A kkv valósága

Ma Magyarországon 850 ezer kkv-t tartanak nyilván. Csakhogy nem ennyien vannak. Ha leszámítjuk belőlük a mikrovállalkozásokat, a mintegy 96 százalékot, marad 4 százalék, tehát 34 ezer bejegyzett kkv, az igazi célcsoport. 34 ezer kis- és középvállalkozás, köztük 5100 középvállalati kategóriába sorolható (magyar mércével), igen nehezen boldoguló, máról holnapra élő kkv kegyeiért folyik ma a küzdelem. Ez a magyar valóság.

A kényszervállalkozások és technikai vállalkozások nélküli célcsoport valóban a tevékenységéből akar megélni, embereket akar eltartani, s fejlődni is szeretne. Ezt elöljáróban muszáj leszögezni.

A statisztikai adatok mögötti valóság nagyon is küzdelmes. Az átlag kis- és középvállalkozás ugyanis egyik napról a másikra él. Többségük erősen forráshiányos, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy nincsenek pénzügyi és vagyoni tartalékai, s ha egyre nehezebben megtermelt bevételeit vevői nem fizetik meg határidőben, vagy egy kibírható időintervallumban, akkor nagy bajba kerülhet. A likviditási spirál ijesztő gyakorisággal indul be közöttük. Az idén nyáron hihetetlen mértékben erősödött fel a nemfizetési hullám, egymást hozva irtózatos bajba a vállalkozók. (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a gazdaság alsó régióiban általánossá váló fizetésképtelenség a gazdaság pangását jelzi. Magyarul. Nincs megrendelés, áll a piac, a megrendelések elmaradtak a várakozásoktól. Csodálkoztunk egy nagyot a nyári áfabefizetések drasztikus csökkenésén. Nem értettük, mi az oka, amikor a hivatalos jelentések szerint virágzik a gazdaság.)

A célcsoport általános jellemzői:

- Ők finanszírozzák a multik és az óriásvállalatok egy részét. A PTK szerinti fizetési határidő, melyet illik betartani (hacsak a felek ettől eltérően nem állapodnak meg), 8 banki munkanap. A multik, illetve a nagyvállalatok, a nagyáruház-láncok elég jelentős része azonban - nemzetközi üzleti gyakorlatukra hivatkozva - 60-90 napos fizetési határidőkkel dolgoznak. Ők diktálnak. A beszállítói pozícióban levő kicsi közben fizeti az általa kiállított számla áfáját. A nagyvállalat pedig a bankban fiaztatja a kicsi pénzét, magas kamatnyereségért.

- Ők finanszírozzák az államot. Például: a havi áfabefizetésre kötelezettek a befogadott számlák után fizetik az áfát, s nem a befolyt összegek után, a be nem hajtott pénzek után soha vissza nem kapják a befizetett áfát.

- Ők finanszírozzák az önkormányzatokat. A világ legigazságtalanabb adóját, az iparűzési adót könyörtelenül behajtják a forgalom után (nagyon keveseknek adatik meg, hogy elábé vagy továbbszámlázás címén csökkentsék az adóalapjukat). Átlagosan a nyereségüket nagyságrendekkel meghaladó abszolút összeget fizetnek ki az önkormányzatoknak pusztán azért, mert ott van a székhelyük.

- Hitelképtelenek, mert nincs fedezetük. Többszörös vagyoni fedezettel vehetnének fel banki hitelt akár forgóeszköz- akár beruházásfinanszírozásra. Csakhogy abból van a legkevesebb.

- Pályázatképtelenek, mert nem tudnak 40 százalékos versenyhátrányból versenyképesek lenni. A vissza nem térítendő támogatásokból megvalósított fejlesztések után nem igényelhetik vissza az áfát. Azonnal 25 százalékos bukta, az állam baksispénze. A pályázatírók a banki fedezetigazolások, az önrész-finanszírozók haszna viszi el a többit.

- Pályázatképtelenek, mert nem tudják az önerőt előteremteni, előfinanszírozni, többéves bankgaranciákat szerezni. Ez önmagáért beszél.

- Nem tudnak évek óta árat emelni, mert a fizetőképes kereslet nem ismeri el megnövekedett költségeiket.

- Nem fizetnek társasági adót, mert jellemzően nincs nyereségük.

- Fizetnek viszont erejüket és eredményességüket messze meghaladó mértékű adókat (forgalomtól, tevékenységtől függő, egyáltalán a létezés miatti adókat). Ilyen például a kulturális járulék, mely bizonyos szektorban dolgozó vállalkozásoktól a bruttó forgalom arányában azonnali 1 százalékos elvonás. Az iparűzési adó 2 százaléka mellett ez már összesen 3 százalék nyers, nyereségtől független sarc.

- Állandóan az adó eltitkolásának, adócsalásnak a gyanúja árnyékában élnek, a szabályozórendszert alkotók a visszaélőkhöz igazítva a kötelezettségeket, törvényeket, egyre növekvő bürokráciát zúdítanak a nyakukba, kötelező költségnövekedésekkel.

- Ha áraikban érvényesítenének minden szabályosan elszámolt költségterhet (béreket, közterheiket, az állóeszközök újratermelésének értékét), valamint az üzleti életben elismert, átlagos haszonkulcsot, hát még a tulajdonos munkaerejének piaci értékét, olyan magasak lennének az áraik, amit a fogyasztók fizetőképessége nem ismerne el. Emiatt évek óta nem növelik áraikat. A nemzetgazdasági mutatókban ez szintén pozitív, inflációcsökkentő hatással jelentkezik.

- 38-féle kötelezettséget teljesítenek évente, s egy-egy tevékenység speciális, különadókkal is sújtott.

- Törvény által előírt újabb és újabb kötelező költségeket kell kigazdálkodniuk (könyvvizsgálati díj, üzemorvosi díj, környezetterhelési díj, szakképzési hozzájárulás, k+f hozzájárulás stb.).

- Jövedelemként élik meg (például a taxisok) munkaeszközeik újratermelésének költségeit, s egyre lerobbantabb eszközparkkal próbálnak versenyképesek maradni. A beruházásokat ugyanis csak adózott pénzből tehetik meg. Valamint áraikban nem tudják érvényesíteni az újra-előállítási költségeket.

- Soha nem tudják üzleti terveiket követni, mert az állam állandóan változtatja működési feltételeiket. (Megváltoztatja egyik pillanatról a másikra az áfakulcsot 0-ról 25 százalékra, árfolyam-politikájával hirtelen 30 százalékos árfolyamveszteséget okoz az exportáló cégeknek stb.).

- Már szinte semmit nem vonhatnak le költségként. A reprezentációt, az autóhasználatot stb. büntetőadók terhelik. Kénytelenek kerülő, ügyeskedő, sokszor a törvényesség határait súroló megoldásokat találni valós költségeik valódi kifizetésére.

Emiatt rosszul alszanak.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo