfűtés. Ők nem foglalkozzanak a megtérülési idővel, telik nekik mindenre. Az árérzékenyebbek a legjobb esetben is csak azt képesek finanszírozni, hogy kialakíttatják a gépészeti lehetőségeket a későbbi átálláshoz.

Az alacsony energiaigényű házakért Európában szinte mindenütt kormányszintű támogatással folynak a kutatások, az eredményeket a készházak gyártói képesek a leggyorsabban átvenni. Ma már ott tartanak a tudósok, hogy a passzívnak nevezett épületeik minden négyzetmétere szezononként akár egy liter olajjal kifűthető. Az épületek légátbocsátási tényezőjét is számszerűsítik: mérik és értékelik, hogy elejét vehessék a drága pénzen felmelegített levegő távozásának. Az sem véletlen, hogy a "légtömörséget" elősegítő légcserélő berendezések minden osztrák és német készháznak a kellékei. Nálunk még nem azok -pedig 20-30 százalék közötti energiamegtakarítás érhető el velük -, meglehet, azért nem, mert nálunk nem a házak, hanem azoknak a lakói a passzívak.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo