A jó szagú pénz

A pénzpiacokon ma már jól megfigyelhető trend, hogy a befektetők megnézik, milyen vállalatok részvényeibe teszik a pénzüket, foglalkoztatja őket, hogy azt milyen formában, milyen célra fordítják, és mennyire kezelik társadalmi-környezeti körültekintéssel. Egy másik irány szerint a befektetők, pénzügyi alapok egyenesen keresik a fenntartható fejlődés elveit követő projekteket, fejlesztéseket, s azokra jó szívvel csoportosítanak át pénzeket.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A felelős befektetés a szűk pénzügyi szempontokon túl szem előtt tartja a társadalmi, környezeti teljesítményt és az etikát is. Ez azt jelenti, hogy például kizárja céljai közül a dohány- vagy hadiipart, vagy hogy döntését csak összetett fenntarthatósági elemzés alapján hozza meg, de egy biogazdálkodókat támogató helyi pénzintézet éppúgy körébe tartozik. Sőt célpontjai nemcsak profitorientált vállalkozások lehetnek, hanem olyan nonprofit szervezetek is, amelyek pénzügyi helyett jelentős szociális hozamot tudnak termelni.

A valóban felelős társadalmi befektetés alapvető feltétele, hogy megfelelő háttér-információk létezzenek a szóban forgó vállalatról, s azok legyenek hozzáférhetők, azaz akárcsak a társadalmi felelősségvállalás összes területén, kulcsfontosságú számára is az átláthatóság. A pénzügyi szakembereknek fel kell tudni ismerni a befektetői igényeket, és meg kell határozniuk azokat a szempontokat, amelyek megfelelnek a felelős befektetők elvárásainak. Azért, hogy a befektetői és a vállalati felelősség megjelenjen és erősödjön, a társadalomból érkező visszacsatolásoknak is jól kell működniük.

Pozitív szűrés

A felelős befektetésnek három fő stratégiája van. Az első a portfólió negatív, illetve pozitív szűrése az összeállításakor a társadalmi, környezeti és etikai szempontok szerint is. A negatív szűréssel kizárhatók bizonyos vállalatok, például hadi- vagy dohányipari cégek, atomerőművek stb. részvényei, olyanoké, amelyek akár a társadalom egészére komoly veszélyt jelentenek. Csak ezt a legelső lépést követi a pénzügyi elemzés. Ha pedig egy befektető vagy befektetési csoport a tevékenységük alapján határozottan elutasít bizonyos vállalatokat, annak meghatározó, erőteljes hatása lehet, olyan, mintha valamely vállalat termékeit bojkottálnák a vásárlók. Mindezek mellett ki is emelhetők más vállalatok, melyek környezeti és társadalmi teljesítménye kimagasló.

Felhasznált források
Jörg Roland: Felelős befektetések - Pénzek a gazdaság, a társadalom és a környezet szolgálatában
European Social Investment Forum: www.eurosif.org
Social Investmnet Forum: www.socialinvest.org
Pozitív szűrés, ahol összetett szempontok alapján döntenek arról, hogy milyen vállalatokkal foglalkoznak, illetve hogy melyekkel nem. Az összetett, elemző és értékelő eljárás a vállalati teljesítmény egészét felöleli különböző indikátorok felhasználásával. A szakemberek vizsgálhatják többek között a környezeti hatást, a dolgozókkal való kapcsolatot és hogy az adott vállalat milyen tevékenységet végez a fejlődő országokban. A gondos szűrés segít abban is, hogy észrevegyék a minőséget, és napvilágra kerüljenek olyan értékek is, amelyek eddig rejtve maradtak. Az így publikált értékek és információk pedig nagyban hozzájárulnak a vállalat ismertségének és átláthatóságának növekedéséhez. A pozitív szűrés célja tehát olyan vállalatok azonosítása, amelyek jelentősen hozzájárulnak az alkalmazottak és a közösségek jólétének a növeléséhez, és a környezettel is gondosan bánnak, azaz felismerik, hogy valódi sikerük az összes érintett sikere kell, hogy legyen.

Részvényesi hozzáállásváltás

A második felelős társadalmi befektetési stratégia a részvényesek érdekérvényesítése. Ez a befektetők kezében lévő részvénytulajdon felhasználására vonatkozik, s célja, hogy pozitív irányban változtassa a vállalatok környezettel, társadalmi kérdésekkel kapcsolatos magatartását. A hangsúly ebben az esetben tehát azon van, hogy a részvényesek elősegítsenek bizonyos változásokat. Ez a részvényesi magatartás irányulhat vállalati szabályozások kikényszerítésére, a menedzsmenttel való kommunikációra, végső esetben a részvények eladására.

A harmadik stratégia a közösségi befektetés, hiszen egyre több az olyan befektető a piacon, aki kézzelfoghatóbb társadalmi hozamra, az emberek, a közösségek életében bekövetkező pozitív hatásokra vágyik. Ezeknél tőkét bocsátanak az alacsony jövedelmű, a szokásosnál nagyobb kockázatú közösségek rendelkezésére, amelyek egyébként nem jutnának hozzá a szükséges finanszírozáshoz. A leggyakoribb célok között a szegénység felszámolását célzó közösségi projektek, a szegényebbek által is megfizethető bérlakások építése, valamint a hátrányos helyzetű közösségekben a kisvállalkozások fejlesztése áll. A befektetők motivációjának hátterében általában nem állhatnak pénzügyi megfontolások, hiszen a pénzügyi piacon az említetteknél biztonságosabb és magasabb hozamot kínáló befektetési lehetőségek közül választhatnának. Az ilyen döntésekre inkább jellemző az együttérzés és a felelősség.

A társadalmi felelősség térnyerése

A társadalmilag felelős befektetési alapok száma mind az Egyesült Államokban, mind Európában gyorsan nő az elmúlt években. E gyors terjedést és növekedést amerikai szakemberek három fő tényezővel magyarázzák.

A legfontosabb, hogy javul az informálódás lehetősége, azaz a vállalatok elemzésével és értékelésével foglalkozó, egyre fejlettebb szervezetek a társadalmi és a környezeti szempontokat figyelembe véve több és jobb minőségű információkat képesek nyújtani, mint korábban. #page#

Fontos tényező továbbá a nők jelentősen megváltozott szerepe a társadalmakban. Az elmúlt időben ismét munkába álltak, egyetemeket végeztek el, felelős beosztásba kerültek, vagy akár saját cégeket alapítottak, és magukkal hozták a felelős gondolkodást az üzleti világba. Mindez a befektetéseknél is megmutatkozik. Így lehetséges, hogy mára a felelős befektetők több mint 60 százaléka nő.

A harmadik ok a társadalmilag felelős befektetések terjedésére az, hogy a befektetők számára egyre kecsegtetőbb, ha oly módon is megtérül a pénzük, hogy nem kell szétválasztaniuk a lelkiismeretüket és a vagyonukat.

A felelősség nemrégiben elérte a tőzsdeindexeket is: az 1999 óta működő Dow Jones fenntarthatósági index az első globális mutató, amely a fenntarthatóságra összpontosító vezető vállalatok pénzügyi teljesítményét kíséri figyelemmel világszerte, s a gazdasági, környezetvédelmi és társadalmi kritériumok alapján kiválasztott 2500 legnagyobb vállalat felső 10 százalékára terjed ki.

Itthoni helyzet

Hazánkban a társadalmilag felelős befektetés megjelenéséről még nem igazán beszélhetünk. Kezdeményezések ugyan már vannak, igaz, egyelőre csírájukban. Ezek közül két fontosról tehetünk említést: az egyik az OTP fejlesztés alatt álló Fenntarthatósági Alapja, a másik az EU-pénzekre építő II. nemzeti fejlesztési terv (NFT) társadalmilag felelős, fenntarthatósággal is összehangolt támogatási rendszere.

Az OTP most készülő befektetési alapja a nyugdíjalapokhoz hasonló szemléletű, hosszú távon megtérülő, fenntarthatósági szempontokkal összehangolt célokat tart szem előtt, amelyet a tervek szerint nemcsak Magyarországra, hanem egész Kelet-Közép-Európára kiterjesztenek. Jelenleg a szektorok analízise folyik, hogy aztán megkezdhesse működését az alap.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség - az EU-támogatásokat felhasználva - olyan fejlesztési projektekbe fektet be, azokat támogatja, amelyek eleve megfelelnek a fenntarthatósági irányelveknek, követelményeknek. A II. NFT így amikor fejlesztési célokat és projekteket támogat és valósít meg, kiemelt figyelmet fordít a fenntarthatóság feltételeinek biztosítására, ami egyaránt kiterjed a környezeti, makrogazdasági, társadalmi folyamatok fenntarthatóságára, beleértve a biztonság szempontjait is. E feltételek a NFT-n belül a horizontális politikák érvényesítésekor jelennek meg. Az Új Magyarország fejlesztési tervben a horizontális politikákat mind az ágazatoknak, mind a régióknak a fejlesztésekor érvényesítik. A NFT célja, hogy a fejlesztések maradéktalanul megfeleljenek a környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóság elvének. Fenntarthatónak tekintik azt a fejlesztést, amely tekintettel van a természeti és társadalmi erőforrásokra, beleértve a természeti értékeket, területeket, tájakat, a biológiai sokféleséget és humán tőkét is.

Sőregi Viktória és Sánta Edina

Honnan ered?
A felelős befektetés az 1960-as évekből eredeztethető. Az akkor kialakuló különféle polgárjogi mozgalmak karolták fel és fejlesztették tovább az etikus befektetés ötletét. A változást főleg a vietnami háború hozta meg. A háború ellen tiltakozók nem voltak hajlandók elfogadni, hogy pénzükkel, befektetésükkel a hadiipart finanszírozzák. Ebből a mozgalomból született az első etikus befektetési alap, a Pax World Funds 1971-ben.
Az 1980-as években a dél-afrikai apartheid politika ellen tiltakozó amerikai emberjogi mozgalmak megpróbálták megakadályozni a pénz áramlását az országba, s ezzel elszigetelni és nyomás alá helyezni a diktatúrát. Így minden olyan vállalat, amely közreműködött a hatalommal, és amelynek érdekeltségei voltak Dél-Afrikában, a tiltakozás célpontjává vált, és részvényeit bojkottakciók sújtották.
Európában az újonnan megjelenő szempontok csak később kezdtek érvényesülni a befektetésekben, és akkor sem a társadalmi, hanem inkább a környezeti tényezők között, s ezek csak a későbbiekben egészültek ki szociális és etikai elemekkel. Általánosságban azonban elmondható, hogy minden országnak van egy kulturális gyökere, amelyből a felelős befektetések kialakulhatnak. Az Európai Társadalmi Befektetési Fórum (European Social Investment Forum) felmérése alapján Nagy-Britanniában az etikai dimenzió, Németországban és Hollandiában a környezetvédelem kérdése, Franciaországban, Spanyolországban és Olaszországban pedig a szociális, közösségi problémák jelentették, jelentik a fejlődést. Ám a három dimenzió egyre inkább együttesen jelenik meg.
A felelős befektetések fejlődése lényegében a kereslet és kínálat függvényében alakul. Ahogy megjelenik a fogyasztói igény olyan befektetési lehetőségek iránt, ahol a pénzügyi szempontok mellett társadalmi, környezeti és etikai szempontok is szerepet játszanak, kialakulnak e speciális igényeket kielégítő pénzügyi közvetítők is.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo