Borsodi unikum

Vannak, akik tudják - vagy megérzik -, merre megy a világ. Ez a nem túl gyakori képesség különösen hasznos az üzleti életben, hiszen biztos piacot jelent, ha egy vállalkozás, ráérezve a változások irányára, erre építi tevékenységét. Ám az már valóban ritkaságszámba megy, hogy mindezt külső források nélkül is sikeresen tegye, méghozzá lassan másfél évtizede, s még arra is marad energiája, hogy odafigyeljen a környezetére is. A miskolci Telvill Kft. e ritka és követésre érdemes cégek egyike.

Vannak, akik tudják - vagy megérzik -, merre megy a világ. Ez a nem túl gyakori képesség különösen hasznos az üzleti életben, hiszen biztos piacot jelent, ha egy vállalkozás, ráérezve a változások irányára, erre építi tevékenységét. Ám az már valóban ritkaságszámba megy, hogy mindezt külső források nélkül is sikeresen tegye, méghozzá lassan másfél évtizede, s még arra is marad energiája, hogy odafigyeljen a környezetére is. A miskolci Telvill Kft. e ritka és követésre érdemes cégek egyike.

Amikor 1990-ben Ágoston László, Gerzsenyi Károly és Ötvös Barnabás úgy döntött, hogy együtt vállalkozásba kezdenek, egyet tudtak csak biztosan: szakértelmükre vevő a piac. Mindhárman távközlési területen dolgoztak - előbb a Postánál, majd a jogutód Matávnál -, s látták, hogy a mind jobban kinyíló piacon egyre több a lehetőség. Gazdasági munkaközösséget alakítottak, s egy alig tíz fős csapattal nekiindultak. Munkaerő volt, mert a leépítési hullám, a borsodi térség bezáró bányái a villamos szakembereket sem kímélték. A Telvill névre keresztelt vállalkozás ugyanis Miskolcon jött létre.

Bíztak magukban

Ágoston László, aki kezdettől vezeti a céget, azt mondja, nem voltak egzisztenciális félelmeik, amikor otthagyták biztos állásukat. Bíztak magukban, tudták, építhetnek a tapasztalataikra és persze nem utolsósorban kapcsolataikra. Mielőtt bárki rosszra gondolna: szakmai munkájuk révén megszerzett ismertségükre és ismeretségeikre támaszkodtak.

A nekilendülő piacgazdaságban nemcsak az egyre több külső megbízást adó Matávval kalkuláltak, hanem arra is alapoztak, hogy a cégek lassan megkezdték saját - ekkor még elsősorban telefon- - hálózataik kiépítését. Ezek a kisebb volumenű munkák hamar megtalálták a kisebb helyi cégeket, így a Telvillt is, amelyek jóval rugalmasabbak voltak, mint az ország egész területén tevékenykedő távközlési óriáscég.

- A vivőfrekvenciás kábelek méréseire akkoriban még a Matávnak is csak egy műszere volt -emlékszik vissza Ágoston László. - Gerzsenyi Károly, aki igazi mestere a különböző készülékek építésének, otthon összeállított egy ilyen mérőműszert. Erre országosan is jelentkezett igény. Persze nem csak ez volt a jellemző. Kezdetben mi is végeztünk fizikai munkát, ástunk is, ha kellett.

És kellett, mert a 3000 forint, amivel a gmk indult, nem sokra volt elegendő. Kölcsönt nem akartak felvenni - bármennyire is bíztak önmagukban, a piacban azért már nem annyira -, a többletet pedig visszaforgatták.

Azért lassan, de biztosan haladtak előre.

Biztonságos gazdálkodás

A Telvill Kft. telephelyén most, 2004 őszén elég nagy a felfordulás: felújítják az irodákat is magában foglaló üzemépületet, korszerűsítik a teljes fűtési rendszert, új öltözők, mosdók épülnek, s a lapos tető helyett is " rendes" tetőt kap a ház. 1997-ben, amikor ideköltöztek, csak kisebb rendbehozatalra jutott forrás. Hitelt akkor sem akartak fölvenni; nem is vettek.

Az első Telvill-székház egy családi ház volt, 1993-ra gyűlt össze annyi, hogy meg tudták vásárolni. Az azóta kinőtt épület ma is megvan, bérbe adásából árbevétele is származik a cégnek. Nem ez az egyetlen Telvill-ingatlan, a szabad pénzeszközöket többek között ilyen módon fektetik be. Mert igaz, hogy a megalakulás óta eltelt majd' másfél évtizedben a cég minden évben nyereséges volt, de a biztonságos gazdálkodás megköveteli, hogy legyenek tartalékok, állampapírokban, bérbe adható ingatlanokban. Ezek pályázati részvételkor is jó szolgálatot tesznek a saját erő felmutatásakor; például nemrég ötvenszázalékos támogatást nyertek az ügyviteli rendszer korszerűsítéséhez, az integrált vállalatirányítási rendszer kialakításához.

- A nulláról indultunk, s ma már hetven dolgozóval közel hatszázmillió forint az éves árbevételünk - büszkélkedik Ágoston László, aki az induláskori árbevételt firtató kérdésre előkeresi a régi papírokat. Ezeket böngészve idézi fel: - 1992-ben tizennégymillió volt a bevételünk. Pontos adatok csak a kft.-vé alakulástól vannak - magyarázza.

Ezt az átalakulást, mint mondja, nem csak a gazdasági ésszerűség diktálta. Presztízsokokból is fontosnak tartották. Ugyanis nagyra törő céljaik voltak: tudták, hogy robbanni fog a távközlési piac. Merthogy előbb-utóbb jönnek az alternatív szolgáltatók, s velük az új lehetőségek. Amelyekkel viszont csak akkor tudnak élni, ha maguk is fejlesztenek. Az ügyvezető egy példát is hoz:

- Optikai hálózat építéséhez nem elegendő a szaktudás, eszközök is kellenek. S nem elég építeni, mérni is kell. Ahhoz, hogy ilyen feladatot vállalhassunk, húszmilliós beruházásra volt szükség.

Élethosszig változás

Persze az új lehetőségek kihasználásához az is kell, hogy a cég felkészült legyen az új igényekre. A Telvillnél a folyamatos tanulás alapkövetelmény; s nem pusztán amiatt, mert szigorú előírások léteznek az egyes tevékenységek folytatásához szükséges képesítésekre, hanem azért is, mert e nélkül maguk sem tudnának lépést tartani a világgal, a gyors technológiaváltásokkal. Így hát vannak saját belső képzések - ezek elsősorban az ismeretfelújítást szolgálják, de ilyen például az a minden év elején megszervezett tréning is, amelyen a munkaügytől a minőség- és környezetirányításig sok minden szóba kerül -, s vannak külsők, némelykor még az országhatáron is kívül.

Ma már a Telvill három lábon áll, vagyis három fő tevékenységi köre van: a távközlési hálózatok, a villamos hálózatok és az informatika. Az első kettő egyenlő arányban osztozik az árbevétel több mint nyolcvan százalékán, az informatika hozza a többit.

- Kicsit mesterséges ez az elkülönítés - magyarázza az ügyvezető -, sok az átfedés, de így nyomon követhető a teljesítmény és az eredmény is. És persze ezek az átfedések nekünk nem okoznak gondot, mi pontosan tudjuk, hogy mit hová sorolunk.

A villamoshálózat-építő részleget 1996-ban hozták létre - nem utolsósorban az áramszolgáltatóknál bekövetkezett változásokra reagálva -, ami persze nem jelentett az addigi távközlési profiltól merőben eltérő tevékenységet: ez utóbbi a műanyag csöves alépítmény-építéstől az optikai és rézalapú kábelek szereléséig igen széles skálát ölel át, míg az új tevékenységbe elsősorban kis- és középfeszültségű kábelhálózatok, transzformátorállomások, valamint út- és térvilágítás kiépítése tartozik bele.

S ahogy változott a piac, bővültek az igények - megjelentek a strukturált hálózatok, a hangátvitel már nem volt elegendő, helyébe lépett a komplex adatátvitel -, úgy terebélyesedett a Telvill profilja is: három év múlva az informatikai hálózat építését végző részlegét is kialakította, ahol többek között integrált hang-, adat- és videojel-átviteli kommunikációs infrastruktúra tervezése és megvalósítása folyik.

Társadalmi felelősség

- Mindhárom szegmensben nagy a verseny - szögezi le Ágoston László. - A munkák jó részére pályázni kell, s egy-egy megbízásért sokszor tíznél is több cég verseng. A karbantartás és az üzemeltetés az, ami folyamatos munkát jelent.

A Telvill Kft. a piaci küzdelem ellenére sem panaszkodhat: megrendelői körébe tartozik számos nagyvállalat - köztük nemzetközi cégek is -, oktatási intézmények, egyetemek, számos kórház. S természetesen már régóta nemcsak a régióban tevékenykednek, hanem az országban is mindenütt. S hogy hátrányt jelent-e, hogy borsodiak?

- A térség gazdasági ereje bizony számít, mind az elérhető árak, mind a helyi megrendelések terén. S hátrányt jelent bármilyen távolság, hiszen ugyanazért az árért dolgozunk itthon is, mint Nyugat-Magyarországon, ami, mondanom sem kell, nekünk nem ugyanannyiba kerül.

A cég borsodi léte más módon is meghatározó. A térség az átlagosnál jóval nagyobb környezetterhelésnek volt és van kitéve, s ez a tény a Telvill vezetői számára elsősorban nem adottságot, hanem újabb tennivalókat jelent. Ezek nemcsak olyan szakmai teendőket jelöltek ki, mint például 1993-tól az MSZ EN ISO 140001:1997 szabványnak megfelelő környezetirányítási rendszer bevezetése a környezeti terhelések csökkentése érdekében, hanem emberi erőfeszítéseket a szemlélet megváltoztatására, a valódi környezettudatosság kialakítására a munkatársak körében és a tágabb környezetben egyaránt.

- Az emberek iránti felelősségnek nem csak abban kell megmutatkoznia, hogy a cégen belül megfelelő munkakörülményeket alakítunk ki. Példát kell mutatnunk egyéb cselekedeteinkkel is. A törvények szükségesek, de nem elegendők. Ezért a cég nyereségének egy részét az emberi környezet alakítására fordítjuk, ami itt Borsodban, ahol a környezeti kultúra még nincs túl magas szinten, különösen fontos. A látványos akciók, megmozdulások hatásosak, de a folyamatos munka ugyanilyen fontos - érvel Ágoston László, aki úgy véli, akkor lenne mindez igazán hatásos, ha a kis- és középvállalkozások együttműködnének e téren, s egyenként nem túl jelentős támogatásaikat egy-egy cél érdekében egyesítenék. Példa erre a Miskolci Vadaspark, ahol tizenegy Borsod megyei cég támogatásával Európában egyedülálló módon szoborparkot hoznak létre a kipusztult állatok bemutatására.

Arról, hogy a Telvill és ügyvezetője nem pusztán szavakban áll ki a környezetért, a cég kiterjedt támogatási tevékenysége és az aktuális problémák iránti érzékenysége is tanúskodik; például több mint egy éve, hogy folyamatosan figyelmeztetnek az elektronikus hulladékok veszélyeire, amelyek a szélesebb közönség előtt csak mostanában, az ezzel kapcsolatos jogszabály-alkotási viták kapcsán váltak ismertté.

Ágoston László egyébként épp egy előadásra készül. Felkérték, hogy november közepén, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint az Európai Kamarák Szövetsége által szervezett konferencián, amely A vállalati társadalmi felelősségvállalásban rejlő lehetőségek kis- és középvállalkozások számára címet viseli, mutassa be cége e téren végzett tevékenységét. A választás nem véletlenül esett rá: az Európai Bizottság kezdeményezésére megjelent, a kkv-k legjobb CSR-gyakorlatait bemutató füzetbe magyarországi példaként a Telvill Kft.-t választották.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo