Éljünk másként!

A Piac és Profit üzleti magazin immár harmadszorra rendezte meg a "Cégek a fenntartható világért" című konferenciáját. Idén az interaktivitás, a dialógus volt az uralkodó műfaj a tanácskozáson. Beszéljünk a jövőnkről! - szólt a hívó mondat a meghívókban, s mintegy háromszáz, felelősen gondolkodó üzletember, kormányzati döntéshozó, a tudományos élet képviselője, a civil szektor, a különböző szervezetek képviselője jött el megosztani egymással a gondolatait, javaslatait arról: mit tegyünk és hogyan annak érdekében, hogy élhető maradjon a Föld. A klímaváltozás egyértelmű bizonyítékai miatt tömeges tudatváltásra van szükség. Ez volt a legfontosabb konklúziója a dialógusoknak.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Háromszáz ember dialógusa
A "Cégek a fenntartható világért 2008" konferencián négy témában folytattak dialógust a résztvevők. A hagyományokat sutba dobva, a szervezők sem szabályos előadásokat, sem kérdezz-felelek műfajt nem alkalmaztak. Helyette felkért hozzászólók gondolatébresztő mondatai segítségével megszólították a résztvevőket, akik egymással megosztották véleményüket, gondolataikat. A dialógusokban a résztvevők hatalmas körben ültek, egymással szemben. A belső körbe azok az emberek helyezkedtek el, akik aktívan be akartak kapcsolódni az eszmecserébe, a külső körben pedig a hallgatóság helyezkedett el. Ha közülük bárki is úgy döntött, hogy mégis belefolyna a beszélgetésbe, beült a belső körbe. Megvalósult a szervezők szándéka: tanultak egymástól a résztvevők.
A június 4-én megtartott előadásokból és az azokra épülő dialógusokból álló konferencia mottója szerint "a fenntartható fejlődés minden eddiginél hatékonyabb összefogás, együttműködés és milliók tömeges tudatosodása nélkül nem valósítható meg". Az eseményt megnyitó Demcsák Mária, a Piac és Profit főszerkesztője arról beszélt, hogy az üzleti világ a jövő első számú meghatározója. "Hisszük, hogy a nyereségérdekeltség a felelős vállalati magatartással összeegyeztethető" - mondta.

Klímaváltozás: mérséklés és alkalmazkodás

Láng István akadémikus, a VAHAVA-projekt vezetője előadásában emlékeztetett: az üvegházhatású gázok feldúsulása a légkörben nem a mai társadalmak működésének következménye, hanem már az ipari forradalom óta tart. "Rá kell ébrednünk, hogy az emberi tevékenység nyomot hagy a természetben, a társadalom változásai pedig kiváltképp védtelenné teszik az embert" - hangsúlyozta a professzor, aki szerint, ha nő a városlakók száma, akkor sokkal többeket érintenek az egyre gyakoribbá váló természeti anomáliák. A klímaváltozás hatására csökken a megművelhető területek mérete, a szűkös források miatt konfliktusok alakulnak ki, nő a tengerszint magassága, s ez mind-mind olyan változás, amelyre muszáj felkészülnie az emberiségnek. Holló Gyula, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezetője szerint a klímaváltozással a víz hiánya okoz majd egyre nagyobb problémákat, és már ma is hét másodpercenként hal meg egy ember a vízhiány vagy az egészségtelen víz miatt.

Misztikus probléma

Dr. Faragó Tibor, az IPCC magyarországi koordinátora, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium stratégiai főosztályának a vezetője úgy vélekedett, mindenki hozzájárul a klímaváltozáshoz: mindenkit érint, és mindenki tehet ellene. A nehézség szerinte abban is rejlik, hogy szemben az ólmozott benzinnel vagy a Tisza ciánszennyezésével, a klímaváltozás sokak számára felfoghatatlan, szinte misztikus probléma.

Haraszthy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára is az észlelést állította a középpontba. "Azt hihetjük, hogy a földi átlaghőmérséklet 2 Celsius-fokos változása nem komoly mérték. Nagy tévedés!" - mondta. - Ez a 2 fok akár azt is jelentheti a jövőben, hogy a Kárpát-medencében nem lehet búzát termeszteni. Magyarországon ráadásul amellett, hogy a világátlaghoz képest jelentősebben nőtt az átlaghőmérséklet, az elmúlt 100 évben 10 százalékkal csökkent a csapadék éves mennyisége, "így országunk kiváltképp érzékeny területe a klímaváltozásnak" - kommentálta a szakállamtitkár a Nemzeti Éghajlat-változási Stratégia (NÉS) legfontosabb megállapításait.

Lassú önkormányzatok

Iványi Zsuzsa, a Regionális Környezetvédelmi Központ (REC) osztályvezetője tapasztalatait összegezve arról beszélt, hogy a klímaváltozással és a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos együttműködésben a kormányzat, a civil szervezetek és a cégek sokkal fogékonyabbak, mint az önkormányzatok. A 3200 helyhatóság között nagyon kevés az, ahol foglalkoztatnak környezetvédelmi referenst, pedig a "klímastratégiák megvalósítása rajtuk múlik".

Antal Z. László, az MTA Szociológiai Kutatóintézet szociológusa, az Éghajlatváltozás Kutatóműhely vezetője a "klímabarát településeket" említette, mint a fejlődés példáit, bár nem titkolta, hogy "hihetetlenül lassan megy végbe a változás" az önkormányzatokban. Tatabánya viszont már felkészült a klímaváltozás káros hatásaira: májusban - a stratégia által meghatározott riadóterv értelmében - a tatabányai iskolák nem vitték ki tanulóikat a szabadba az UV-sugárzás egészségtelen szintű emelkedésekor. "Tudomásom szerint egyetlen más önkormányzat nem cselekedett így" - jelentette ki Antal Z. László.

Céges felelősség

Varga István, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért és a Shell Hungary Zrt. igazgatóságának elnöke azt hangsúlyozta, hogy a tulajdonosok és a befektetők a nyereségben, a növekedésben és a hosszú távú fejlődésben érdekeltek. A fenntartható fejlődésbe vetett hit elterjedését ez utóbbi érdek erősítheti, hiszen semmilyen cégvezető vagy tőkés nem fog lemondani a profitról vagy a folyamatos növekedéséről.

Czabafi Judit, a Magyar Posta Zrt. környezetvédelmi csoportvezetője a magyar gazdaság egyik legnagyobb vállalata szempontjából közelítette meg a fenntarthatóság kérdését. A Magyar Posta 36 ezer munkavállalót foglalkoztat, 3000 ingatlana van, évente egymilliárd levelet és 7,5 milliárd küldeményt szállít, így számos területen van lehetősége a fenntartható fejlődés megteremtéséhez. "A posta ma például azt vizsgálja, hogy 4000 járműből álló flottájának hibridmeghajtásúvá fejlesztése milyen módon valósítható meg" - mondta Czabafi Judit.

Raskó György agrárközgazdász a hozzászólásában arról beszélt, hogy a mezőgazdasági vállalkozásoknál szükség van környezetvédelmi mérnökre, ám alkalmazásuk "kultúra kérdése", és nem a törvényi szabályozás eredménye. Antal Z. László a klímaváltozással kapcsolatban tapasztalható óriási érdekkonfliktusra irányította a figyelmet. Számos munkáltató egyszerűen nem vesz tudomást a problémákról, és nem érti, miért kellene a szabadban dolgozó munkavállalóinak az erős UV-sugárzáskor extra védőfelszerelést biztosítania.

Példamutatás és oktatás

Christoph Mandl, a Globális SOL kuratóriumi tagja személyes élménnyel illusztrálta a szemléletváltást: "Tíz évvel ezelőtt egy dél-ausztriai munkás elvesztette állását. A lakóhelye környékén sétálva arra lett figyelmes, hogy a házak tetejére napelemek kerültek. A negyvenöt éves munkanélküli arra gondolt, ha hobbiszinten ilyen eredményeket érnek el az emberek, akkor ezt ő professzionálisan sokkal hatékonyabban tudná csinálni. Ma cége, a GREENoneTEC a világ egyik vezető napelemgyártója." Mandl szerint a példa azt mutatja, hogy nem a gondolkodás változása az első lépés, hanem az "észlelés".

Czippán Katalin, a SOL ügyvezetője szerint minden konferencián elhangzik a cselekvés szükségessége, az országok számos, a klímaváltozással és a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos keretegyezményt írtak alá, de nem történik semmi. "A megközelítésnek és a gondolkodásnak kell változnia: természetesen ehhez az is kell - tette hozzá -, hogy az iskolából kijőve a gyerekek jó mintát kapjanak. Ha azt látják, hogy a politikában és az üzleti életben az együttműködés hiányzik, akkor tapasztalataik nem egyeznek majd a tanultakkal."

Simonyi Istvánnak, az Oktatási és Kulturális Minisztérium vezető főtanácsosának meggyőződése, hogy a tudatosan gondolkodók kis energiával is meggyőzhetők, de a nagy tömegek szemléletváltása nagy energiával is szinte lehetetlen. Ezért fontos, hogy a hangsúlyt a legfogékonyabb korosztály, a gyerekek szemléletváltására helyezzük. Németh Tamás, az Ifjúságért, a Jövőért Alapítvány elnöke szerint a környezetvédelmet nem a 20. században találták ki, ezért is az oktatás része kell, hogy legyen. "Példát kell mutatni, nem a kormányoktól várni a megoldást." - tette hozzá.

Demcsák Mária a média felelősségét hangsúlyozta: a sajtónak az a feladata, hogy megértesse a társadalommal, mára az "egó világa helyett az egymásra utaltság világában élünk - mondta. - Mindenkinek meg kell értenie, hogy a természet részei vagyunk, egymástól függünk, és cselekedeteinknek hatása van a közös jövőnkre". Dr. Tóth Gergely, a KÖVET (Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület) főtitkára a túlfogyasztás és túlságosan erőltetett növekedés ellen emelte fel a szavát. Szerinte "kicsit le kell lassítani" és bár a globalizáció ellen nem lehet, a lokalizáció mellett van értelme küzdeni.

Magyar ellentétek

Dr. Radácsi László, a B&P CSR Management Kft. ügyvezető igazgatója arra az ellentétre hívta fel a figyelmet, ami a gondolkodás és a cselekvés között feszül Magyarországon: "Ha megkérdezzük, hogy fontos-e a környezet, akkor a válaszadók túlnyomó többsége igennel válaszol. A valóság azonban nagyon távol áll ettől." Nyugat-Európában a pályakezdő fiatalok 90 százalékának fontos, hogy olyan cégnél helyezkedjen el, amelynek a szemlélete hasonló az övéhez - ezt a folyamatot Magyarországon nyomokban sem tudják kimutatni" - mondta a B&P ügyvezetője. Szőke András, a Dunapack területi értékesítési menedzsere a hozzászólásában pozitív elmozdulásról beszélt: cége tíz éve még százezer tonna papírhulladékból gyártott papírt, ma - hála a környezettudatosabb hozzáállásnak - háromezer tonna hulladékot tud feldolgozni. "Ez bizonyíték a szemléletváltás lassú, de biztos térnyerésére" - vélte a Dunapack szakembere. Dr. Virányiné dr. Reichenbach Mónika szerint is lehet látni a hozzáállás változását: korábban az önkormányzat szélmalomharcot folytatott a parlagfűvel borított telkek tulajdonosaival, ma viszont az energetikailag hasznos növények termesztéséhez kérnek tanácsot a hivataltól.

Alternatív kiegészítések

Bohoczky Ferenc, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium főtanácsosa az előadásában a megújuló energiaforrások felhasználásának nehézségeiről szólt. A minisztériumi vezető úgy vélekedett, a megújuló energiaforrások inkább kiegészíthetik a hagyományosokat, mint kiválthatják őket. 2020-ra az uniós előírások szerint nagyjából az ország termelésének 13 százalékát kell adniuk az alternatív forrásoknak, ami nem könnyű feladat. Dr. Katona Tamás, a Paksi Atomerőmű tudományos tanácsadója a nukleáris energia előnyeiről értekezett. "Az atomerőmű termelése emissziómentes, még a teljes, a bányászatot is magában foglaló termelési ciklus tekintetében is kevesebb káros anyag jut a levegőbe, mint a napenergia vagy a szélenergia hasznosítása esetén. Ha biomassza-erőművel akarjuk kiváltani a Paksi Atomerőmű termelését, akkor a magyar termőterület tíz százalékát, azaz ötszázezer hektárt kellene bevetni energetikai célra használható növényekkel" - mondta.

Kovács Gábor energetikai szakértő, a Konzulterv Bt. ügyvezetője Oláh György Nobel-díjas tudósnak a szén-dioxidból metanolt előállító eljárását ajánlotta a hallgatóság figyelmébe mint használható alternatívát. Perger András, az Energia Klub programvezetője nem is az alternatív energiaforrások használatának a növelését tartja az egyetlen megoldásnak, hanem hogy az energiahatékonyságra, a szigetelések javítására sokkal több figyelmet fordítsunk. Cziráki Gábor, a Genesis Energy Nyrt. munkatársa cége példáját hozta fel: szerinte van létjogosultságuk a napelemeknek, és ugyan inkább az atomerőművek termelésének kiegészítésére alkalmasak, a világ befektetői érzik, hogy érdemes ebbe beruházni. Meggyőződése: ha a termelés a technológia fejlődésével még olcsóbb lesz, akkor pedig nagy lehetőségek állnak a napelemeket gyártó és működtető vállalkozások előtt.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo