Egy ötlet vagy egy üzleti terv még nem elég a sikerhez. Ahhoz, hogy egy álom életre keljen, elhatározásra, rengeteg kitartásra és szenvedélyre van szükség, hogy le tudjuk küzdeni a szembejövő akadályokat - vallja Hector Gorosabel, a Dreher Sörgyárak Zrt. elnök-vezérigazgatója. Természetesen ezenkívül még sok minden másra is szükség van, többek között némi kezdőtőkére, és bizony jogi és üzletviteli tanácsok is jól jönnek a kezdőknek. Ez utóbbiakat nyújtja a söripari cég az általa meghirdetett pályázat díjaként, maga "A jövő fiatal vállalkozója" verseny pedig a támogatásra legérdemesebbek kiválasztását segíti.
Elkötelezett fiatalok
- A beérkezett pályázatokból világosan látszott, hogy ezek a diákok valóban elkötelezettek, és komolyan gondolják, hogy megvalósítják álmaikat. Mi ebben szeretnénk őket támogatni - mondta a tavaszi díjátadón az elnök-vezérigazgató.
A Dreher Sörgyárak Zrt. által meghirdetett pályázatra 94 regisztráció érkezett az ország több pontjáról, összesen huszonegy felsőoktatási intézményből. Legtöbben a fővárosi Corvinus Egyetemről és a Budapesti Műszaki Egyetemről pályáztak, de részt vettek a versenyen a Debreceni Egyetem, a Szolnoki Főiskola, valamint a salgótarjáni Pénzügyi és Számviteli Főiskola diákjai is. A beérkezett pályázati anyagok közül 66 volt értékelhető, azaz tartalmazta az üzleti terv valamennyi megkövetelt részét a marketingtervtől a pénzügyi tervig. A legjobb tíz pályázó a második fordulóban angolul bizonyíthatta rátermettségét, hozzáértését és üzleti érzékét a neves szakmai zsűri előtt.
"Álmai vállalkozásának" megvalósításában a legjobb három üzleti tervvel pályázó fiatalt segítik: az első helyezett 3 millió, míg a második és a harmadik helyezett 1-1 millió forint kezdőtőkét nyert, amelyhez hat hónapig jogi, adóügyi és könyvviteli segítséget is kapnak. Az ING Bank szakmai különdíja további egymillió forinttal növelte kedvezményezettjének kezdőtőkéjét.
A nyertes pályázatok
A jövő fiatal vállalkozója pályázat fődíját Kiss Péter, a Budapesti Műszaki Egyetem másodéves közgazdászhallgatója kapta biogáz-áramfejlesztő készülék gyártásának és forgalmazásának üzleti tervével. A második díjat - és egyben a különdíjat is - Dénes Kálmán, a Budapesti Gazdasági Főiskola hallgatója nyerte, akinek álma egy motoros utazási iroda létrehozása. A harmadik Velner Verita lett a győri Széchenyi István Egyetemről, aki egy mobil húsbolt ötletével vívta ki a zsűri elismerését.
- A biogáz-áramfejlesztő gyakorlati újdonsága az, hogy egy újfajta technológiát, a termofil erjesztést alkalmazza, valamint kisméretű, tehát kisüzemeknél és háztartásoknál is elhelyezhető - ismerteti Kiss Péter a győztes elképzelést. - Egy családi háznál például ki lehet tenni a kertbe egy két méter átmérőjű és két méter magas hengert, ami áramot és hőt szolgáltat bármilyen szerves hulladék felhasználásával. A biogáz maga nem újfajta energiaforrás, ami új, az a technológia. Lényege, hogy egy olcsó, mindenki számára elérhető energiaforrást próbáljunk nyújtani, amit nagy példányszámban lehet gyártani. Négyéves kutatás és fejlesztés áll a hátam mögött, egy éve már konkrétan egy vállalkozáson gondolkozom. A probléma eddig mindig az volt, hogy a tudományos támogatást mindenhol megkaptam, mindenhol elismerték a terméket, de anyagi támogatást nem sikerült kapnom. Nagyon megörültem, amikor a Dreher pályázatát megláttam, mert reménykedtem benne, hogy végre van valaki, aki nemcsak elméleti szinten, de a gyakorlati megvalósulásban is aktív szerepet vállal.
- Az ötlet tavaly októberben fogalmazódott meg bennem, és néhány évfolyamtársam egész jó lehetőséget látott benne, ezért elindultam a pályázaton. Maga a projekt egy motorosok igényeit kielégítő utazási iroda létrehozása - mondja második helyezett és különdíjas pályázatáról Dénes Kálmán. - Szétnéztünk a hazai utaztatási piacon, és nem találtunk olyan irodát, amelyik ezzel foglalkozna. Az ötlet lényege, hogy egy motoros túrázónak egészen más igényei vannak, mint a hagyományos turistáknak, ezért eltérő szolgáltatásokat is kell neki biztosítani. Motorosturisztikai utazási irodánk olyan komplett utazási csomagot kínálna, mely tartalmazza magát az útvonalat - hiszen a szervezés nagy része azzal megy el, hogy a motoros megnézi, mik a látnivalók, melyek a jó utak, hol érdemes megállni -, szállásfoglalást az útra, az étkeztetést, valamint még egy hosszabb út során nagyon fontos dolgot: a csomagok szállítását az iroda által szervezett kísérő járművel vagy kisbusszal, hiszen egy motoron erre korlátozott a lehetőség. Második helyezettként máris egy nagy lépéssel közelebb vagyunk a célunkhoz, hiszen nemcsak hogy megvan a kész üzleti tervünk, de most az induláshoz külső támogatást is kapunk.
- Az ötlet, amivel a pályázaton részt vettem, egy mobil húsbolt létrehozása egyszemélyes vállalkozás keretei között - mesél elképzeléseiről Velner Verita. -Az alapja az volt, látva a hasonló mobil elárusító "üzleteket", hogy úgy gondoltam: sok falu vagy kisközség létezik, ahol az ott élő embereknek nincs lehetőségük arra, hogy meghatározott időközönként friss baromfihoz és tőkehúshoz jussanak. A sikerét pedig főként abban látom, hogy nincs versenytárs, vagy ha van is, minimális, relatíve kevés befektetést igénylő vállalkozás, gyors a befektetés megtérülési ideje, a tárolási költség is alacsony, hiszen ezeket a termékeket naponta eladnák. Mivel állat-egészségügyi szakközépiskolában végeztem, van egy OKJ-s kereskedő boltvezető végzettségem, valamint a győri Széchenyi István Egyetemen tanulok közlekedésmérnöknek, úgy gondolom, ez a három szakma átfogja ennek az üzleti ötletnek a sikeres megvalósítását. A célom nem is igazán a nyerési lehetőség volt, hanem az ötlet másokkal való megismertetése, kíváncsi voltam arra, mások hogy látják ennek a vállalkozásnak a sikerét. Nagyon örülök a helyezésnek, hiszen így most elindulhat az, ami az utóbbi hónapok kemény munkáját jelentette számomra.
Innovatív program
- A jövő fiatal vállalkozója program vállalatunk innovatív társadalmi felelősségvállalási programja, amellyel a vállalkozásbarát szemléletmód kialakulását kívánjuk ösztönözni. Támogatjuk a sikert, a kockázatvállalási hajlandóságot, a saját erőbe vetett hitet és az egyéni felelősségvállalást - hangsúlyozza Agócs Mónika, a Dreher Sörgyárak Zrt. vállalati kapcsolatok vezetője, hozzátéve: a cége hisz a magyar vállalkozói szellemben, nagyra értékeli a vállalkozói kreativitást, az újszerűséget és az egyéni kockázatvállalás képességét. Partnerei közül is kiemelten kezeli a kis- és középvállalkozásokat, ismeri és elismeri erőfeszítéseiket és a gazdasági életben betöltött szerepük fontosságát.
Ezért is tartja rendkívül fontosnak a Dreher Sörgyárak Zrt. a felsőoktatásban tanulók üzleti, gazdasági, illetve vállalkozói készségeinek fejlesztését, ismereteik bővítését és ezeknek átültetését a gyakorlatba. A jövő fiatal vállalkozója programmal újfajta kihívást és bizonyítási lehetőséget teremtettek az innovatív gondolkozású diákok számára.
- A pályázat mindenképpen remek lehetőség a fiataloknak, hogy megmutassák, mit tudnak, mert a potenciál mindenkiben megvan, csak kevesen kapnak lehetőséget, hogy bizonyítsanak. És most itt a lehetőség, hogy bizonyítsunk! - mondja a verseny győztese.
Zsűritagok
A jövő fiatal vállalkozója verseny elbírálásáért felelős neves szakmai zsűri tagjai voltak:
- Dr. Könczöl Erzsébet, a Corvinus Egyetem adjunktusa
- Dr. Szirmai Péter, az Életpálya Alapítvány kuratóriumának elnöke
- Gerendai Károly, a Sziget Kft. ügyvezetője
- Martijn Schouten, az ING Bank vezérigazgatója
- Hector Gorosabel, a Dreher Sörgyárak Zrt. elnök-vezérigazgatója
- Dr. Vass Kornélia, a Dreher Sörgyárak Zrt. HR és kommunikációs igazgatója.