Fókuszban: Magyar-Román kapcsolatok - Számok két oldalról

Látványosan növekedett tavaly a Magyarország és Románia közötti kereskedelmi forgalom, amelyet elsősorban a két ország gazdaságának a nyugat-európai átlagot jóval meghaladó mértékű fejlődése, valamint a multinacionális cégek és a vegyesvállalatok által generált szállítások bővülése generált. A tőkebefektetetéseket tekintve is jelentős fejlődés prognosztizálható.

Igen dinamikusan, 38 százalékkal bővült a kétoldalú külkereskedelmi forgalom Magyarország és Románia között 2004-ben: 590 millió eurós magyar aktívum mellett meghaladta a 2,1 milliárd eurót. Ebből a volumenből a magyar export több mint 1,4 milliárd euróval részesedik - ez 43 százalékos növekedés az előző évihez képest -, míg a román szállítások 29 százalékkal bővültek, és elérték a 730 millió eurót.

Előkelő helyezések

A látványos növekedés a két ország gazdaságának a nyugat-európai átlagot jóval meghaladó mértékű fejlődéséből, valamint a multinacionális cégek és a vegyesvállalatok által generált szállításokból táplálkozott.

A kétoldalú áruforgalom volumene meghaladja számos EU-tagországgal folytatott kereskedelmünk szintjét: Románia az összforgalom alapján összeállított sorrendben a tizedik legnagyobb külkereskedelmi partnerünk. A román statisztikai adatok szerint hazánk Románia 2004. évi teljes importforgalmában a kilencedik, míg exportjában a hatodik helyen áll.

Délkeleti szomszédunk az Európai Unión kívüli régióban a magyar export legjelentősebb felvevőpiaca.

Ami a forgalom összetételét illeti, a magyar kivitel 83 százalékát a feldolgozott termékek, valamint a gépek és berendezések adják. E termékcsoportok szállításainak dinamikus - például a gépexport 157 százalékos (!) - növekedése ellensúlyozni tudta az agrártermékek kivitelében tapasztalható mintegy 20 százalékos elmaradást. A magyar agrárexport értéke ugyanis tavaly a 2003 azonos időszakában regisztrált 203,9 millió euróról 161,9 millió euróra csökkent. Behozatalunkban szintén a magas feldolgozottságú termékek dominálnak 79 százalékos részaránnyal és az átlagosnál nagyobb mértékű bővüléssel.

Kedvező adatok, vonzó változások

A román kormány - a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan - kiemelt célként jelölte meg a gazdasági reformok, a szerkezetátalakítás, valamint a privatizációs folyamat felgyorsítását, az ország exportteljesítményének fokozását. E célok valóra váltásában nagymértékben számoltak a külföldi tőke bevonásával és a befektetésekhez vonzó gazdasági-üzleti környezet megteremtésével.

A Magyarország és Románia közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok reményteljes fejlődése megbízható alapot szolgáltat a romániai piaci jelenlétre törekvő magyar cégeknek.

A 2004. évi makrogazdasági adatok kedvező képet mutatnak: Romániában a GDP növekedése 8,3 százalék, az infláció 9,3, a munkanélküliségi ráta pedig 6,5 százalék volt. A román kormány adóreformja - amelynek nyomán a 2005. január 1-jétől a nyereség és a személyes jövedelmek után egyaránt 16 százalékos egységes adót kell fizetni - a magyar vállalkozókat is arra biztatja, hogy külföldi befektetési terveikben Romániát is célországként vegyék figyelembe.

Befektetői kapcsolatok

Tavaly év végén Romániában több mint ötezer magyar tőkeérdekeltségű cég volt bejegyezve - közülük 674 társaságot a múlt év folyamán alapítottak -, ezzel hazánk a hetedik legnagyobb befektető az országban. A bejegyzett cégek törzstőkéje december 31-én 347,07 millió dollár volt, ez a 12. helyet jelenti a romániai külföldi befektetők rangsorában; valójában azonban a ténylegesen befektetett össztőke értéke mintegy 720-740 millió dollárra becsülhető.

A legjelentősebb új magyar tőkebefektetések az OTP-ROBANK-ügylet és a Mol akvizíciója - a romániai Shell-hálózat felvásárlása - voltak. Emellett jellemzően a már megszerzett pozíciók konszolidálása folyt - például a Richter Gedeon tőkeemelése marosvásárhelyi cégében - és új - az EU-csatlakozás után realizálandó - befektetések előkészítése.

Magyarországon a román származású tőkét több mint hatezer bejegyzett vállalkozás képviseli, amelyek jegyzett tőkéje 50-55 millió dollár. Ebből a román nemzeti olajtárság - a PETROM - vezeti a listát mintegy 17 milliós tőkebefektetéssel, amely várhatóan - a magyarországi hálózat bővítésével - növekedni fog, miután Magyarország EU-csatlakozásával élénkült a romániai befektetők érdeklődése. A továbbiakban elsősorban kereskedelmi, logisztikai bázisok létrehozására lehet számítani.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo