Dialógus a felelősségről

A fenntartható fejlődésről és az üzleti etikáról beszélgetett az Üzleti Etikai Díj átadása előtt Láng István akadémikus, a VAHAVA projekt vezetője, Demcsák Mária, a Piac és Profit magazin főszerkesztője és Mosonyi György, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója. Ruzsa Ágota, a SOL Intézet igazgatója vezette a dialógust.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az Üzleti Etikai Díjnak az "E-Magyarország, e-kormányzat" konferencián ünnepélyes keretek között megtartott átadásán és az azt megelőző dialóguson László Ervin professzor személyesen ugyan nem tudott részt venni, de üzenetével indult a beszélgetés a fenntartható fejlődésről, a klímaváltozásról és mindannyiunk felelősségéről.

Az etika felelősség

"Nem szabad hazudni, tisztességesen kell viselkedni a munkatársakkal, az ügyfelekkel és a piac többi résztvevőjével: ez az etika" - vélekedett László Ervin, aki szerint az etika ennél sokkal többet jelent: a felelősséget. A történelem során sokáig csak egy kis csoportért - a családért, a barátokért, a közösségért - kellett felelősséget vállalni, de a világ halad a globalitás felé, ahol cselekedeteink már nem csak keveseket befolyásolnak. "Cselekedjünk úgy az egész világgal, ahogy szeretnénk, hogy mások cselekedjenek velünk" - ez az üzleti etika mai üzenete. A professzor szerint a rövidlátó etika és felelősségvállalás katasztrófa felé tereli a világot. "A sarki hósipkák olvadása vagy a szén-dioxid-kibocsátás okozta globális felmelegedés okozta veszélyek talán 10-12 múlva visszafordíthatatlan folyamattá válnak - figyelmeztetett. - Azonban ezek nem önmagukban zajló, hanem összetett folyamatok, így a globális katasztrófa hamarabb bekövetkezhet, mint azt gondolnánk." A professzor úgy látja, a kormányzatok konzervatív álláspontot képviselnek, inkább csak a szabályozásban hisznek, a civil szférában meg elindultak ugyan kezdeményezések, de a szervezetlenség miatt nem bizonyulnak elég erősnek, a vallások - kevés kivétellel - szintén konzervatívak, így az üzleti világ marad a cselekvésre. A megoldások léteznek, csak az akarat szükséges: új technológiák, új stratégiák állnak a rendelkezésre, csak az etikán kell változtatni.

 Jelen a jövő érdekében

Láng István akadémikus, a VAHAVA projekt vezetője előadásában rámutatott, hogy ugyan a tudomány és az üzleti szféra érdeke ellentétes, a hosszú távú célok biztosan egybeesnek. "A jelenlegi generáció szükségleteit úgy kell kielégíteni, hogy a felnövekvő nemzedék érdekei is megmaradjanak - ez a professzor által vezetett kutatás célja, amely felméri a klímaváltozás okozta változásokat, és felkészíti Magyarországot rájuk. Akkor lehet érdemben változtatni, ha az üzleti világ felismeri, hogy új üzleti lehetőségek állnak előtte. Láng István adatokat is felsorolt: a föld felszínének átlaghőmérséklete az utóbbi 70-80 évben 0,6-0,7 Celsius-fokkal nőtt. Magyarországon ennél is magasabb 1,0 Celsius-fok az emelkedés. A jelenség nyomán megváltozik a hidratáció, megnövekszik a szélsőséges meteorológiai események száma. Ha az európai átlaghőmérséklet 2,5 fokkal meghaladja az ipari forradalom előtt mértet, megindulhatnak visszafordíthatatlan folyamatok. Az akadémikus professzor úgy vélte, a szén-dioxid-kibocsátást szabályozó kyotói egyezmény ugyan remek kezdeményezés, de a Földön tapasztalt kibocsátásnak alig egyharmadát szabályozza.

A kulcs az üzleti világ

Nemcsak a tudomány, de már a vállalatok szintjén is megvannak azok a lehetőségek, amelyek megoldást jelenthetnének a felmerült problémákra. "A fejlődés nagyon lassan halad, és az ellentétes érdekszférák miatt szétesnek a társadalmak. Elsősorban ezt kell megoldani úgy, hogy a tudomány, az üzleti világ, a termelők és a fogyasztók, de a politika és a média ereje is egy irányba hathasson" - vélekedett Ruzsa Ágota, a dialógus moderátora.

Demcsák Mária, a Piac és Profit főszerkesztője az együttműködés és mások érdekeire való odafigyelés fontosságát hangsúlyozta. Szerinte az üzleti világ vezetői nagy hatással vannak környezetükre, így szerepük kulcsfontosságú a változásban. Változik, kényszerűen és ösztönösen a gondolkodásmód. A széthúzás, az egyéni érdek előtérbe helyezése helyett az összetartozás, az egymásra utaltság érzése kezd erősen tudatosodni az emberekben. Az internet és a kommunikáció segítségével ma már minden gondolat, tett azonnal elterjed, beépül, visszahat. Segít tudatosítani minden emberben, hogy egymásra vagyunk utalva, függünk a másik cselekedetétől. Az egyes ember felelőssége hatalmas.

#page#

Katasztrófák kellenek?

"Az etikus fogyasztás és termelés egyensúlya lassan következik be, a kérdés az, hogy elegendő időnk van-e kivárni" - tette fel a kérdést a főszerkesztő. Mosonyi György, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója szerint az üzleti világ mindig is a negatív példákból okult. Katasztrófák kellettek ahhoz, hogy a nagyvállalatok újragondolják politikájukat. Sajnos, amíg az emberek életében a létfenntartás dominál, addig nem igazán törődik senki azzal, hogy a bálnák kipusztulnak-e, vagy sem. Ahogy a fejlődés halad, emberek egy kis csoportjának egyre fontosabb lesz a bálnák ügye, majd a probléma globálissá válik. A mai világban számos jelből lehet arra következtetni, mi következik be a jövőben. Ám az is nyilvánvaló, hogy forrásokat kell rendelni a feladatokhoz, valakinek valamiből finanszíroznia kell a környezetkímélőbb, felelősségteljesebb gondolkodásmódot. A kormányok felelőssége hatalmas, ez vitathatatlan. Ebben a kérdésben nagyon gyengén áll a világ. A nagyvállalatokat képviselő, 2004-ben Üzleti Etikai Díjat kapott Mol Nyrt. vezetője maga is elismerte, hogy az üzleti döntéshozók felelőssége és cselekvési lehetősége is hatalmas. S a "planetáris tudat", gondolkodásmód, melyet László Ervintől hallott, lényegének megértésére és elterjedésének felgyorsulására van szükség.

A tudatos fogyasztás és termelés, a felelős gondolkodásmód terjedésének gyorsasága és a klímaváltozás visszafordíthatatlan következményeinek versenyfutásában lesz-e győzelme az emberiségnek és a Földnek? Láng István optimista volt. Bár egyértelmű aggodalmát fejezte ki a kormány, a politika ébredésének késése miatt.

 Változtassunk!

 László Ervin professzor, a Budapest Klub alapítója, az Üzleti Etikai Díj társalapítója, a Világ Bölcsek Tanácsának tagja, filozófus gondolatai az üzleti élet felelősségéről: "Az üzleti világban az etika mára a legfontosabb kérdéssé vált, hiszen kortárs világunknak változnia kell. Gazdasága, szociális és kulturális vetületei többé nem fenntarthatóak. Ki fogja előidézni a változásokat? Pontosabban szólva, kinek van meg a kellő hatalma, hogy megváltoztassa? A válasz: az üzleti világnak. A politika világa erősen konzervatív és kiszolgáltatott a választópolgárok véleményének. A civil társadalom, az NGO-k (nem kormányzati szervezetek) túlságosan szegények és rosszul szervezettek ahhoz, hogy valódi változást tudjanak előidézni. A vallási szervezetek ugyan ösztönözhetik követőiket a változásra, de a társadalom döntő hányada erre kevéssé nyitott. Amúgy pedig a vallási vezetők - néhány kivételtől eltekintve - szintén konzervatívak. Az üzleti világ azonban rendelkezik az alapvető változások előidézéséhez szükséges technológiával és tőkével, ráadásul viszonylagosan korlátozatlan, hogy végrehajtsa a saját jól felfogott érdekeit.

De vajon felfogja-e az üzleti szegmens, hogy a változások előidézése az ő érdeke is? Ehhez akarat, vízió és bátorság kell. A piaci szereplők klasszikus vállalati stratégiája, miszerint a részvényesek számára profitot kell felhalmozni, már nem elég. A piacnak van egy rövid távú látóhatára, és csak lineárisan észlel. De a mai szociogazdasági és ökológiai rendszerek már egyáltalán nem lineárisak: ki vannak téve a felállított trendek és egyensúlyok összeomlásának, és hirtelen új trendek és folyamatok felbukkanásának. Az ilyen körülmények között való működés megköveteli, hogy a rövid távú és lineáris részvényesi szemléletmódot felváltsa a hosszú távú, a kor kihívásait figyelembe vevő nem lineáris részvényesi előrelátás. A vállalatoknak a részvényes egyszerre jelenti az embert és a környezetet, amelyben működnek és nem csak ma és a jövő évben, de a belátható jövőben is. Egy kaotikus, krízisektől és összeomlásoktól kiütött társadalom és környezet nem megfelelő helyszíne az üzletkötésnek, kivéve a rövid távú, opportunista bizniszeknek, amelyek nem vesznek tekintetbe semmit, kivéve a következő negyedéves jelentést. Egy ilyen stratégia nem csak felelőtlen, hanem nagyon magas kockázattal is jár: nem véd a napjainkban egyre instabilabb társadalmi és ökológiai környezet okozta meglepetésekkel szemben sem.

A fenntarthatóan működtethető és nyereségtermelő stratégia összeegyeztethető. Csak akaratot, víziót és bátorságot követel az üzleti vezetőktől, hogy észrevegyék azokat a kihívásokat, amelyek a mai világot kritikus módon fenntarthatatlanná teszik. Azzal, hogy honoráljuk a vállalatokat, amelyek teljesítik az üzleti etikára vonatkozó elvárásainkat, a Budapest Klub összefogva a Piac és Profittal hangsúlyozni szeretné az etikus, a világban változást előidéző magatartás felkarolásának fontosságát és sürgősségét, valamint azt, hogy vannak vállalatok, amelyek tudnak és válaszolnak is napjaink egyedülálló kihívására."

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo