Enyhülő szigor

Számos változás lépett életbe a béren kívüli juttatások, valamint a nyugdíjas előtakarékosság terén 2008. január elsejével. A nyugdíjpénztárak közül több bevezette a választható portfóliós rendszert. A béren kívüli juttatások esetében pedig enyhült a szigor több tekintetben is.

A múlt évet jellemző szigorítások után pozitív változások következtek be a béren kívüli juttatások körében. Nőtt az adó- és járulékmentesen adható munkáltatói tagdíjátvállalás havi mértéke, kedvezőbb lett a sportszolgáltatásokra vonatkozó elszámolás, és ismét adómentesen finanszírozhatók az egészségpénztári számláról az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) listáján szereplő gyógyhatású készítmények. A kedvező változások sorát a minimálbér 69 ezer forintra emelése tovább növelte, hiszen az egészségpénztári szabályozások több esetben a minimálbérhez kötöttek. Az adómentesen adható béren kívüli juttatások éves keretösszege nem változott, adóalapnak továbbra is csak a 400 ezer forintot meghaladó rész számít, figyelemmel a munkáltatónál eltöltött napokra. Az önkéntes nyugdíjpénztári juttatás 2008-ban is az éves 400 ezer forintos keret fölött adható béren kívüli juttatásként.

A munkáltatói tagdíjátvállalás adó- és járulékmentes havi mértéke az önkéntes nyugdíjpénztárban nem változott, egészségpénztárban azonban nőtt. 2008 januárjától - a minimálbér növekedése miatt - a munkáltatók béren kívüli juttatásként önkéntes nyugdíjpénztárba havonta 34 500 forintot adhatnak adó- és járulékmentesen dolgozónként. Az idei szabályozások alapján egészségpénztárban a mindenkori havi minimálbér 20 százalékáról 30 százalékra emelkedett. Ennek és a minimálbér növekedésének köszönhetően a tavalyi 13 100 forint helyett idén havonta munkavállalónként 20 700 forintra nőtt az adó- és járulékmentes tagdíjátvállalás összege. Ugyancsak kedvező, hogy 2008-tól a munkáltató egy összegben, egyszerre elutalhat legfeljebb három hónapnyi elmaradt tagdíjat (azaz legfeljebb háromszor 20 700 forintot) a munkavállalójának, a tagsági viszony létrejöttét követően. (Az eddigi szabályozás szerint költséghatékonyan csak egyhavi tagdíjat lehetett utalni egyszerre).

Sport a minimálbér mértékéig

A sportszolgáltatások elszámolásában is kedvezőek a változások. A sporttevékenység (uszoda, fitnesz, pályabérlet és a többi) 69 ezer forintig fizethető ki személyenként, vagyis ez évtől a pénztártagon kívül már a jogosultjai - tehát családtagok, kedvezményezettek - is egyenként 69 ezer forintot költhetnek a pénztártag egyéni számlájának terhére. Pályabérlet esetén akár több név is szerepelhet a számlán.

A PricewaterhouseCoopers (PwC) tanácsadó cég által készített tanulmány felhívja a figyelmet arra: ha az önkéntes egészségpénztári tag magánszemély olyan szolgáltatást vesz igénybe, amely nem tartozik az adómentes körbe, akkor január 1-jétől az igénybe vett termék, szolgáltatás értéke után nemcsak a személyi jövedelemadót, hanem a 11 százalékos egészségbiztosítási járulékot is neki kell megfizetnie.

A gyógyhatású készítmények elszámolása szintén pozitív változást mutat. Az OGYI-listán aktuálisan megtalálható gyógyhatású készítmények ismét az adómentesen adható szolgáltatások közé kerültek.

Január elsejével megváltozott több természetbeni juttatás adómentes értékhatára: a munkáltató által biztosított hidegétkeztetés esetén 6000 forintra, melegétkeztetés esetében 12 ezer forintra nőtt az összeg, iskolakezdési támogatást pedig a minimálbér 30 százalékáig (20 700 forint) lehet adómentesen adni - mutat rá a PwC a változásokat ismertető tanulmányában.

Kibővült a művelődési intézményi szolgáltatások adómentes köre, amibe minden előadó-művészi tevékenység beletartozik. Ennek köszönhetően az úgynevezett kultúrautalvány egyebek között felhasználható színház-, koncert- és mozijegy vásárlására, továbbá könyvtári, múzeumi és állatkerti belépők, közművelődési intézmény által nyújtott oktatás kiegyenlítésére is.

Magánnyugdíj-pénztári változások

A választható portfóliós rendszert néhány magánnyugdíjpénztár már 2008. január elsejével - egy évvel a kötelező határidő előtt - bevezette. Tagjaik számára már a múlt évtől lehetővé tették a portfóliók közötti választást, s azok, akik nem éltek ezzel a lehetőséggel, a törvény alapján a nyugdíjig hátralévő évek száma alapján automatikus besorolással kerültek a különböző kockázatú portfóliókba.

A majdani öregségi nyugdíjnak lényeges része a magánnyugdíj-pénztári megtakarítás, amelynek alapját az egyéni befizetések, valamint az azok befektetései révén elért hozamok teremtik meg. A befektetésekhez élethelyzete, életkora, hozamelvárásai, kockázatviselési hajlandósága szerint különbözőképpen viszonyul mindenki, és ezek az egyéni szempontok a magánnyugdíj-pénztári megtakarítások esetében is meghatározó fontosságúak. Mindezek gondos mérlegelésével dönthetnek azok a pénztártagok, akik számára elérhető a három választható portfóliós rendszer.

A három lehetőség közül a "klasszikus" képviseli a legalacsonyabb kockázatot, ennek várható hozama már néhány év átlagában nagy valószínűség mellett infláció feletti hozamot (reálhozamot) érhet el. A javasolt befektetési időtáv ebben az esetben 1-5 évre tehető, a portfólió elvárt hozama infláció feletti, s leginkább a kockázatkerülő befektetőknek ajánlják. A "kiegyensúlyozott" portfólió közepes kockázatú, és több év távlatában, 5-15 éves intervallumra ajánlott, a kockázatmentes befektetésekhez képest lényegesen kedvezőbb hozamot is nyújthat, kockázattűrő befektetőknek ajánlják. A "növekedési" portfólió képviseli a legmagasabb kockázatot, azonban hosszú távon - tőkepiaci statisztikák alapján - ezzel a befektetési stratégiával növelhető leginkább a megtakarítások értéke.

Azoknak a nyugdíjpénztári tagoknak a megtakarítását, akik nem választottak a portfóliók közül, a vonatkozó (1997. évi LXXXLL.) törvény alapján, az öregségi nyugdíj eléréséig várhatóan hátralévő évek száma szerint automatikusan besorolják: ha a nyugdíjig hátralévő idő 5 évnél kevesebb, a "klasszikus", ha 5 és 15 év között van, a "kiegyensúlyozott", ha meghaladja a 15 évet, a "növekedési" portfólióba.

Portfóliós rendszer: szakmai kételyek
A szakma véleménye megoszlik, hogy célszerű-e bevezetni a magánnyugdíj-pénztári választható portfóliót akkor, amikor - az amerikai jelzáloghitel továbbgyűrűzése miatt - válságról beszélnek, és a növekedési portfólióban nagy a kockázat - mondta el Fórizs Sándor, az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár elnöke. Véleménye szerint azonban jó döntés volt, hogy ők ezt már 2008-tól megtették (2009-től kötelező), mert több idejük van a portfólió átalakítására.
A pénztár tagjainak 12 százaléka választott, ezt az elnök magas aránynak ítéli, s úgy véli, nem igaz, hogy a tagok nem fordítanak kellő figyelmet a megtakarításaikra, s nem értenek a befektetésekhez: nagyon is tudatosak, s előre kalkulálják, mire számíthatnak.

A Stabilitás Pénztárszövetségbe tartozó Honvéd Nyugdíjpénztár tagjainak 30 százaléka élt önként a választás lehetőségével, ez a többi pénztárhoz képest sokkal aktívabb választási hajlandóságot mutat a tagság részéről - mutatott rá Szenes Zoltán, a pénztár ügyvezető igazgatója. Hozzátette: a visszajelzésekből megállapítható, hogy a tagok némiképp óvatosabbak a törvényi előírás szerinti besoroláshoz képest, ez azonban a teljes pénztári taglétszámra vetítve nem jelent szignifikáns eltérést.
A magasabb várható hozam magasabb kockázattal jár, így természetszerűleg lesznek olyan időpontok - akár évek is -, amikor a részvénypiacok kedvezőtlen teljesítménye miatt a nagyobb részvénykitettségű portfóliók gyengébb vagy akár negatív hozamot érhetnek el. Nem szabad azonban a hozamokat egy-egy rövidebb időszakot kiragadva vizsgálni, értékelhető teljesítménymérésre részvénybefektetések esetén a legalább ötéves időtáv ad lehetőséget. Értelemszerűen a vagyonkezelés is ehhez igazodik, a stratégiát hosszú távra, a nyugdíjcélú megtakarítások várható időtartamára optimalizálja.

Az Aranykor Nyugdíjpénztár befektetési vezetője, Demeter Zsolt a választási lehetőség megteremtését emelte ki: a pénztár tagjai korábban egyetlen befektetési stratégia szerint kamatoztathatták nyugdíjcélú megtakarításaikat, az új választható portfóliós rendszernek köszönhetően viszont ezentúl három eltérő befektetési filozófia közül választhatnak, egyéni adottságaik szerint.
A pénztár az elsők között vezette be az új rendszert, hogy ügyfelei a lehető leghamarabb élhessenek a választás lehetőségével. A jelenlegi tőkepiaci helyzetre tekintettel a pénztár fokozatosan, körülbelül 10 hónap alatt tölti fel portfólióit részvényekkel, kihasználva a csökkenő részvényárfolyamok nyújtotta egyre kedvezőbb vételi lehetőségeket.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo