Még a hazugságvizsgáló gépeket is a bőrre kapcsolják, mert a bőr hazudni sem tud. Pontosan elárulja lelkiállapotunkat. Pirulunk, ha zavarban vagyunk. Elsápadunk ijedtünkben. Nyúzott az arcunk a fáradtságtól. Jellemhibákat is a bőr állapotával ír le a nyelvünk: vastag bőr van a képén annak, aki sok mindenre képes, sok galádságra rávehető. Ha feszengünk, kellemetlen helyzetben vagyunk: rosszul érezzük magunkat a bőrünkben. Bőrünk egész testünket lefedi, bőrünk által mutatjuk meg magunkat.
Kommunikálunk általa"A bőr a magzati életben ugyanabból a csíralemezből fejlődik ki, mint az idegrendszer, és minden bizonnyal ez magyarázza érzelmeink, idegállapotunk és bőrünk rendkívül szoros kapcsolatát. (...) A bőr azonban nemcsak a lélek tükre, hanem a kommunikációs szerve is. Bársonyossá, simogatóvá tud válni, s a bőrérintés nagyon is közvetlenül hat lelkiállapotunkra. (...) A bőr testünk kültakarója, egyben legnagyobb szerve is. Nagy megterhelésnek van kitéve. A bőr határolja testünket a külvilág felé, védi számos fizikai, kémiai és biológiai hatástól. Védelmi szerepén kívül a bőrnek számos más funkciója van: részt vesz a test hőmérsékletének szabályozásában. Hideget, meleget, fájdalmat érzünk, s a tapintás révén számtalan információra teszünk szert. A bőr nemcsak az elhatárolódás, hanem a kapcsolatteremtés szerve is" - írja Menedzserbetegségek című könyvében a szerzőpáros, dr. Valló Ágnes és dr. Nemes János. (2000, B+V Lap- és Könyvkiadó Kft.) Hozzáteszem, a szerelem, a szeretet kifejezésére, fokozására, az érzékek kibontakoztatására leggyakrabban használt szervünk is.
Árulkodik a belsőnkrőlA bőr elváltozásai tehát elsősorban belső problémák külső kivetülései. Mondom én. Persze, a hagyományos szemléletű bőrgyógyászat lehet, hogy alátámasztja, amit állítok, de gyógymódjai között nem igazán találhatók meg a pszichológiai, életmódbeli elemek. De ez más kérdés. A felnőtt, az életét kézben tartó, azzal felelősen gazdálkodó ember ma már túl kellett hogy lépjen a hagyományos orvoslás korlátain, s saját maga felfedezte világa működéséből, saját érdekében le kellett szűrni a következtetéseket. Ha bőre rendellenességet jelez, meg kell nézni alaposan, mi az oka. Ha a túlzott stressz, akkor ellene tenni kell valamit.
Közvetve természetesen minden bőrprobléma életmódbeli okokra vezethető vissza, amelyek felismerése az egyén saját személyes tudásán, intelligenciáján és felelősségén múlik. Gondolok itt arra, hogy bőrünknél nincs észrevehetőbben beszédes szervünk.
Ha rosszul táplálkozunk, ha kevés folyadékot iszunk, ha sok alkoholt fogyasztunk, ha agyondohányozzuk magunkat, ha túlzásba visszük a napozást, ha a modern kozmetikumiparnak hiszünk, s agyonvegyszerezzük bőrünket, vagy ha felelőtlenül szennyezett vizekben fertőztetjük, összeszedve a gombák különböző válfajait, előbb-utóbb meglátszik rajta.
A petyhüdt, sápadt, vitaminhiányos bőr más betegségekről is tanúskodhat. A konkrét bőrbetegségek nélküli bőrpírok megjelenése is információ a szakembernek. De nem is kell különösebben szakembernek lenni, csak egy kis életismeretet elővenni, hogy megállapítsuk a belső bajok helyét. Az alsó ajak alatt megjelenő bőrelváltozások például alhasi panaszokra utalnak. A szem alatti, a homlok közepe körül előtűnők viszont gyomorbántalmakról árulkodnak. A hajtő körül mutatkozó, hámló, piros foltok pedig még összetettebb belső és külső problémákat jeleznek.
#page#
A megbetegedés elkapható közvetlen érintkezéssel is, de a fertőződés leggyakoribb módja a gombákat tartalmazó hámsejtekkel való érintkezés. A gombás fertőzést okozó spórák kedvelik a meleg, nedves környezetet, és előszeretettel bújnak meg zárt cipőkben, de a kórokozók megtalálhatók a közös használatú zuhanyozókban, szaunákban, uszodák és fürdők vizében is.
A már fertőzött családtagok révén bekerülhetnek az otthoni környezetbe is, a gombák megtelepedhetnek a szőnyegpadlóban, a törülközőkben, a kádban vagy akár a papucsokban. Máskor a bőrön, illetve a nyálkahártyákon normálisan is jelen levő gombák valamilyen külső vagy belső hatásra túlszaporodva okoznak betegséget.
További fertőzésforrások lehetnek a tollal vagy szőrrel fedett állatok (betegek vagy akár tünetmentes hordozók), de az egész emberi környezet (talaj, víz, levegő, növények, épületek) tartalmaz olyan gombákat, amelyek nagyon ritkán, de képesek megbetegedést kiváltani. A kiváltó okok között még számos tényezőt említhetnénk, például ha az antibiotikumokat túl hosszú/túl rövid ideig szedik, a végtagok elégtelen vérellátását, a zárt és nehezen szellőző ruhadarabok viselését, a cukorbetegséget vagy akár a vashiányt.
Ma már igen sokféle, hatékony, külsőleg (helyileg ható kenőcs, krém, oldat) és belsőleg alkalmazható gyógyszer (tabletta, kapszula) is rendelkezésére áll a gyógyításhoz. Ám fertőzés esetén mindig forduljunk szakemberhez, és tartózkodjunk az "öngyógyítástól"!
Amennyiben a gombás betegségekről további információra van szüksége, keresse fel a www.gombadoktor.hu honlapot, ahol bővebben olvashat a betegségről.
A pattanások természetesen nem csak a pubertáskort zavarhatják meg alaposan. Sajnos kenegethetjük gyors leszáradást okozó szerekkel éjjel-nappal pattanásainkat, azok mindaddig újranőnek, amíg meg nem szabadulunk (szexuális) bűntudatainktól, s már nem akarunk elbújni szégyenünkben a világ elől. Lehet, hogy sokan kételkednek a következő sorokban, de mégis leírom. A manapság egyre gyakoribb pikkelysömör az intelligens emberek betegsége. A beteg emberek között nagyon is gyakori a különlegesen érzékeny, szorongó, depresszióra alkalmas személyiség. A betegség gyógyításához tehát nem elegendő a manapság egyre hatékonyabb kence, a sós tengeri levegő. Nem árt a rendszeres stresszoldó kurzus, a relaxáció vagy bármi olyan pszichoterápiás módszer, ami segít a szorongást oldani és az élet nehézségeit elvállalni, feldolgozni.
Manapság igen fejlett kozmetikai megoldások léteznek arra, hogy bőrünket, legalábbis az arcbőrünket megpróbáljuk frissen, fiatalon tartani. Még a sebészkés és a mérgező anyagnak számító botox igénybevétele sem ritkaság.
Pedig látunk gyönyörű, ősz hajú, festék nélküli idős hölgyeket, s smink nélkül borzasztóan elhasznált bőrű, fiatal sztárokat is. Egyik szerencsés bőrszerkezetű, a másik kevésbé?
Sok múlik persze a genetikán. Van, aki szerencsésebb bőrszerkezet-állománnyal születik, s sokan bizony elég érzékeny, vékony, fehér stb. bőrrel küszködnek egész életükben.
De. Teljes életmódunkkal vagyunk felelősek bőrünk állapotáért. Testünk, lelkünk harmóniája, az, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben, életvitelünk, táplálkozásunk, lelkünk és emberi viszonyaink rendben tartása, alapvetően meghatározza bőrünk állapotát.
Vigyázzunk, mit adunk neki külsőleg és belsőleg. Na és persze gondolkodásunkkal.