A legzöldebb parlament

Az ország ambiciózus zöldtervének teljesítésében nagyon aktív szerepet vállal a német parlament: a honatyák döntése értelmében a Bundestag válhat a világ első, kizárólag megújuló energiaforrásokat használó épületévé.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az albizottság éppen március végén szavazta meg a külső beszállító cég kiválasztására vonatkozó tender kiírását, így, ha minden jól megy, nyár végétől már csak víz-, szél- és napenergia működteti az épületet, tudósított a Guardian című angol napilap. A német parlamentnek kilenc éve helyet adó Bundestag kizöldülése jól tükrözi a Németországban napjainkban tapasztalható trendet, a nulla kibocsátású épületek kialakításának divatját. Néhány pedig az ilyen házak közül olyannyira energiahatékony módon működik, hogy negatív fogyasztóvá válik, azaz energiát termel. A helyi szabályozás értelmében az épületek tulajdonosai eladhatják az általuk előállított felesleget az elosztást koordináló energetikai központnak. Úgy tűnik, ennek a "mozgalomnak" is a német parlament válhat az egyik éllovasává, hiszen a ma energiára évente körülbelül hárommillió eurót fordító intézmény alig fél éven belül akár energiatermelő is lehet. Az átállás azonban nem most kezdődött.

A Bundestag renoválása a kilencvenes évek végétől indult. A széles körű átalakítások egyik eredménye volt például a brit építész, Sir Norman Foster által tervezett üvegkupola, amely ökológusok szerint szintén nagy szerepet játszott abban, hogy az épület üvegházhatást okozó gázkibocsátása 94 százalékkal visszaesett. A tető passzív módon hasznosítja a nap energiáját, és természetes fényt enged az épületbe. A dinamikus csökkenéshez persze hozzájárult az is, hogy a tizenkilencedik században készült vastag, jó hőszigetelő falak télen benntartják, nyáron kirekesztik a hőséget. Ily módon a fűtéssel és a légkondicionáló használatával is lehet spórolni. Pillanatnyilag az épület világításához, fűtéséhez, a légkondicionálók üzemeltetéséhez és a folyóvíz-szolgáltatáshoz szükséges energia 40 százalékát termeli az a biofűtőanyag-generátor, amelyet az épület alagsorában helyeztek el; a fennmaradó hányad elsősorban szén- és nukleáris forrásokból származik. A német parlament a most megszavazott döntéssel hatalmas előrelépést érhet el a zölddé válás útján, sőt a képviselők egyenesen azt remélik, hogy a Reichstag tiszta energiára való átállítása nemcsak a megújulóenergia-szektornak mint iparágnak válik a hasznára, hanem jelentősen hozzájárulhat ahhoz is, hogy a világ a föld legzöldebb államaként emlegesse Németországot.

Az európai listavezető

Ma Németország rendelkezik globálisan az egyik legsikeresebb és leginnovatívabb tisztaenergia-szektorral. Egy néhány éve bevezetett támogatási mechanizmusnak köszönhetően már most megújuló energiaforrás adja az ország áramfogyasztásának körülbelül tizenhárom százalékát, és a célkitűzések szerint az elkövetkező tizenkét évben ez az arány 27 százalékra nő, 2030-ra pedig a teljes németországi áramtermelés 45 százaléka származik majd megújuló energiaforrásokból. Az Ernst & Young 2007. harmadik negyedéves indexe szerint Németország Európában listavezető lett a kormányzat ambiciózus, a megújuló energiaforrások fejlesztésére megfogalmazott tervei nyomán, globálisan pedig a korábbi ötödik pozícióból az Amerikai Egyesült Államok mögött a második helyre lépett elő az ilyen energiák népszerűségét mutató index szerint.

Az úttörő megújulóenergia-törvényt 2000-ben fogadták el, és bár ma a felhasznált zöldenergia legnagyobb részét a szél adja, a megújuló energiaforrásokat bevezető emberek számára anyagi ösztönzőket is kínáló jogszabály hatására Németország vált a világ legjelentősebb napenergia-termelőjévé: a Balti-tenger és a Fekete-erdő között felállított napelemekből származik a világ napenergia-termelésének 55 százaléka, írja az mfor.hu. Egy 2007. augusztusi adat szerint több mint 300 ezer napenergiai rendszer van Németországban, holott az említett energiatörvény is csupán 100 ezret irányzott elő. A létesítmények, amelyek ma körülbelül háromezer megawatt áramot termelnek országszerte - ezerszer többet, mint 1990-ben -, a farmerek vagy kisvállalkozók tulajdonában vannak. A tulajdonosok pedig hasznot húznak abból, hogy a kormány támogatja a megújuló energiaforrásokat.

2007-ben 250 ezer álláshelyet teremtett a megújulóenergia-szektor Németország számára, és egyesek szerint a következő öt évben dinamikus növekedés várható ezen a téren is. Vannak, akik csak a napenergia területén 2012-ig 90 ezer, 2020-ig pedig 200 ezer munkahelyre számítanak.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo