Forrástérkép

A hazai mikro, kis- és középvállalkozások számos, az Európai Unió vagy a magyar állam által támogatott pénzszerzési lehetőséggel élhetnek - legalábbis elvileg. A hitelreferenciákkal nem rendelkező, kisméretű vagy kezdő vállalkozók ugyanis nem számíthatnak érdemi fejlesztési forrásokra. A többi cég pedig tőkeerősség híján a pénzszerzésben is a kreativitására van utalva.

Bár egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a kereskedelmi bankok is a magas kockázati kategóriába tartozó kis- és középvállalati (kkv) körre, eddig nem sikerült igazán vonzó ajánlatot kidolgozni a számukra. Az egymáshoz közeledés jelei viszont már mutatkoznak: a bankárok az év második felében - megtörve a kétéves tendenciát - nem szigorítanak a bírálati standardokon, sőt jövőre akár lazíthatnak is rajtuk - derül ki a Magyar Nemzeti Bank idén nyáron készült felméréséből. Továbbá egyre több a mikro-, kis- és közepes méretű vállalatoknak kínált termékcsomag és hitel, jelenleg főként devizaalapú konstrukciókban. A kedvezőbb kamatok miatt a svájci frank vagy euróalapú vállalati kihelyezések növekedési üteme például jóval meghaladta a más pénznemeken nyugvó lakossági hitelezés bővülését - olvasható a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének első féléves jelentésében. Az árfolyam ingadozásából eredő kockázatot azonban az adósnak kell átvállalnia.

Államilag támogatott

A gazdasági tárca tavaly nyáron régebbi kezdeményezéseket - Mikrohitel, Széchenyi-kártya - felkarolva, és két új konstrukciót - Európa-hitel, Midihitel - kidolgozva az állami vállalkozásösztönzés új szakaszát vetítette előre. A tervek szerint négylépcsős rendszeren, a minden vállalati mérethez igazodó hitelcsokron belül azonban nincs valódi összhang. A Széchenyi-kártya és az Európa-hitel egyre több kis- és középvállalat rövid és hosszú távú finanszírozási gondját oldja ugyan meg, de eközben elvonja a figyelmet a másik két hiteltermékről.

De elsősorban nem is emiatt foghíjas a négylépcsős hitelprogram, hanem azért, mert e két utóbbi termék feltételei önmagukban sem vonzóak (lásd a Piac és Profit 2004. július-augusztusi számát). A tárcánál őszre ígérték - és lapzártánkkor még mindig csak ígérik - a módosításokat.

A kezdő vagy banki múlt nélküli vállalkozóknak szóló Mikrohitel Program módosításán fáradozók programkoordinátorai a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) és a helyi vállalkozásfejlesztési központok, illetve a GKM. Ezek eddig egy pontban tudtak megegyezni: a háromról ötmillióra emelt összeghatárban. Az MVA azonban a plafonemelést kevesli, szerinte a futamidőt is ki kellene tolni háromról öt évre, és a forgóeszközre felhasználható 20 százalékos hányadot is növelni kellene. De a bő egy éve bekövetkezett módosítás óta a Mikrohitel Program kihasználtsága folyamatosan csökkent, jelenleg a lehetőségeknek mindössze egyötödét, havonta 100 millió forintot helyeznek ki, s a tárca szerint ez indokolja a feltételek további lazítását.

A Midihitel az ötven főnél kisebb alkalmazotti létszámú, 700 millió forintos árbevétel vagy 500 milliós mérlegfőösszeget el nem érő, bankképes kkv-kat célozza. A tavaly októberi indítása óta azonban mindössze 85 darab kérelem érkezett be erre a hitelre, 69-ből lett szerződés, összesen 460 millió forint értékben, amihez 42 milliós állami szubvenció társul. E konstrukció új feltételrendszere már tisztábban látszik, mint a Mikrohitel esetében: a hitelplafon 25 millió forintra emelkedik, és új hitelcélok, mint a telephely vásárlása, is szóba jöhetnek, pontosítják személygépkocsi-beszerzésre és a fuvarozókra vonatkozó részeket is. Emellett egyszerűsödik majd az adminisztráció, a többi feltétel - maximum háromhavi Bubor vagy jegybanki alapkamat plusz egy, legfeljebb 4 százalékpontos prémium, amelyet az állam átvállal az első három évben - előreláthatólag nem változik. A kapcsolódó egyéb költségeket, ahogy a futamidőt is, a közreműködő bankok és takarékszövetkezetek állapítják meg.

Népszerű forgóeszközhitel

Az állam és a gazdasági önkormányzatok példaértékű együttműködésének nevezhető a 2003-as indítása óta folyamatos fejlesztéseken áteső, igen népszerű Széchenyi-kártya Program. Utolsó, idén július 1-jén bekövetkezett változtatása sok szempontból könnyítést hozott a vállalkozóknak. A legfontosabb lépést a plafon tízmillió forintra emelése jelenti, tehát a jelenlegi kártyatulajdonosok a futamidő lejártakor akár hitelkeretük kétszeresét is igényelhetik, ingatlanfedezet nélkül. Bővült a partnerek hálózata, az OTP, az MKB és a korábbi Postabank, augusztus 31-étől pedig az egyesített Erste Bank mellett immár a Volksbank és 107 takarékszövetkezet is csatlakozott, így a Széchenyi-kártya országszerte 965 fiókban érhető el.

A forgóeszközhitel éves kamata háromhavi Bubor - a budapesti bankközi kamatláb, jelenleg 10-11 százalék - hat százalékponttal növelt értéke, amelyből idén hármat a büdzsé átvállal. Jövőre és 2006-ban a támogatás mértéke két százalékpontra csökken, a fedezetként igénybe vehető, Hitelgarancia Rt. által nyújtott készfizető kezességvállalás éves díja pedig idén 2, jövőre 1,8 százalék lett, amelynek felét szintén átvállalja az állam. A közel húszezres ügyfélszámmal büszkélkedő konstrukció feltételeinek nyári könnyítése során a negyedéves törlesztési kötelezettség a korábbi 50 százalékról 20 százalékra mérséklődött, az ugyanakkor esedékes kamat- és díjelszámolást követően a teljes keret ismét az adós - amely már szövetkezet vagy részvénytársaság is lehet - rendelkezésére áll.

Fejlesztési sikersztori

A gazdasági tárca 2003 márciusában hirdette meg az Európa Technológiai és Felzárkóztatási Beruházási Hitelprogramot - röviden Európa-hitelt -, amely a kkv-knak legfeljebb 500 millió forintos, kedvező kamatozású kölcsönt kínál. A program vonzerejét az adja, hogy az igénylők lényegében forintban jutnak euróalapú hitelhez, a részt vevő - MFB által refinanszírozott - bankoknak az árfolyam ingadozásából adódó különbözetet az állam megfizeti, így ezzel a vállalkozóknak nem kell számolniuk.

A program nyolcvanmilliárdos kerete szeptember közepére 90 százalék feletti kihasználtságot ért el. Közel 1400 darab kérelem érkezett be a bankokhoz, amelyekből csupán százat nem engedélyeztek. Tekintettel a jelentős keresletre, a kormány nemrég hozott döntése alapján további húszmilliárd forinttal bővül az eredetileg 2004-es kifutású, időközben 2006 végéig kitolt hitelprogram. Ez az összeg erre az esztendőre még elég lehet, az Európa-hitel sorsa azonban nagymértékben függ a jövő évi költségvetéstől.

Pótlólagos, pár tízmilliárd forintra azért még szükség lenne, mert az MFB-ben információink szerint egy, a kisebb - száz főnél kevesebbet foglalkoztató - vállalkozókat megcélzó, lazább fedezetelvárású, alacsonyabb kamatozású konstrukción is dolgoznak.

EU-projekthitel

A humán-egészségügyi szolgáltatást nyújtó vállalkozók által igényelhető beruházási hitel mellett az MFB termékpalettáján késő tavasszal megjelent Európa Terv Projektkiegészítő Hitelprogram tarthat még számot a kkv-k érdeklődésére. Azok a vállalkozók igényelhetik, amelyek a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) valamely operatív programjának kiírásán indultak, és van aláírt támogatási szerződésük.

A minimum 5 milliós hitel a pályázat által megkövetelt saját erő felének, illetve a támogatáson felüli projektköltség forrásigényének finanszírozására kérhető. A konstrukció hasonlít az Európa-hitelhez, de valamivel drágább annál, a minimális kamatteher hét százalék körüli, amely nem tartalmazza a kezelési költséget, illetve a bankok által felszámítható egyéb tételeket, mint például a projektvizsgálati díjat vagy a rendelkezésre tartási jutalékot. A kereskedelmi bankok járulékos költségeinek hada megkerülhető ötvenmillió forint feletti kölcsön esetén, ilyenkor ugyanis egyenesen az MFB-hez is be lehet küldeni a kérelmet. A projektkiegészítő hitel pozitívuma, hogy a vissza nem igényelhető áfát is finanszírozza, nem így a forgóeszközök vásárlását. A lejárat a projekt megtérüléséhez igazodik, de legfeljebb 15 év lehet.

Pályázati kiírások

A kis- és közepes méretű vállalatok fejlesztésére az Európai Unió társfinanszírozásával kiírt pályázatok az NFT Gazdasági Versenyképesség Operatív Programjában (GVOP) találhatók meg. Ezek döntő többsége szeptember végén lezárult, de 2005 elején várhatóan kisebb-nagyobb módosításokkal ismét megnyílik. Bár a GVOP kiírásaira több mint 11 ezer pályázat érkezett, eddig nem sok szerződést kötöttek. A projektvizsgálati folyamat látszólag komoly kihívások elé állította a GKM Széchenyi-programon edzett munkatársait. A felgyűlt, több ezer pályázattal kapcsolatos adminisztrációt az augusztusban miniszteri rendelettel 60 naposra kitolt elbírálási határidő sem gyorsítja fel. Így könnyen előfordulhat, hogy a dokumentációját az év elején beküldő pályázó november-decemberben értesül annak sorsáról, de siker esetén is csak a projekt előrehaladásának bizonyítékaként szolgáló első számlacsomag beküldését és ellenőrzését követően, azaz akár egy év elteltével juthat a pénzhez.

A GVOP kiírásain túl a gazdasági tárca népszerű, hazai finanszírozású, kkv-t segítő programjai - mint például az interneten való megjelenés támogatása vagy a különböző turisztikai pályázatok - is lejárnak október végéig.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo