Októberben derül ki, hogy a brit EasyJet hány járatot indít rendszeresen Budapestről az ez évre tervezett tizenöt újból. Sajtóértesülések szerint legalább három–hat hónapnak kell eltelnie ahhoz is, hogy Európa legnagyobb diszkont-légitársasága bejelentse, hol lesz a bázisrepülőtere, ahová az adott gépeket bejegyzik. A cég tavaly átlagosan 6,7 százalékkal csökkentette jegyárait, hogy növelje utasainak a számát.
A EasyJet mellett az elmúlt hónapokban megjelentek Ferihegyen többek között az Air Berlin, a Sky Europe és június 24-étől a WizzAir gépei is. A Snowflake – a skandináv SAS leánycége – már áprilisban elindította Stockholm–Budapest–Stockholm járatát, a német Germanwings gépén pedig májustól Kölnből Budapestre juthatunk el. S ne felejtsük el a legnagyobbat, a brit Ryanairt sem, amelyik magyarországi jelenlétét tervezi!
Leegyszerűsített szolgáltatás
Az elmúlt hónapokban elsősorban a diszkont-, a köznyelvben fapados termékek megjelenése alakított ki agresszív versenyt a légi közlekedésben.
A fapadosok közös jellemzője a végletekig leegyszerűsített szolgáltatás, amely napi szükségletként megfizethető az alacsony jövedelműek számára is, továbbá a pontból pontba (point to point), azaz egy járat egy szegmens szerinti fuvarozás. A fapados járatokon nem vállalnak felelősséget a késésből adódó károkért, a csatlakozás lekéséséért, nem érvényesek a nemzetközi, úgynevezett interline egyezmények, és nem transzferálják például a poggyászt sem. Ez vezet a költségeik radikális csökkentéséhez. Hiszen a csökkentett szolgáltatásokhoz többek között kisebb személyzet is elegendő: nevezetesen az európai olcsó légitársaságoknál repülőnként mintegy 50 fő, míg a hagyományos járatoknál ez eléri a 160–180 főt. Igaz, az összehasonlítást nehezíti, hogy a nem közvetlenül a repüléshez kapcsolódó szolgáltatásokat, például a karbantartást az olcsóbb, handling változatban külső cégektől rendelik meg. Az amerikai légitársaságok nem szervezik ki ezeket a tevékenységeket sem, náluk az olcsóbb járatokra jutó foglalkoztatottak száma repülőnként 100–110 fő.
A menedzsment aránya a fapadosok esetében a megszokott 20–25 százalék helyett 10 százalék körüli, és túlsúlyban vannak a frontvonalban dolgozók. A EasyJet hajózószemélyzete például a teljes foglalkoztatottak 61 százaléka, míg a menedzsmenté mindössze 12 százalék. A hagyományos légitársaságoknál tehát éppen a magasabb bérkategóriákban dolgozók körében van túlfoglalkoztatottság, a menedzsment és a kereskedelem területén.
Csökkentett költségek
A diszkontjáratok másik költségcsökkentő tényezője, hogy a jegyeladásból jellemzően kikapcsolják az utazási irodákat, és közvetlenül értékesítenek, ráadásul 90–95 százalékban az interneten. Ebből két előny származik: az olcsóbb hostolás és a jutalék megtakarítása.
Egy példán bemutatva: a Budapest–London–Budapest járaton az értékesítés a fapadosoknak 40–60 centbe kerül utasonként, míg a hagyományosoknak 6–8 dollárba, azaz tízszeres a különbség szegmensenként. Ugyanez éves szinten a Ryanair esetében, amelynek mintegy 17 millió utasa van, körülbelül évi 5,1 millió dollár költség, míg a British Midlandnél, évi 7,5 millió utasra, 14 millió dollár.
Fontos különbség a fapadosok és a hagyományos járatok között a repülőgép kihasználtsága is. Mivel az előbbieken csak turistaosztály létezik, sűrűbben vannak az utasülések, így ugyanakkora gépre többen férnek fel.
A diszkontjáratok a másodlagos, kisebb forgalmú reptereket veszik igénybe, amivel járatonként 20–25 perc időt spórolnak, és a gyorsabb forduló következtében egy-két járattal többet tudnak bonyolítani naponta. Komoly költségcsökkenő tényező, hogy így a pilóták és a légi-utaskísérők ugyanazért a bérért több utast látnak el, és minimális a személyzet idegen helyen való éjszakáztatása. Ezeken a reptereken kevesebb a szakszervezeti sztrájkok vagy más, előre nem kalkulálható okból bekövetkező késés is, és a fel- és leszálláskor nincs sorban állás.
A feltételezésekkel ellentétben a diszkontjáratok semmivel sem korszerűtlenebbek, mint a hagyományosak, sőt általában modernebb, új generációs repülőgépek. Ennek egyik oka, hogy a fapadosok megjelenésekor már megmutatkoztak a hagyományos légitársaságok válságának első jelei, ami a lízingbe vett gépek számának a csökkenésével járt, és a fapadosok az induláskor kedvezményes lízingdíjakat – amelyek amúgy az összes ráfordítás kisebb hányadát teszik ki – tudtak kialkudni. Ennél fontosabb azonban, hogy a korszerűbb gépek nagyobb hatótávúak, és kisebb a fogyasztásuk a régebbi típusúakénál.
Végül, de nem utolsósorban ezek a légitársaságok egységes flottát hoznak létre, mivel így csak egy típusra kell elkészíteni az egységes műszaki, minőség-ellenőrzési dokumentációt. Egységes lehet a hajózó- és a műszaki személyzet, könnyebb a műszakok beosztása, kevesebb tartalék szakember is elegendő.
Megvont kedvezmények
Eleshetnek azonban a fapadosok egyik igen komoly költségelőnyüktől akkor, ha az Európai Bizottság (EB) úgy foglal állást, hogy az állami vagy részben állami tulajdonú másodlagos repterek kedvezményei torzítják a szabad versenyt, illetve állami szubvenciónak minősülnek.
Az EB közelmúltban hozott döntése után például a Ryanair nem indíthat új járatot Strasbourg és London között a strasbourgi helyi repülőtér szubvencióira alapozva. A bizottság tavaly októberben már megkérdőjelezte a Ryanairnek a Brüsszel közeli Charleroi repülőtéren nyújtott kedvezmények jogszerűségét is, holott ezt a repülőteret 1997-ig szinte senki nem használta, és a vallon kormány mint tulajdonos 15 éves szerződés keretében juttatott többféle támogatást a repteret újrafelfedező Ryanairnek. Ez az ügy azonban ma is folyamatban van, és ha a diszkonttársaságokra nézve kedvezőtlen lesz a végső döntés, akkor az a szakértők szerint közel akkora változásokat hozhat a légi közlekedésben, mint amilyen az ágazat 1994. évi liberalizációja volt.
Mert ne feledjük: a fapadosok megjelenését az tette lehetővé, hogy 1994-ben az EU meghirdette open sky politikáját, feloldva ezzel az unión belül a légi közlekedésben a szabad verseny tilalmát. Ez hozta azt a fordulatot, hogy a hagyományos nemzeti fuvarozók már nem tudták többé a piacaikat állami támogatással megvédeni, és az olcsó légitársaságok először a legfrekventáltabb útvonalakon jelentek meg.
Megsértett utasjogok
A kialakult versenyben értelemszerűen az utasok jártak, járnak a legjobban, de sokszor csak első ránézésre. Hiszen a költségcsökkentés ára nemegyszer az utasjogok sérelme. Ezért az Európai Bizottság és az Európai Parlament még 2003. október 15-én arra a megállapításra jutott (IP/03/1392. szám alatt található a dokumentum), hogy az utasjogokat kötelezően kiterjesztik a menetrend szerinti légitársaságok minden típusára és a charterjáratokra. Így valószínűleg 2004 végétől – a megállapodás jogerőre emelkedéshez már csak a parlamenti többség elfogadása szükséges – a fapadosok is kötelezően felelnek a késésekért, a túlkönyvelésekért (overbooking), vagyis termékük bonyolódni fog, hiszen mint írtuk, ma a point to point elv szerint nem felelnek a késésekből adódó károkért, sem a túlkönyvelés miatti utaslemaradásokért. Ez utóbbiért 250–600 euró büntetés járhat fejenként, az útvonal hosszának függvényében.
A szakemberek szerint a fapados és hagyományos szolgáltatások harca a jövőben oda vezet, hogy közelítenek egymáshoz. Míg ugyanis az olcsó termék bonyolódik, addig a drágább egyszerűsödik.
Felemás olcsóság
Komoly versenyt jelentenek nemcsak honi légi fuvarozónknak, a Malévnak, hanem a többi, Budapestre járatot küldő hagyományos nemzeti társaságnak is a diszkont-légitársaságok. A köznyelvben csak fapadosként emlegetett légi utaztatók első képviselője tavaly jelent meg a magyar piacon, majd jöttek újabbak, és jönnek még, s alighanem tűnnek is el közülük néhányan, igen gyorsan. A szakemberek szerint a jövő útja a fapados és a hagyományos szolgáltatások közelítése egymáshoz.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.