Biztonság a bizonytalanságban

Korunk embere, akár magánemberként, akár a munka frontján, egyvalamiben biztos lehet: a bizonytalanság életünk minden színterén egyre erőteljesebben jelen van. S a jövőben nem is távozik, csak erősödik a szerepe életünkben. A Piac és Profit e havi számában nagyon sok cikk foglalkozik azzal, hogy a ma üzletembere hogyan találja meg működése során a bizonytalanságban a viszonylagos biztonságot. Amire szüksége van azért, hogy holnap is létezni tudjon, s ne bírja le az élettempó, stílus, amin egyedül nem tud változtatni. Csak valahogy elviselni, sőt uralni.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Mitől lett és nő a bizonytalanság?

Foghatjuk a politikára! Magyarországon a rendszerváltással, a demokráciáért és a piacgazdaságért cserébe, elveszett a munkahelyszerzés és -megtartás biztonsága, az átlagosan viszonylag szerény, de biztos megélhetési forrásra számítás biztonsága, a gazdasági szabályozási környezet viszonylag előre látható változása miatt a tervezés, előrelátás lehetősége. S még sorolhatnánk tovább az okokat, amitől az egzisztencia elvesztésének esélye minden percben Damoklész kardjaként függ a többség feje felett. A bizonytalan holnap miatt a szektorok többségében dolgozó, próbálkozó, vállalkozó emberek tömege vállal egyre nagyobb terheket, egyre nagyobb kiszolgáltatottságban akár a munkáltatója, akár a gazdasági szabályozók, adórendszer, elvonások mértékének folyamatos változtatása jóvoltából.

Foghatjuk az információs technológiák uralta, felgyorsult világunkra! Az internet, az e-mailek és a globálissá vált kommunikáció világában adott idő alatt sokkal hatékonyabb munkavégzésre vagyunk képesek, sokkal több információt fogadunk be. S sokkal több hiteltelen, valótlan, pontatlan, hamis, álságos, rosszindulatú információ, tudás, amitől meg kell különböztetnünk az igazat, a használhatót, a nekünk valót. (Lásd előző lapszámunkat!)

Foghatjuk a globalitásra! A világban egymásnak feszülnek a fejlett és leszakadó országok. A terrorizmus, mint a leszakadók, esélytelenek egyik nagyon rossz, ámde egyre elterjedtebb fegyvere, a gazdag emberek világába is bezavar. Nem vagyunk biztonságban már saját életterünkben sem. A klímaváltozás a jövőt is bizonytalanná teszi. A világ összes lakója számíthat arra, hogy már a közeli jövőben sem élhet úgy, ahogyan eddig megszokta. S nem tudjuk, milyen rohamosan és milyen területen változnak meg létkörülményeink a Földön.

Foghatjuk a magánélet megszokott szerepeinek felborulására! A fiatal lányok és fiúk egyre nagyobb többségének eszébe sem jut a klasszikus férfi-nő szerepet felvállalni családi kötelékeken belül. Statisztikák sora bizonyítja, hogy évről évre kevesebben kötnek házasságot, s egyre jobban kitolódik a harmincas évek közepére, végére a szülői szerepkör vállalása. A fiatalok jövőképével összefüggő családalapítási készség csökkenésének, a családdal járó felelősségvállalás megritkulásának egyik alapvető oka: a jövő bizonytalansága.

Foghatjuk az önzőségre, saját érdekeink érvényesítésére, mások érdekeinek figyelmen kívül hagyásával. A politikusoktól azt látjuk, hogy mindegy nekik az ország, az emberek sorsa, hírneve, jólléte. Politikai véleményüket saját népszerűségük növelése érdekében formálják. A közigazgatás, az államigazgatás reflexe saját létének igazolása, kikezdhetetlenségének, sértetlenségének biztosítása, nem az állampolgárok kiszolgálása, munkájuk, életük megkönnyítése. Úgy élünk egymás mellett, mint ha az ország egyik fele azért dolgozna, hogy a másikat elkapja, megbüntesse, megnehezítse az életét. A magángazdaság jó néhány szereplője, saját profitérdekei miatt egzisztenciális kiszolgáltatottságban tartja munkavállalóit. Foghatjuk a "jó és a rossz" viszonylagossá válására! A mai Magyarországon, a politika elmúlt 18 évi ténykedése következtében a megosztott magyar társadalom megzavarodott. A megzavart emberek - fiatalok - közül kevesen képesek eldönteni, mi az abszolút igaz és hamis abban a világban, ahol már hiteles, korrekt, bizonyított tények nincsenek. Csak állítások egymásról, eseményekről, ténykedésekről. Fogalmunk sincs, ki hazudott, ki mondott igazat, mert mindenki "tolvajt kiállt", ha éppen ahhoz fűződik érdeke. S aki hangosabban és hatásosabban, és többször kiabál és mocskol másokat, annak az állítása válik valósággá a többség szemében.

Foghatjuk a megromlott általános egészségügyi állapotokra! Végezetül szembe kell néznünk azzal a ténnyel, hogy a magyar emberek általános, katasztrofális egészségügyi állapotáért az előzőekben részletezett, hosszan és elviselhetetlenül elhúzódó, bizonytalan létezésifeltétel-együttes is nagymértékben felel. Az egzisztenciális stressz, a holnapnélküliség, a biztonság elvesztése kinél előbb, kinél később, súlyos betegségekhez is vezethet. Nagyon kevesen fogadják el ezt az összefüggést, pedig igaz. Az egészségüggyel soha nem az volt a baj, hogy nem gyógyítanak benne eredményesen. Ez a tömegesség már nem írható a számlájukra.

Biztonságot keresünk! Emberi reflex.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo