A legjelentősebb kereskedelmi partnerünk a három északi ország közül Svédország. A Dániába irányuló magyar kiszállítások volumene intenzíven növekszik, s 2001-ben az ide irányuló magyar export nagysága már-már megközelítette a finnországit. A külkereskedelmi termékforgalom áruszerkezetében mindhárom ország esetében a gépek és gépipari berendezések kapják a legjelentősebb szerepet. Korábban csökkent az északi államokba kivitt magyar élelmiszer-ipari termékek értéke, tavaly azonban megállt ez a folyamat, és ismét egyre több élelmiszert tudunk szállítani e régióba.
2001 első kilenc hónapjának adatai szerint Svédország és Dánia esetében jelentősen lecsökkent a külkereskedelmi mérlegünkben korábban tapasztalt deficit mértéke. Ma már csak a finn viszonylatra jellemző, hogy az oda irányuló magyarországi kivitel alig több, mint a fele a behozatalnak.
*
Svédország befektetéseinek értéke 600 millió dollár körül volt 2000-ben, ez az elmúlt évben nem változott jelentősen. Ma Magyarországon körülbelül 400 svéd érdekeltségű vállalat működik, az általuk foglalkoztatottak száma meghaladja a 12 ezer főt. A cégek elsősorban termelőtevékenységet folytatnak, de jelentős a kivitelező vállalatok területén is a svéd érdekeltség. 2001-ben intenzíven növekedett a finn beruházások száma, és értékük megközelítette a svéd beruházásokét.
A három ország közül tavaly Dánia magyarországi befektetései növekedtek a legdinamikusabban. A sokáig óvatos dán vállalkozók a Grundfoss magyarországi sikerein felbuzdulva több ágazatban is tárgyalásokat kezdtek. Ami már biztos: a Coloplast egészségügyi termékeket gyártó cég egy közel 15 millió dolláros invesztícióval Tatabányán épít gyárat, amely előreláthatóan 280 embernek ad majd munkát. További egyeztető tárgyalások folynak számos kisebb, elsősorban mezőgazdasági, élelmiszer-ipari és műszaki területen tevékenykedő vállalkozás magyarországi letelepedéséről.
Bár az unión belül az információtechnológiai ipar ezekben az országokban a legfejlettebb, az ilyen irányú magyarországi dán beruházások még váratnak magukra. Az ITD Hungary 2002 áprilisában tervezi egy szakértői csoport meghívását, amellyel feltérképeznék az ezen a területen mutatkozó hazai lehetőségeket és a befektetői igényeket.
*
Az ITD Hungary északi országokért felelős szakértője, Kukucska Pálné elmondta: sok magyar vállalkozás érdeklődik beszállítási lehetőségek iránt északi országok vállalatainak, elsősorban az információtechnológiai, az elektronikai ipar, a járműgyártás, a szerszámgyártás és a textilipar területéről, de ma még kevés a megkötött szerződés.
Mind a svéd, a dán vagy a finn vállalatok nagyon magas követelményeket támasztanak partnereikkel szemben. A megfelelő minőség, a just in time beszállítás, az alacsony árak és a kilencvennapos fizetési határidő nem könnyen teljesíthető kritériumok. A skandináv országok vállalatai általában koncentrált üzletpolitikát folytatnak, amelyben a beszállítói kapcsolatokat hosszú távra tervezik. Elsősorban olyan megbízható és tőkeerős partnereket keresnek, amelyek a gyártót akárhová követni tudják. Ha például holnaptól a Volvo Kínában szereli össze autóit, a beszállítóknak alkalmazkodniuk kell a változáshoz. Egy új partner pedig csak akkor jöhet szóba, ha a korábbival azonos minőségű terméket kínál, alacsonyabb áron.
Egy magyarországi vállalkozás számára valószínűleg még sokáig az első beszállítónak való beszállítás jelenthet piacot – véli Kukucska Pálné. Szerinte elsősorban az élőmunka-igényes, nagy szaktudást követelő ágazatokban – mint például a szerszámgyártás – van kereslet kifejezetten magyarországi cégekre.
*
Bár az északi államok magyarországi befektetéseinek összvolumene, a termelőegységek száma és a foglalkoztatottak létszáma növekszik, a világgazdasági recesszió hatása itt is érződik: néhány vállalat kivonul, mások bizonyos tevékenységeik leépítésére kényszerülnek. Az anyavállalatnál lezajló racionalizálás akarva-akaratlanul hat a magyarországi cégre is. A finn Elcoteqtől a svéd Ericsson – értékesítési nehézségei miatt – megvonta a megrendeléseit, így finnországi vállalata jelentős leépítésekre kényszerült, és ez hatott az itteni gyár helyzetére is. A pécsi ipari parkban a finn Eimo vállalat lépett a Nokia Monitor Kft. helyébe: a cég az elektronikai részegységek gyártásával foglalkozó Elcoteq számára gyárt Nokia mobiltelefonokhoz előlapokat.
Az északiak koncentrált üzletpolitikájának és gazdasági megfontolásoknak köszönhetően a már hazánkba települt vállalatok – ha pozitív tapasztalatokat gyűjtöttek – vonzzák maguk után a legjelentősebb beszállítóikat is. Legutóbb a pátyi M1-es business parkba azért települt be a finn Stora Enso Packaging, mert legfőbb partnerei, a Nokia és a Flextronics már régóta itt termelnek. A befektetés értéke 8 millió dollár volt.
A kedvező országvélemények elősegítik a befektetések növekedését. Van azonban, ami lassítja: 2000 végén, pénzügyi okokra hivatkozva, hazarendelték a finn kereskedelmi tanácsost, 2001 nyarán pedig – hasonlóan gazdasági megfontolásból – az ITDH bezárta a helsinki és koppenhágai magyar kereskedelmi irodákat. A Nemzetközi Kereskedelemfejlesztési Intézet most inkább Amerikára és a környező országokra koncentrál – mondja Kukucska Pálné.
A jövőben az északi országokban a kereskedelemfejlesztési feladatokat többnyire a magyar konzulátusokon dolgozó külgazdasági attasék fogják ellátni, egyedül Stockholmban működik továbbra is önálló kereskedelmi iroda.
Gripen-várakozások
A legnagyobb svéd vállalatok szinte az első külföldi befektetők között voltak Magyarországon. Ma már – a gyártáson túl – többen a kutatási és fejlesztési üzletágukat is hazánkba telepítették, kihasználva az itteni szellemi kapacitást és javítva a magyar know-how-t. Ezen túlmenően az Ericsson például a hazai alapkutatásokat is támogatja, és nagysebességű hálózatok kutatására alkalmas laboratóriumot működtet a Budapesti Műszaki Egyetemen.
A magyarországi svéd tőkebefektetések ugrásszerű megnövekedése a Gripen repülőgépekről szóló lízingszerződések aláírását követően várható. A svéd kormány a 108 milliárd forintos beruházási értékre 110 százalékos ellentételezést vállalt, kilenc év alatt. Ennek 30 százaléka beruházások formájában fog visszaáramlani a magyar gazdaságba, 70 százalékban pedig magyar áruk és termékek svédországi többletexportját teszi lehetővé. Miután a magyar kormány álláspontja a „minél többet, minél előbb” elv volt, a szerződés előrevetíti, hogy már 2002-ben intenzívebbé válik svéd részről a befektetési lehetőségek keresése. Azt, hogy a kompenzációs megállapodásba mely vállalatok teljesítése számíthat bele, azt a repülőgépeket gyártó Saab vállalatnak kell előzetesen kijelölnie. A szándékok szerint egy most alakuló svéd kockázatitőke-alap hivatott majd ezeket a befektetéseket segíteni.
Titokzatos dánok
Nehéz valós adatokat közölni a magyarországi dán érdekeltségek számáról, méretéről, beruházásaik volumenéről. A dán nagykövetség kereskedelmi osztályán regisztrált dán vállalatok száma 60 körül van, de – miután a bejelentkezés nem kötelező – a munkatársak szerint ezen felül akár 150–200 dán cég is működhet hazánkban. Ezek között ugyanúgy megtalálható a minimális beruházással idetelepült egyszemélyes kiskereskedelmi képviselet, mint a több száz millió dollárt invesztáló, több mint száz főt foglalkoztató gyártó vállalat is. A legnagyobb dán befektető egyébként a Teledanmark telekommunikációs cég. A követség kereskedelmi osztályának becslése szerint összesen 2000 körülire tehető a dán érdekeltségű vállalatok által foglalkoztatottak száma. Arról azonban, hogy milyen volumenű lehet a befektetett tőke nagysága, még csak becslésekbe sem hajlandók bocsátkozni. Egy ilyen kis ország vállalkozói közül sokan üzleti titokként kezelik a beruházásaik nagyságát – mondta el kérdésünkre a követség munkatársa.
Finn portál
A már 15 országban működő FinnAgora alapítvány előreláthatólag 2002 tavaszán kezdi meg működését Budapesten. Célja a finn–magyar kulturális, tudományos, gazdasági és technológiai együttműködések kialakulásának elősegítése, s hogy az új gazdaság technológiai lehetőségeit kihasználva elérhetővé tegyen különböző szolgáltatásokat.
A FinnAgora nem csak az üzleti világ szereplőit szolgálja; támogatást nyújt majd művészek, diákok és kutatók számára is, illetve különböző projektekhez (például publikációk, kutatási programok, szemináriumok, konferenciák, kiállítások, cserelátogatások és tréningek).
Az alapítvány egyszerre teremti meg a kapcsolatfelvétel fizikai és virtuális lehetőségét. A hálózati portál fórumot teremt arra, hogy a különböző földrajzi helyeken keletkező tudást, know-how-t közelebb hozza egymáshoz. Az oldalon összegyűjtve megtalálhatók lesznek a különböző üzleti és társadalmi információk, a mögötte lévő szervezet pedig elősegíti a partnerkeresést és a kapcsolatfelvételt a szereplők között. A tényleges találkozási helyszín egy budapesti internetkávézó és -könyvtár lesz.
Északi kapcsolatok
Ha a magyar kreativitás találkozik az északi megbízhatósággal és pontossággal, ez a kombináció csodákra képes – állítja a magyarországi svéd kereskedelmi kamara elnöke. A hálózati gazdaság kiépítésében élenjáró északi európai uniós tagállamok – Svédország, Finnország és Dánia – régóta partnerei a magyar gazdaságnak. Az újabb és újabb érdeklődések pedig azt jelzik, hogy a nálunk működő északi cégek elégedettek itteni körülményeikkel.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.