A társadalmi felelősségvállalás az üzleti gondolkodás részeként azt mutatja, hogy az adott vállalat miként áll a társadalom egészéhez, vallja Horpácsy Eszter, az AEGON Magyarország PR-igazgatója. Napjainkban pedig egyre inkább érzékelhetően a hitelesség fokmérője az, hogy mennyire figyel oda szűkebb és tágabb környezetére, a világban zajló folyamatokra egy vállalat.
- Nem pusztán szponzorként szeretnénk támogatni környezetünket, hanem termékeinkkel is a pozitív tartalmat erősítjük. Ily módon törekszünk arra, hogy a profitunkat is a környezetre érzékeny módon állítsuk elő - magyarázza Horpácsy Eszter, és hozzáteszi: - Egy gondolkodó vállalatnak fel kell vállalnia feladatai között, hogy megszervezze és tanítsa az őt körülvevő környezetet.
Ez a filozófia jelenik meg például az elmúlt esztendőben első ízben átadott AEGON Művészeti Díjban, amelyet minden évben szakmai zsűri döntése nyomán ítélnek oda valamely kortárs magyar írónak a megelőző évben publikált művéért. Ugyanez az eszme áll a most készült AEGON Climate Change Alap mögött, hiszen az új, hosszú távú befektetési lehetőséget kínáló alappal az AEGON hitet tesz a fenntartható társadalmi fejlődést szolgáló cégek várható üzleti sikerei mellett.
Az AEGON a kortárs művészekért
Tavaly Spiró György kapta meg első ízben a nettó hárommillió forintot jelentő elismerést Fogság című regényéért, az idén pedig Rakovszky Zsuzsa vehette át Visszaút az időben című verseskötetéért. Az ünnepélyes díjátadás után mindkét díjazott kiemelte, mennyire nagyra tartja, hogy egy magáncég támogatja a művészeket. Mindketten hangsúlyozták, azért is örülnek a díjnak, mert ehhez nincs köze sem a hatalomnak, sem a politikának. Az AEGON Művészeti Díj nem állami kitüntetés, hanem szakmai elismerés, amelyről szakmai zsűri dönt.
- A díj átadását már az alapításkor óriási érdeklődés övezte, s ehhez minden bizonnyal hozzájárult az elismeréssel járó összeg is, mégis azt gondolom, többről van szó. Az összeg és a magáncégek szponzorációjában példát mutató kezdeményezés azért is kelthetett nagy figyelmet, mert kitűnő író kitűnő regényért kapta meg, márpedig minden díj rangját az adja, milyen nevek sorolhatók mögé néhány év elteltével - mondja Eszéki Erzsébet, a program szakmai tanácsadója.
A rendkívüli figyelem ugyanakkor annak is köszönhető, hogy gondosan felépített, komplex kezdeményezésről van szó. Itt ugyanis a "fődíjhoz" másik elismerés is kapcsolódik, s ez újdonság hazánkban: az AEGON Művészeti Társdíj, amelyre már a díjazott író jelölhet kortárs magyar művészt, méghozzá - a sokszínűség jegyében - más művészeti ágból.
- A társdíj szintén jelentős összeggel, nettó kétmillió forinttal jár, de tegyük hozzá: aligha létezik annál nagyobb elismerés, ha egy művészt a kortársa jelöl díjra - hangsúlyozza a szakember. Ezt mondta az első AEGON Művészeti Társdíjjal elismert zeneszerző, Jeney Zoltán is, aki a 2006. szeptemberi díjátadáskor őszinte meghatottsággal fűzte hozzá, hogy nehezen tud elképzelni annál nagyobb elismerést, mint hogy olyan kitűnő író, mint Spiró György őt jelölte.
Együtt a Bárkában
Az AEGON Magyarország Zrt. azonban nem csak évente kétszer, a díj és a társdíj átadása alkalmával szeretné felhívni a társadalom figyelmét a kortárs hazai művészetre. Tavaly szeptemberben irodalmi-művészeti sorozatot indított a Bárka Színházban, a teátrummal együttműködve, Képzett társítások - AEGON-estek a Bárkában címmel, hogy folyamatosan teret adjon jelentős művészeknek és műveiknek, íróknak.
Az alapelv hasonló, mint a díjnál és a társdíjnál: a fővendég kortárs magyar író, aki mellé a sorozat szerkesztője, Eszéki Erzsébet más művészeti ágból választ egy másik művészt. A személyes hangú beszélgetésre, felolvasásokra, olykor rövid vetítésre, képek bemutatására épülő esten mindig hangsúlyos szerepet kap a zene, amely itt nem egyszerűen hangulatfestő elem, hiszen a meghívott zenészek kreatívan reagálnak az elhangzottakra vagy akár a kivetítőn látható képekre.
A 2006/2007-es évadban a műsorvezető Alföldi Róbert vendégeként fellépett már Parti Nagy Lajos, Závada Pál, Esterházy Péter, Nádasdy Ádám, Szabó T. Anna és Dragomán György, a hozzájuk hívott vendégek között pedig olyan kortárs művészekkel találkozhatott a közönség, mint Pálfi György filmrendező, Csurka Eszter, El Kazovszkij és Szüts Miklós festőművész, Darvas Benedek és Darvas Ferenc zongorista, zeneszerző, Vázsonyi János és Dés László szaxofonos, David Yengibarjan tangóharmonikás.
Miközben az AEGON Művészeti Díjat minden év tavaszán veheti át a szakmai zsűri által választott alkotó az előző esztendőben megjelent művéért, az AEGON Művészeti Társdíj ünnepi átadása fél évvel később, szeptemberben van.
Az idén szeptember 21-én, a következő színházi évad első Képzett társítások - AEGON-estjén Rakovszky Zsuzsa lesz az egyik vendég, továbbá az a kortárs magyar művész, akit már Rakovszky Zsuzsa jelöl majd az AEGON Művészeti Társdíjra. A társdíjas alkotó neve meglepetés, mindenesetre a kiválasztott alkotó itt veheti majd át az AEGON Művészeti Társdíjat.
A környezettudatos befektetési alap
Mint biztosítótársaság az AEGON nemcsak a társadalom szépirodalmi töltődéséért, hanem a világ élhetővé tételéért is felelősséget érez. Ez motiválta a júliusban indult új befektetési alap megalkotását. Ebben kizárólag a klímaváltozásra megoldást nyújtó cégek papírjai kaptak helyet.
- Ez hosszú távra szóló, euró alapú megtakarítás, hiszen mi és az ügyfeleink is hosszú távra tervezünk - mondja Bodogán Attila, az AEGON Alapkezelő munkatársa.
Miközben a világ és az Európai Unió tudósai és politikusai számára egyre inkább napi témává válik a klímaváltozás, illetve hogy milyen módon lehet védekezni a globális felmelegedésből eredő károkkal szemben, az üzleti világ szereplői általában még kevésbé érzik a felelősségüket. Szerencsére kivételek is vannak: jó néhány, a fenntartható fejlődést szolgáló terméket előállító cég már kilépett a nemzetközi tőzsdékre.
- Mostanra több ponton is igazolódott, hogy a világ tudatában van a probléma súlyának, így bizonyos ágazatokban - a hulladékgazdálkodásban, a megújulóenergia-szektorban, az ivóvízinfrastruktúra-üzletágban, illetve az agrárium bizonyos részterületein - óriási növekedésre lehet számítani. Az AEGON Climate Change Alapba ezekből a szektorokból válogattuk a részvényeket, tudatos szempontok alapján: olyan értékpapírokat kerestünk, amelyek ma még alacsony áron beszerezhetőek, de hosszú távon jelentős hozammal kecsegtetnek - magyarázza Bodogán Attila.
Így került az alapba a napkollektorokat gyártó Q-Cells, a német Solar World, a spanyol Abengoa vagy például a Renewable Energy Corporation (REC), a világ napenergia-üzletágának egyik vezető vállalata. Az alapban jelenleg 46,6 százalékos súllyal szerepelnek a megújulóenergia-részvények, 21,6 százalékkal a mezőgazdasági és 31,6 százalékkal a vízellátással foglalkozó vállalatok papírjai.
- Mint jelentős multinacionális biztosítótársaság az AEGON felelős a világ fenntartható fejlődéséért, a befektetőink bizalmáért és az ügyfeleink biztonságáért. Az új pénzügyi instrumentummal egyszerre mindhárom célt igyekszünk szolgálni: elősegítjük, hogy környezettudatos cégek a növekedésükhöz szükséges tőkéhez jussanak, megfelelő hozamot ígérő csomagot kínálunk befektetőinknek, és a magunk módján hozzájárulunk, hogy kevesebb káros anyag kerüljön a légkörbe nem növelve az extrém meteorológiai esetek, illetve az ebből fakadó elemi károk számát - hangsúlyozza az AEGON termékmenedzsere.
Bár Magyarországon még nincs ehhez hasonló ökoalap, a nemzetközi példák azt mutatják, a befektetők is nyitottak a fenntartható módon profitot termelő üzleti vállalkozásokra.