Az AstraZeneca gyógyszeripari vállalat a gyógyszerkutatáson és -fejlesztésen túl a működése során környezeti, társadalmi és gazdasági területeken is elhivatottan szolgálja a folyamatos és fenntartható fejlődést.
- Meg vagyunk győződve arról, hogy fontos, amit teszünk. Meggyőződésünk szerint az is ugyanolyan fontos, hogy ezt hogyan tesszük. Csak felelősségteljes munkával nyerhetjük el azt a hitet és bizalmat, amely ilyen jelentős mértékben hozzájárul vállalatunk jó hírnevéhez, és amelynek köszönhetően részvényeseink és a széles értelemben vett társadalom felhatalmaz bennünket üzleti tevékenységünk folytatására - vallja David Brennan vezérigazgató.
Az AstraZeneca működésében a vállalati felelősségvállalás meghatározó globális és helyi szinten egyaránt. Magyarországon az iparág szereplőinek alkalmazkodniuk kell a jogszabályi környezethez, így a gyógyszer-gazdaságossági törvényhez, amelynek eredményeképpen a gyógyszeripar hozzájárulása az egészségügyi kiadásokhoz évről évre nő. Ennek ellenére a vállalat életében a saját kezdeményezésen alapuló társadalmi szerepvállalás továbbra is nagyon fontos. Ezt az erőfeszítést számos hazai tevékenység bizonyítja.
Környezetünkért, a gazdaságért és a harmadik világért
Egy új gyógyszer kifejlesztése akár 10-15 évig eltarthat, és a folyamat gyógyszerenként nyolcszázmillió dollárba is kerülhet. A betegek és gyógyszerek biztonsága alapprioritás. Nemcsak a kutatási szakaszban, hanem azt követően, a gyógyszer forgalmazása során, a gyógyszer életciklusán át is figyelemmel kísérik annak biztonságát.
A jó gyógyszer azonban nem csupán a betegek számára hoz gyógyulást, hanem jótékonyan hat egy ország egészségügyi költségvetésére is: az elmúlt évtizedben az Amerikai Egyesült Államokban például az AstraZeneca gyógyszerének alkalmazásával tizenkilenc százalékkal csökkent egy központi idegrendszeri betegségek kezelésével kapcsolatos betegbiztosítás egy főre jutó költsége.
A világszerte közel hatvanezer főt foglalkoztató AstraZeneca 2003 óta - jóval korábban, mint azt az Európai Unió kötelezővé tette - minden évben közzéteszi a Corporate Responsibility (CR), azaz a vállalati felelősségvállalásáról szóló jelentését "Hogyan lesznek a szavakból tettek?" címen.
Miközben a kiotói nemzetközi egyezmény ötszázalékos károsanyagkibocsátás-csökkentést ír elő 2012 végéig, a gyógyszergyártó vállalat a működése során keletkező, globális felmelegedést okozó gázkibocsátást tíz százalékkal, az ózonréteget károsító anyagokét pedig harminc százalékkal csökkentette 2004-ben. 2010-re a károsanyag-kibocsátás nem haladhatja meg a 2000-es szintet, azaz miközben a vállalat üzleti tervében a gyártás és értékesítés dinamikus növelése szerepel, az ehhez társuló folyamatok károsanyag-emisszióját globálisan tizenkét százalékkal csökkenteni kell.
Az AstraZeneca a harmadik világra és az ott jelen lévő specifikus betegségekre is figyel. Ma a tébécé az elmaradott térség legégetőbb problémája; statisztikák szerint kétmilliárd ember hordozza a baktérium valamelyik változatát. Mivel a betegség ellenálló lett a negyven éve kifejlesztett gyógyszerekkel szemben, szükség van új kezelésekre. A három éve létesített indiai kutatóközpontjában az AstraZeneca több millió dollárt fordít új tuberkulózis-gyógyszerek kifejlesztésére. A cég ezen túlmenően részt vesz az Európai Unió "Új gyógyszer a tuberkulózis ellen" - elnevezésű programjában, és a Vöröskereszttel együttműködve is jelentős szerepet vállal a tébécé elleni harcban.
Cél az egészség!
A globális szerepvállalás mellett kiemelkedően fontos, hogy az egyes országokban működő leányvállalatok megtalálják az adott környezet releváns prioritásait. A kétszáz főt foglalkoztató magyarországi leányvállalat számára a klinikai kutatás és a fiatalok egészséges és sportos életmódra, valamint egészségmegőrzésre való nevelése a legfontosabb célkitűzés.
Az 1990-es évek elején a helyi törvényi szabályozás és a jól képzett szakemberek jelenléte lehetővé tette a klinikai kutatási tevékenység megkezdését a kelet-közép-európai térségben. Az 1993-ban megalapított magyarországi regionális klinikai kutatási központban, Törökbálinton közel ötven szakember szervezi és segíti a jelenleg hat országban folyó klinikai kutatómunkát.
Az AstraZeneca évente közel másfélmilliárd - munkanaponként hatmillió - forintot fordít Magyarországon klinikai kutatásokra. Az egészségügy hazai szakembereivel együttműködve közel harminc klinikai vizsgálat menedzselése történik kétezer-ötszáz beteg és több mint hatszáz orvos bevonásával.
Az AstraZeneca az etikus promóció révén gondoskodik arról, hogy az egészségügyi szakemberek hozzájussanak a szükséges naprakész tudományos információhoz, és hogy a gyógyszerek felírása és felhasználása úgy történjen, hogy az maximálisan a betegek érdekeit szolgálja.
Az etikus promóció iránti elkötelezettség bizonyítéka, hogy a vállalat a vonatkozó jogszabályok, törvényi előírások és a szakmai kódex betartása mellett annál is szigorúbb, belső normákat állított fel.
A gyógyszergyártó vállalat a hazai egészségpolitika számára is fórumot teremt. 1999 óta minden évben megrendez egy egészség-gazdaságtani konferenciát, ahol egy egyetemmel közös szervezésben vitatják meg a résztvevőkkel együtt az aktuális egészségpolitikai problémákat. Ezeken a rendezvényeken külföldi és hazai szakértők, döntéshozók bevonásával zajlik a párbeszéd azért, hogy a legjobb modelleket a résztvevők megismerhessék, illetve a megoldáshoz segítséget kapjanak.
A fiatalok sportolási lehetőséghez jutása, az egészséges életmóddal kapcsolatos információ terjesztése, valamint a tömegsport és élsport támogatása nagyon fontos eleme az AstraZeneca vállalati filozófiájának, amely szerint egyetlen nagyvállalat sem engedheti meg magának, hogy a megszerzett profitból ne juttasson a szűkebb értelemben vett környezetének. Az AstraZeneca a Cél az egészség program keretében ennek szellemében évek óta szponzorálja a Dunaferr női kézilabdacsapatát, a Magyar Kézilabda Szövetséget, illetve fő támogatója a Magyar Kajak-Kenu Szövetségnek. Az általa támogatott csapatok kiemelkedő teljesítményükkel jó példával szolgálhatnak az ifjúság számára, és a sportos életmód egészségre gyakorolt jótékony hatását hirdetik.
A sportolók közül nem egy asztmás betegségben szenved, az ő példájuk útmutatásként szolgálhat mások számára is, hogy megfelelő kezeléssel és az orvossal való együttműködéssel a betegségtől függetlenül teljes életet lehet élni.
Asztmafelmérés a teljes életért
Az allergiás eredetű légúti betegségek kezelésében több évtizedes tapasztalattal rendelkező gyógyszercég szerint a mai terápiás lehetőségek mellett az asztmás gyermekek sportolhatnak, és kell is, hogy mozogjanak. Mégis gyakori eset, hogy ezek a gyerekek az öltözőben kuporognak és - sokszor indokolatlanul - kimaradnak a tornaórák és a mozgás közös élményéből.
Az AstraZeneca a felesleges kirekesztettség leküzdése érdekében 2006 októberében egy közreműkődő cég bevonásával elindított egy programot, amelynek első lépéseként kétszáz iskolai testnevelő tanár körében felmérést végeztek, hogy mennyit tudnak az asztmás gyermekek fizikai terhelhetőségéről, mozgásoktatásukról, betegségükről.
A Magyarországon először végzett kutatásból kiderült, hogy a megkérdezett pedagógusok 87 százaléka szívesen fogadna új ismereteket az asztmás gyermekek sportra nevelésével kapcsolatban. A program következő lépése egy olyan módszertani ajánlás kidolgozásának kezdeményezése, amely minden testnevelő tanár számára egyértelmű és megnyugtató útmutatást ad ebben a kérdésben.