A MOL szerteágazó tevékenységéből következik, hogy a társaságnak kiemelt a felelőssége és a szerepe a fenntartható fejlődés folyamatában. Regionális nagyvállalatként évek óta nemzetközi, multikulturális környezetben tevékenykedik, tapasztalatai és rálátása tehát megfelelőek ahhoz, hogy hatékony intézkedésekkel és valódi felelősséggel vállalhassa a maga részét e kiemelt területen.
Szelektív hulladékgyűjtés
A lakosság mindenekelőtt a töltőállomásokon kerül kapcsolatba a vállalattal, a MOL kiemelt szempontja ezért, hogy az ott igénybe vehető szolgáltatások minősége elsőrangú legyen. Ám számos olyan intézkedést és programot vezetett be az elmúlt tizenöt évben, amelyek nem csupán az alapszolgáltatásokra, hanem ezeken túlmenően a környezetvédelmi célokra és ezáltal a fenntartható fejlődés megvalósítására is kitüntetetten figyeltek.
A vállalatnak ugyanis világos és egyértelmű célja, hogy a környezetvédelem területén példát mutasson. Ezért döntött úgy, hogy a töltőállomásokon fokozatosan kialakítja szelektív hulladékgyűjtő rendszerét. A hulladék szelektív elhelyezésének minél több, jól megközelíthető helyszínét ma már a lakosság és a vevők is egyre gyakrabban igénylik. A MOL szerepvállalása pedig elsősorban nem is az átvett hulladék mennyisége miatt fontos, hanem mert a töltőállomások hatékony helyszínei, illetve eszközei lehetnek a környezettudatosság növelésének. Felhívják ugyanis a figyelmet a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára. S a MOL lehetőséget ad a kor elfoglalt emberének, hogy környezeti felelősségének megfelelően, idejével hatékonyan gazdálkodva, tankolás közben helyezhesse el az otthonában elkülönítetten gyűjtött hulladékát.
2005-ben Magyarországon több mint 480 millió alumínium italdoboz került forgalomba.
A 0,5 literes alumínium italdoboz súlya 17 gramm.
2005-ben a hazai kohókban 596 tonna szelektíven gyűjtött italdobozt hasznosítottak újra.
Préseléssel vagy taposással az alumínium italdobozok térfogata 80 százalékkal csökkenthető.
Az ÉAI Magyarország Kht. koordinációs rendszerében több mint 2000 iskola gyűjti folyamatosan az alumínium italdobozt.
Országszerte 100 MOL-töltőállomáson telepítettek az alumíniumdobozok préselésére és szelektív gyűjtésére alkalmas eszközöket.
A fáradt olajtól a kommunális konténerekig
A MOL a kilencvenes évek elején indította el töltőállomásain a szelektív hulladékgyűjtést, amelynek keretében, a program első lépéseként a lakosságnál keletkező és a környezetre fokozottan veszélyes fáradt olaj leadására nyílt lehetőség. A program sikerességét - azaz a vállalat erőfeszítéseit és a lakosság környezettudatosságát igazolja, hogy a lakosságtól átvett, majd újrahasznosított fáradt olaj mennyisége évről évre növekszik. Ma már országszerte közel 240 töltőállomáson működik ez a begyűjtési rendszer.
2001 óta valamennyi, akkumulátort forgalmazó töltőállomáson leadhatók az elhasználódott akkumulátorok is. Jelenleg több mint 250 töltőállomáson található erre a célra kihelyezett gyűjtőkonténer.
2004-ben a MOL a kommunális hulladék szelektív gyűjtése rendszerének a kiépítési lehetőségeit is elkezdte vizsgálni, azaz hogy hol lehetne gyűjtőkonténereket kihelyezni a papír-, a műanyag-, az üveg- és a fémhulladékok számára és ezek szállításához és feldolgozásához milyen szolgáltatások állnak rendelkezésre. A program keretében 100 töltőállomást vizsgált meg a vállalat, és immár 4 budapesti és 2 vidéki töltőállomáson indulhatott el a szolgáltatás.
Alumíniumgyűjtő program - az együttműködés jegyében
2006-ban a MOL és az alumínium italdobozok újrahasznosítását szolgáló érdektársulat, az ÉAI Magyarország Kht. jóvoltából új, szelektív alumíniumgyűjtő program indult el, ami tökéletesen összhangban van az uniós környezetvédelmi célkitűzésekkel. Az ÉAI már hét éve oktat és koordinál hazánkban többek között azért, hogy felhívja az emberek figyelmét az alumínium italdoboz szelektív gyűjtésének előnyeire és újrahasznosításának lehetőségeire. Ez a csomagolóanyag ugyanis anyagveszteség nélkül, korlátlanul újrahasznosítható. Így az eredeti, elsődleges alumínium előállításához képest 95 százalékos energiamegtakarítással lehet hasznosítani az alumíniumhulladékot.
Újabb jelentős és fontos állomása a MOL és az ÉAI együttműködésének az a megállapodás, melynek keretében még az idén 100 töltőállomáson megkezdődik az alumínium italdoboz szelektív gyűjtése. A kijelölt MOL-töltőllomásoknál présgyűjtődobozokat állítanak fel, majd ezekből az ÉAI Magyarország Kht. partnerei szállítják el a szelektíven gyűjtött alumínium italdobozokat, hogy újrahasznosíthassák őket.
A MOL népszerűsítő oktatási segédanyagokat, valamint a szelektív hulladékgyűjtésről szóló ismeretterjesztő kiadványokat is a kht. rendelkezésére bocsát, hogy ezzel is támogassa a természet kincseiért, a környezet óvásáért vívott küzdelmet. Ezek segítségével országszerte lehetőség nyílik majd arra, hogy környezettudatos életre neveljék a diákokat az iskolákban és más oktatási intézményekben.
Napelemes benzinkút
Mind az Európai Unió célkitűzéseiben, mind pedig hazánkban is egyre nagyobb hangsúlyt kap a megújuló energiaforrások arányának növelése az energiatermelésben. A MOL figyelemmel kíséri a megújuló és alternatív energiaforrások területén elért eredményeket, és folyamatosan vizsgálja ezek esetleges alkalmazási lehetőségeit saját tevékenységeiben. A napenergia hasznosítási lehetőségeit kiválóan példázza az M1-es autópálya mentén az a MOL-töltőállomás, ahol egy 200 négyzetméter területű, 240 táblából és 12 darab elemből álló napelemes rendszer járul hozzá a villamosenergia- és melegvíz-ellátáshoz. Évente így körülbelül 14 ezer kilowattóra áram termelhető, amely öt magyar család éves energiaszükségletének felel meg.