Gyengélkedő Németország

Jóval meghaladja a legtöbb európai országban tapasztalható lassulást a németországi GDP növekedési ütemének mérséklődése. Elemzők 2002-re sem jósolnak gyorsulást a tavalyi, mindössze 0,6 százalékos növekedéshez képest. A német kilábalás attól is függ, hogy az Amerikai Egyesült Államok gazdasága mikor áll növekedési pályára. Ahhoz azonban, hogy az magával húzhassa az EU vezető gazdasági hatalmát, ott komoly belső reformokra van szükség.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Németország nehéz helyzetben van. A 2000 második felében megindult konjunkturális lassulás ez ideig nem váltott át fellendülésbe. A 2001 végi adatok szerint 20 százalékkal zuhantak az ipari megrendelések, a novemberi adatok az egy évvel korábbihoz képest a belföldi megrendelések 11 százalékos, a külföldiek 26 százalékos visszaesését mutatták. Ilyen nagyfokú lassulásra utoljára az 1998-as ázsiai válságot követően került sor. Mind az export, mind az import 2001. novemberi teljesítménye elmaradt a 2000 hasonló időszakában regisztrált adatoktól. A beruházások közel 3 százalékkal estek, és a német ipari és kereskedelmi kamara legutóbbi felmérése szerint a vállalkozók a gazdaság minden szektorában visszafogják invesztícióikat.

Válságról szerencsére nincs szó, jóllehet néhány ágazatban – elsősorban az építőipar, a gépipar és a kohászat területén – lassulás tapasztalható. Optimizmusra ad okot az az év eleji bejelentés, miszerint az építőipar 2002-ben a tavalyinál lényegesen kisebb számú elbocsátásokra kényszerül, és mérséklődtek az inflációs várakozások is.

Az utolsó ipari társadalom

– A váratlan és nagymértékű konjunkturális lassulás két dolog következménye: egy külső és egy belső elemé – mondja Inotai András, a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének igazgatója. – Külső elem a világgazdaságban és konkrétan az USA-ban tapasztalható recesszió. Abból kiindulva, hogy a német export hozzávetőleg 10 százaléka irányul az Amerikai Egyesült Államokba, elemzők 0,2 százalékpontos GDP-visszaesést prognosztizáltak a német gazdaságban. Ráadásul egy amerikai lehűlés olyan gyárakra is kihat, amelyek közvetlenül nem állnak az országgal kapcsolatban, hiszen a globalizálódott világban nem nemzetállamok, hanem transznacionális vállalatok kereskednek egymással.
Mindez önmagában még nem indokolná a német gazdaság más európai uniós országokénál erőteljesebb lassulását. Mivel azonban munkaerő-piaci berendezkedését és intézményrendszerét – a hosszú ideje elmaradt belső reformok következtében – rendkívüli rugalmatlanság jellemzi, Németország mára „Európa beteg államává” vált.
A BusinessWeeknek adott nyilatkozatában Jürgen von Hagen, az Európai Integrációs Tanulmányok bonni központjának gazdasági és társadalmi kérdésekért felelős igazgatója Németországot Európa legutolsó ipari társadalmának nevezte. A munkaerőnek több mint az egyharmada dogozik itt a termelőszférában, miközben a legtöbb európai országban ez az arány 20 százalék, vagy az alatt van. Az elkövetkező évek kihívása a szolgáltatási szektor liberalizálása, a szolgáltatásorientált üzletek létrehozásának könnyebbé tétele – állítja a német gazdaság reformfolyamatait sürgető vezető közgazdász.

Elodázott reformok

A német gazdaság rugalmatlan belső szerkezete még jobban erősítette a visszaesést. Azt, hogy a strukturális problémák csak a recesszió hatására kerültek felszínre, elsősorban az magyarázza, hogy a megnyíló kelet-európai piacok és a 17 millió keletnémet „új” fogyasztó kedvező helyzetbe hozta a vállalatokat, de elodázta a belső reformokat.
– E mögött azonban egy politikai ok is meghúzódik – teszi hozzá Inotai András. – Helmut Kohl tizenhat évig volt kancellár. A kilencvenes évek politikai vezetői jobbára már csak a meglévő állapot fenntartására koncentráltak, és minden olyan reformfolyamatot, amely egy választási ciklusnál hosszabb időt vett volna igénybe, inkább a szőnyeg alá sepertek. Az emberek azért szavaztak Schröderre – mondta Manfred Güllner, a berlini Forsa Intézet elnök-vezérigazgatója –, mert azt várják tőle, hogy modernizálja az országot. Schröder 2000 közepén megkezdte a gazdaság radikális átalakítását. Egyik lényeges intézkedése a sokakat érzékenyen érintő nyugdíjrendszer átalakítása, a másik a társasági- és személyijövedelemadó-reformok bevezetése volt, bár ez utóbbi hatásai csak 2005 után jelennek meg teljes mértékben – mondja Inotai András. – A gazdasági intézkedéseket nehezíti, hogy – a várakozásokkal ellentétben – ismét növekszik a munkanélküliség: a munkanélküliségi ráta 2001-ben elérte a 9,5 százalékot. 2001 októberében három év óta a legtöbb, közel 27 ezer állás szűnt meg, a munkanélküliek száma 3,9 millióra növekedett. A segélyek komoly terhet jelentenek a költségvetés számára. A német Allensbacher Institute közvélemény-kutató intézet tavaly év végén készített felmérése szerint pedig a megkérdezettek 56 százaléka úgy gondolja, hogy túlzottan bőkezűen bánik a társadalom a munkanélkülieknek juttatott járandóságokkal.

Szűk mozgástér

– Az USA 250 milliárd dollárt pumpálhat az amerikai gazdaságba, de miután a német költségvetés már így is deficites, az amerikaihoz hasonló mesterséges élénkítés nem képzelhető el – szögezi le Inotai András. – A GDP 2,5–2,7 százalékát elérő költségvetési deficithez jelentősen hozzájárulnak a német újraegyesítésből következő pénzügyi átcsoportosítások is. Németország keleti felében az egy főre jutó GDP fele a transzferből származik, még napjainkban is. Évente átlagosan 150–180 milliárd márka (70–90 milliárd euró) – a magyarországi tőkebefektetések összegének mintegy háromszorosa, a magyar GDP-nek körülbelül a másfélszerese – került át a keleti országrészbe, ami nem „kerül vissza”. A monetáris unió és a közös valuta érdekében szigorúan szabályozott költségvetési politika is szűkíti a kormány mozgásterét.
Európa nem tudja átvenni az Amerikai Egyesült Államok mozdonyszerepét; ezt a mostani helyzet is igazolja. Az idei teljesítmények szempontjából tehát alapvető fontosságú, hogy az amerikai gazdaság milyen irányba mozdul el. Elemzők úgy vélik, a fellendülés 2002 második felében megindulhat, egyes optimista vélemények szerint akár már korábban is. A német kilábaláshoz azonban elengedhetetlen, hogy az ország rászánja magát az eddig félretett intézkedések meghozatalára.
– Németországot – a belső reformok hatásainak megjelenése és az amerikai konjunktúra beindulását követően – az exportteljesítmény fellendülése húzhatja ki a mederből – teszi hozzá Inotai András.
Ha nem az optimista forgatókönyv valósul meg, a talpraállás folyamata könnyen elhúzódhat, veszélyeztetve akár a maastrichti kritériumok teljesítését, és – miután a német gazdaság adja az eurózóna GDP-jének egyharmadát – elképzelhető a monetáris unió más országaira áthúzódó aszimmetrikus sokkhatás is.
Európa egészét a konjunktúra lassulása, a munkanélküliség emelkedése, és az üzleti bizalom visszaesése jellemzi. Szakértők szerint az, hogy a kontinens hogyan tudja kiheverni a jelenlegi folyamatokat, függ gazdasági „kísérletei” – különösen a monetáris unió és az EU keleti kibővítésével kapcsolatos döntés – sikerétől. Azonban egyik sem lehet gyümölcsöző egy erős Németország nélkül.

Pillanatnyi magyar versenyképesség

Inotai András szerint éppen amiatt, hogy napjainkban már a nemzetállamok területén működő transznacionális vállalatok kereskednek egymással, a külföldi recesszió nem hat ki száz százalékban a magyar gazdaságra.
Igaz, a lassulás arra kényszeríti a vállalatokat, hogy csökkentsék kapacitásaikat, visszafogják költségeiket, de ott érdemes leépíteni, ahol az a legtöbb megtakarítást eredményezi. Ebben a helyzetben érvényesül Magyarország pillanatnyi versenyképessége, ugyanakkor már látszanak a viharfelhők is: az erőteljes világgazdasági versenyben hazánk már vesztett korábbi előnyös pozíciójából. A külföldi befektetők felróják, hogy néhány ágazatban nincs elegendő szakképzett munkaerő, az ország egyes részein fejletlen az infrastruktúra, gyenge a kis- és középvállalati szektor, még mindig jellemző a bürokrácia, és létezik korrupció. Az első intő jelek már megjelentek: legutóbb a Mercedes Lipcse mellett létesített üzemet, és a Toyota–PSA beruházás is inkább Csehországot választotta.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo