Duna-program: Megfeneklett

Az első Gyurcsány-kormány elindította, a második keze közül azonban "elfolyni" látszik az a Duna-program, amely az európai országútnak számító folyó hajózhatóságát, ökológiai védelmét, az energiatermelés bővítését és például a Homokhátság megmentését is jelentené számunkra.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Egy vízerőmű ügyét nem lehet megszédített, fölheccelt emberek szavazatára bízni, mert az a szakembereknek a dolga - emlékeztet "rendszerváltó" előterjesztésére Glatz Ferenc. Az akadémikus 1989-ben, kormánytagként vállalta fel a bős-nagymarosi beruházás felfüggesztését, s mint mondja, akkoriban Pozsgay Imrének a nép megszavaztatását szorgalmazó indítványa ellenében képviselte, hogy szakítsák meg a munkálatokat, addig mindenképpen, ameddig a tudomány a környezetvédelmi szempontokat meg nem vitatja.

Saját magunk ellen teszünk

A tudós - és a rendszerváltás évében miniszter - Glatz Ferenc 2008-ban egyáltalán nem véletlenül állt az élére annak a szinte mozgalommá alakult tudományos programnak, amely az Európai Unió szándékával egyezően a 7-es közlekedési korridornak számító Duna hajózhatóbbá tételével éppen úgy foglalkozik, mint a környezetvédelmi, vízgazdálkodási vetületekkel. Miközben még napjainkban is politikai és érzelmi kérdés a nagymarosi vízlépcső ügye, egyre többen figyelmeztetnek rá: Németország, Ausztria, Szlovákia és immáron az Európai Unió, sőt saját maga ellenében is cselekszik Magyarország akkor, amikor nem oldja meg a hajózás-hajózhatóság feladatát a Dunán, vagy éppen a vízgazdálkodás hiányosságai miatt elő is segíti egy komplett országrész, a Gödöllőtől a szerb határig húzódó Homokhátság tényleges sivataggá válását.

Pár esztendővel ezelőtt mintha többet látott volna meg a kormányzat a folyó "érintetlenül hagyásának" veszélyeiből, mint a jelenlegi kabinet. Az uniós csatlakozásunk időszaka után ugyanis megbízta az Akadémiát a Duna-programmal összefüggő komplett vízgazdálkodás fejlesztési koncepciójának elkészítésével. A második Gyurcsány-kormány azonban nem folytatta a munkát, annak dacára sem, hogy az Európai Unió a 2860 kilométer hosszú közlekedési útvonal nagy léptékű fejlesztését szóban is, pénzzel is szorgalmazza.

- Ahhoz ma sem fér kétség, hogy sok még a környezetvédelmi, vízgazdálkodási, közlekedésfejlesztési és nem utolsósorban energetikai megvitatnivaló - fejtette ki Glatz Ferenc a Piac & Profitnak, miközben arra is utalt, hogy a hajózás és a jövőben rendelkezésre álló ivóvízbázis ügyét éppen úgy elemezni kell, mint azt, hogy mennyire valós probléma a mészkővályú beszakadása s a folyó eltűnése. De az tény, hogy az elmúlt bő másfél évtizedben sokkal több tudásra, konkrét ismeretre tettek szert a tudomány képviselői, s szakmai válaszokat tudnak adni a Duna helyzetének javításáért ténykedő környezetvédőknek, a vízgazdálkodás, az energetika intézményeinek.

Az önmagát igazító, alkalmasint pusztító természettörténeti képződmény, a Duna, az elmúlt 150-200 ezer évben igen sokszor változtatta a medrét, vett fel más és más formációt, s alakította is a földkéreg felszínét. E szempont mellett a kutatóknak az éghajlatváltozást, mégpedig a felgyorsult éghajlatváltozást is illik figyelembe venniük akkor, amikor a Duna helyzetét, állapotát, lehetőségeit tárják a hajózásról, vízgazdálkodásról, energetikáról döntést hozók elé. Glatz Ferenc ki is tért rá, a Kárpát-medencében, a Duna és a Tisza térségében nem csupán a vízhiányos állapotokra kell tekintettel lenni, hanem a vízbőség problémájára is: a föld mint a legnagyobb víztározó, ha ilyen esetek előállnak, nem képes befogadni a csapadékot.

Iszap vagy duzzasztómű...

Híregyveleg
Hírügynökségi beszámolókból származó információk szerint február utolsó hetében Dunaföldvárnál és Százhalombatta magasságában több tolóhajó is elakadt a hozzájuk tartozó teherszállító bárkákkal együtt. Egy szerb tankhajó megelőzőleg feneklett meg. Dunaföldvárnál egy egész hajókaraván akadt el, az egyik hajó ezek közül léket is kapott...

Akár 100 ezer hektárral is növelhető az öntözött terület nagysága Magyarországon, s ehhez jelentősebb fejlesztéseket sem kell végezni. A földművelésügyi tárca egyik vezető főtanácsosa szerint a már meglévő rendszerek jobb kihasználásával is elérhető ez az állapot. Annak érdekében, hogy hazánkban növekedjen az öntözött területek nagysága, ezzel pedig a várható terméshozam, a mezőgazdasági vízgazdálkodás fejlesztésére az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program egyik kiemelt fejlesztési projektje a mezőgazdaság vízgazdálkodásának modernizálása, mindezzel összhangban a környezettudatos gazdálkodás kialakítása...

Az Európai Bizottság a II. Marco Polo programon keresztül támogatja azokat a szállítmányozókat, akik a közútról tengeri, vasúti vagy belvízi útvonalakra helyezik át az árufuvarozást. A támogatásra lehet pályázni a modalitás változtatására irányuló tevékenységekkel, amelyek keretében a közútról a rövid távú tengeri, vasúti vagy belvízi útvonalakra, illetve a közlekedési módok kombinációjára helyezik át az árufuvarozást. A vállalatok pályázhatnak tengeri gyorsforgalmi utak kialakítására, valamint forgalomkiküszöbölő tevékenységekre is. Az idén összesen 59 millió eurót osztanak szét a pályázóknak.
A két nagy folyó vízgyűjtő részein, ha egyszerre megy végbe az olvadás, s a Duna, mint a nagyobbik levezető, nem előzi meg az Alföld folyóját, hanem megtelik, mire a Tisza vize odaér, minden eddiginél hatalmasabb árvíz keletkezik. Az biztos, hogy a tiszai gátakat tovább emelni nem lehet, a Duna esetében pedig nem csupán az iszaplerakódásnak kell véget vetni, hanem megvizsgálandó, mivel jár, ha az egész meder mélyebbre süllyed. A német és osztrák szakaszokon a duzzasztások utáni mederrészeket a folyó kimossa, s csak az iszap halad tovább. Glatz akadémikus kijelentette, a Budapest fölötti víznyelők eliszaposodását az állandó kotrással ugyan lehet mérsékelni, s ezzel a főváros ivóvízellátását megóvni, de nem árt végiggondolni: mivel a német, osztrák, szlovák duzzasztókat nem bontathatjuk le, vajon nem az az ésszerű, hogy nálunk is duzzasztókkal előzzük meg a folyó okozta káros folyamatokat?

A vízi országút uniós igényű járhatóbbá tételéért - annak elmaradásáért - felelősséggel tartozik Magyarország is. A magunk számlájára jó ideig még "csak" a gazdasági életben ismert elmaradt haszon fogalmát írhatjuk. Sokféle tapasztalati adat, mérési eredmény azonban egy gyorsan bekövetkező, emberek százezreinek életvitelét, életminőségét veszélyeztető természeti és gazdasági problémahalmazt tár elénk: a Dunával közvetlenül is összefüggő homokhátsági elsivatagosodást. A vészforgatókönyvet nem csupán a tudósvilág írja, a Dél-alföldi Regionális Területfejlesztési Tanács elnöke a Piac & Profitnak elmondta, hogy Bács déli részén, Borotán végzett mérések szerint húsz év alatt éppen hét métert süllyedt a talajban lévő víz szintje. Dr. Balogh László az okok között említi az emberi beavatkozást is, a Duna kotrását, melynek következtében a sodorvonalban mélyülő folyó komolyan hozzájárul a talajban lévő víz süllyedéséhez. Emellett a tavaszi esőzések óriási belvizeket okoznak a hátsági területeken, majd pedig a kelleténél sokkal gyorsabban el is vezetik a vizet a nem megfelelő csatornák.

Kapavágás a homokban

A térség szakemberei, közigazgatási tisztségviselői jó ideje pontosan tudják, a vízbőség-vízhiány szinte egyszerre ható állapotának mérséklésére, megszüntetésére víztározók, legyező alakú, egymással is összekötött csatornák építését és persze a Duna és a Tisza összekötését nem lehet elodázni.

Noha Széchenyi óta "téma" a két folyó közötti csatorna létesítése, a Dél-alföldi Regionális Területfejlesztési Tanács elnöke szerint mindmáig szerény figyelmet kap ennek a térségnek a lakossága, gazdasága, jövője. A Homokhátság vízgazdálkodásának fejlesztési programját pedig azért is meg kell valósítani záros határidőn belül, mert hovatovább kell egy etalon az országnak akkorra, amikor a felmelegedés gondjai általános érvényű beavatkozást, védekezést igényelnek az egész Kárpát-medencében. Végre már nemcsak tanulmányírás, hanem beruházás is kezdetét vehette - könyveli el az első "kapavágást" az elnök, közölve, nemrégiben 3,9 milliárd forint ilyetén sorsáról dönthetett a régió területfejlesztési tanácsa. Bácsalmás térségében víztározó, Soltnál vízkiemelő készül, meglévő kiemelőket, csatornákat pedig rendbe hozatnak a Tisza mentén.

Balogh László jegyez másmilyen fejlesztési "tételt" is, azt, hogy a kormány megígérte: még a tavaszon napirendjére tűzi a Homokhátságot. Ezt már csak azért is fel kell írniuk a térség lakóinak a kéménybe, mert - a dél-alföldi elnök országgyűlési képviselő szerint - a Homokhátság helyzetének jobbítását csak komplex programtól lehet várni, márpedig Magyarországon a komplex programokat a több minisztériumot érintő tárcaközi egyeztetések egyszerűen meghiúsítják. Egyelőre a dél-alföldiek is jó okkal tartanak attól, hogy a kabinet szélmalomharcot vív: az eredetileg 80 milliárd forint értékű program ígéretét elkönyvelő Homokhátság lakossága ma már annak is örülhet, ha 40 milliárdnyi válik lehetségessé. De már azt is tudni vélik, hogy a feleakkora munkát időben el akarják húzni 2020-ig úgy, hogy 2013-ig önálló pénz nem is lesz, csak regionális és ágazati programokból folyósítanának keveset.

Szerencse a szerencsétlenségben, hogy az Európai Unió jóval fontosabbnak tartja dunai programjait, mint Magyarország, ezért - érvel Balogh László - nem volt különösebben kockázatos a helyi fejlesztési elképzeléseket az uniós környezetben képviselni. Az ugyanis képtelenség, hogy a Fekete-erdőtől az osztrák-magyar határig megvalósítják az unió által is pénzelt programokat, tovább pedig úgy marad a folyó, ahogy van. A több mint 130 kilométeres szakasszal rendelkező dél-alföldi régióban úgy számolnak, hogy a parttól 5-20 kilométeres sávban fejlesztések láncolata valósul meg, Baján, Mohácson, Dunaújvárosban, Kalocsa közelében ipari parkok, éppen a folyónak köszönhetően, gyarapodhatnak, Baján pedig a már napjainkban is korszerű kikötő bővítheti szolgáltatásait, különös tekintettel a vasúti-közúti-vízi átrakási lehetőségekre. Kalocsán, Baján, Solton, Dunapatajon a személyhajók kikötőire, illetve a turista- és jachtforgalom kiszolgálására nyújtottak be pályázatokat, s a honatya szerint a híd- és útépítési programokra is hatni képes az uniós Duna-program.

Magának a hajózásnak 2030-ig a belföldi piaci részesedése 1,6 százalékra nőhet meg - ismertet egy tanulmányból származó adatot Balogh László, s kommentálja is persze: nem mellékesen az Ázsiából származó áruk folyami járműre való fekete-tengeri átrakása következtében.

De élni nem muszáj?

A Duna kikötői már napjainkban is számottevő mennyiségben bővítik áruforgalmukat, 2000 és 2006 között a növekmény meghaladta a 2 millió tonnát, s ezzel elérte az 5 milliót. Ez a "teljesítmény" azonban nem azonos a tényleges áruszállítással, hiszen a folyó a tranzitnak is az eszköze. Ami a saját, hazai lehetőségeinket illeti, éppen a kikötőfejlesztések tűnnek az európai igényekhez valamennyire közelítőnek, főleg azért, mert a helyi vállalkozói környezet hajlandó saját forrásokkal megelőlegezni a javuló vízi közlekedési infrastruktúrát. Ám a hajók életkora, műszaki állapota Magyarországon is siralmas, s az is marad, mert a hajózást mint üzletet nem nagyon jegyzik, de ami ennél is nagyobb baj, az az, hogy a hivatalos közlekedéspolitikai koncepciókban sem könnyű megtalálni a vízi áruszállítást.

A Duna fejlesztéséről április végén konferenciát szervező Balkán-tanulmányok Központ hallgatósága meg is maradt ebben a hitében, hiszen a gazdasági tárca A kormányzati politika és a Duna című előadással adósa maradt az akadémiai, környezetvédelmi, vízügyi, energetikai, közlekedési szakemberből, politikusokból álló előadó és tanácskozó közönségnek. A hazai hajóparkról itt, ezen a fórumon értekező Litvai János, a Mahart Duna-Cargo Kft. ügyvezető igazgatója végső soron nem is csodálkozott azon, hogy a Dunát gyakorlatilag semmilyen szempontból nem képes kihasználni az ország. A hajózási cég vezetője azt pedig egyszerűen nem érti, hogy miközben Magyarország Nyugat-Európa és a Balkán közötti tranzitszerepét minden kormányzati intézmény és szereplő kihasználandó adottságként jegyzi, teljesen elfelejti a folyót.

A mahartos vezető, nem sokat törődve a hagyományos politikai indulatokkal, kiállt a nemzetközi követelményként is megfogalmazódó nagymarosi és Dunaföldvár térségében szükséges másik vízlépcső építése mellett. Hajós emberként, gyakran megfordulva a Dunán lévő duzzasztásoknál, a közhiedelemmel ellentétben sehol nem tapasztalta, hogy az állat- és növényvilágot bármiféle károsodás érte volna. Ma meg már a modern műszaki megoldások eleve "beépítik" az ilyen műtárgyakba az élővilág megóvásának eszközeit.

A 7-es számú közlekedési korridort, a Duna-Rajna-Majna-csatornát egyre jobban felértékeli Európa, hiszen Rotterdamtól Konstancáig vízi úton lehet közlekedni, árut szállítani, egyre jobb feltételek mellett. A magyar mérleg ehhez azonban - ismerhettük meg Michelberger Pál akadémikus "könyvelését" - a leállított nagymarosi beruházás mellett azzal is "hozzájárult", hogy már nincs hazánkban hajógyártás, megszűnt a hajóipari, hajómérnöki képzés, sőt a középiskolai szintű oktatás is a múlté, a magyar tulajdonú hajók közül egyre többnek ezért van külföldi kapitánya. A Duna medrét - főleg a sok száz kilométernyi szakaszon már hosszú ideje működő csaknem húsz erőmű miatt - jó lenne végre olyan technikával és módszerekkel kotortatni, mint ahogyan azt a szomszédos országokban teszik is. A nálunk alkalmazott hagyományos megoldások egyre több kárt okoznak, erre is utalnak a Michelberger Páltól származó adatok: Gönyűnél 197 centimétert süllyedt a meder- és átlagos vízszint, Dunaföldvárnál pedig 132 centimétert.

Ám hogy mennyire nem közlekedési, áruszállítási kérdés csak a dunai hajózás ügye, azt a Balkán-tanulmányok Központ szervezte konferencián elhangzott egyik gondolatsor hűen igazolja. A vízlépcsőnek a jobb hajózás legfeljebb csak a mellékterméke, melynél sokkal fontosabb, hogy ha nem építünk duzzasztót, akkor 50 év múlva már nekünk, a Kárpát-medencében élő embereknek sem lesz megfelelő vízkincsünk, egyszerűen nem lesz mit innunk. A pompeiusi mondásnak a felét - hajózni muszáj - szokás idézgetni napjainkban is, holott a másik fele - de élni nem muszáj - legalább annyi üzenettel bír. A Duna esetében mindenképpen.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo