Új magyar elismerés

Idén először adott külön elismerést a Holcim Awards for Sustainable Construction építészeti világverseny magyar pályázóinak a Holcim Hungária Zrt. A világversenyre beérkezett több mint 6000 pályázat összesen 32 magyar építészeti projektje közül választották ki azt a három tervet, amelyek a leginkább megfelelnek a fenntartható építészet kritériumainak.

November harmadikán este a Svájci Nagykövetségen a Holcim meghívására összegyűlt a hazai építészeti szakma számos képviselője, hogy meghallgassák Edward Schwarz, a Holcim Foundation for Sustainable Construction (Holcim Alapítvány a Fenntartható Építészetért) elnökének gondolatait a fenntartható építészetről, valamint hogy megismerjék azt a három hazai projektet, amelyet a hazai zsűri a legjobbnak ítélt a Holcim Awards-ra beérkezett 32 magyar pályázat közül. A különdíjat idén először osztották ki.

A társadalom, a környezet és a gazdaság egyensúlyáért

A Holcim tevékenysége egyértelmű bizonyítéka, hogy egy építőipari cég aktív szerepet tud vállalni a fenntartható építészet globális terjedésében.

- A károsanyag-kibocsátás felét az épületeink adják, így azok optimalizálásával sokat tehetünk a fenntartható jövőért. A fenntarthatóság azt jelenti, hogy egyensúlyt találunk a társadalmi felelősség, a környezeti teljesítmény és a gazdasági növekedés között. A három tényezőnek egyszerre eleget tevő, az élet bármely területén megvalósuló fejlesztés tudja csak fenntartható pályára állítani a világot - mutatott rá Edward Schwarz a fenntartható fejlődés kulcsára.

A „spóroljunk az energiával" szemlélet már nyolc évvel ezelőtt, amikor a Holcim útjára indította a Holcim Awards-ot, is idejétmúlt volt. Az Alapítvány egy öt pontból álló kritériumrendszert állított fel, amelyben egyenlő mértékkel esik latba az innováció, az ember, a környezetvédelem, a gazdaságosság és a szakmai minőség. Az 5P - progress, people, planet, prosperity, proficiency - alapján értékeli a neves nemzetközi építészekből álló zsűri a megmérettetésre érkező pályaműveket.

- Csak az fenntartható, amely ötlet mások által is követhető, a világ számos pontján hasznosítható - szögezte le Edward Schwarz a díjátadó gálaesten mondott beszédében.

A világ számos pontján egyre több építészcsoport teszi magáévá a Holcim Alapítvány szempontrendszerét, ami tükröződik a háromévente meghirdetett versenyre érkező pályaművek számából is. Az eseményen Márta Irén, a Holcim Hungária Zrt. kommunikációs igazgatója kiemelte, hogy milyen fontos a hazai fenntartható építészet térnyerése szempontjából, hogy idén már 32 magyar projekt vett részt a világversenyen.

- Ezért is döntöttünk úgy, hogy megalapítjuk a hazai különdíjat, amely az európai zsűri elé került projektek közül a három legjobbat részesíti elismerésben. A nyertesek egyedülálló tanulmányúton vehetnek részt Sevillában, ahol megismerkedhetnek a 2005-ös európai regionális döntőn bronzérmet nyert és időközben megépült Metropol Parasol projekttel.

2007 tavaszán a fenntartható építészetről tartott konferencián 700 szakember vett részt.

- Ezt tekinthetjük a magyarországi fenntartható építészet fontos mérföldkövének. Azóta egyre több hazai építésziroda ad fenntartható választ napjaink kihívásaira - hangsúlyozta Márta Irén.

2005-ben, az akkor első alkalommal kiírt Holcim Awards-ra mindössze 12 magyar pályázat érkezett, három év múlva már 26 projektet értékelhetett a zsűri, és abban az évben az európai aranyat is elhozta Janesch Péter „Négy negyed, egy egész" című pályázata, majd 2011-ben már 32 projekt vett részt a versenyben.

A pályaművekből a hazai zsűri - Szekér László, az Építészek Nemzetközi Szövetsége Megújuló Források Munkacsoport magyar tagozatának (UIA-ARES) vezető építésze, Ertsey Attila, a Magyar Építész Kamara alelnöke és Janesch Péter - Ifj. Kistelegdi István, Szabadics Attila és Szász János, valamint Beke András pályázatát találta a legjobbnak.

Erdei fűrészmalom, intelligens napház és a pluszenergia-gyár

Beke András az NNNN Arquitectos építész-munkatársa a „Fafeldolgozó malom az erdőben" című pályázatával a határ menti települések elnéptelenedésére keresett mások által is követendő megoldást, mely munkalehetőséget biztosít az ott élőknek, megakadályozva ezzel az elvándorlást. A projekt jó példa arra, hogyan élhet az ember összhangban a természettel, hangsúlyozta Ertsey Attila.

- A terv egy jellemző társadalmi-településfejlesztési problémára ad építészeti választ. Az egyközpontú ország, a túlzott urbanizáció és a helyi gazdaság hiánya kiszolgáltatottá teszi a településeket, és a javak termelése helyett csupán azok behozatalára kényszerülnek. A projekt egy családi fafeldolgozó üzemre tesz javaslatot, mely a helyi gazdaság egyik alapsejtje a tervezési helyszínen. A válasz modellértékű, építészeti nyelvezete épít a hagyományra - a tanyaudvar és a szeres település sajátságait ötvözve, visszafogott, de elegáns formálással - idézte a zsűri értékelését a Magyar Építész Kamara alelnöke.

A modellértékű megoldás magas színvonalon elégíti ki a Holcim értékelési szempontjait, amelyekről Edward Schwarz is beszélt. Innovatív ötlet, amely sokszorozható, igazodik az adott területen élők életmódjához, lehetőségeihez, az épület működtetése és létrehozása nem csupán ökologikus, hanem a lehető legegyszerűbb, a gépesítést a minimumra szorító megoldásokat javasol, gazdaságilag is fenntartható módon. A Jövő Generációja kategóriában kiemelkedő és praktikus szociális érzékről tesz tanúságot.

Ifj. Kistelegdi István építész, a Holcim Hungária Zrt. másik különdíjasának „RATI - többletenergia-gyár és irodaépület" című pályázata az irodaépületek energiatakarékosságának növelésére tesz javaslatot a hőveszteség minimalizálása révén.

A zsűri értékelése szerint ez a terv szerencsés példa a megbízói bizalom és a tervezői kreativitás találkozására. Egy ipari épületről van szó, ahol mód nyílott a klímatudatos tervezésre, mely messze elkerüli a rutinmegoldásokat, és az egyedi feladatra szabott megoldást keres.

- Ez ipari épület, ahol nem cél a reprezentatív esztétizálás, a technológia az elsődleges. A klímatudatos tervezés itt az épület struktúráját alakítja. A passzív szellőzés innovatív megoldása, a Venturi-tárcsával ellátott szellőzőkémény megvalósulása esetén mérhető adatokhoz juthatunk, ami később adaptálhatóvá teszi a megoldást - hangsúlyozta Ertsey Attila. A vegyes szerkezeti megoldás fát is alkalmaz, ötvözve a beton acélszerkezetekkel. Az épületgépészeti-építészeti megoldások széles választékát vonultatja föl a projekt. Kompromisszum nélküli megoldásokat keres, az öncélúságot elkerülve.

Az idén először kiosztott hazai elismerés harmadik kitüntetettje az ArchSus Group két építésze, Szabadics Attila és Szász János. A Main Awards kategóriába érkezett „Intelligens napház" projekt a budapesti Hármashatár-hegyre tervezett költséghatékony, mondhatni zéró energiát felhasználó épület, amely hagyományos anyagokból is megépíthető építészeti megoldást kínál. A projekt alapkoncepciója az volt, hogy egy olyan családi házat tervezzenek, melyet később két különálló egységre is szét lehet választani.

Épület zéró fűtési energiával

A háromtagú hazai zsűri szerint régóta időszerű a Napház továbbgondolása az elmúlt évtizedek új kutatási eredményeinek a fényében. A tervek szerint az épület felhasználja a szolárépítészetben mérföldkőnek számító pécsi Napház tapasztalatait, Szász János közreműködése révén is. Az épület hagyományos építéstechnológiákat - tégla, vályog, nád, kétrétegű üvegezés - ötvöz a Trombe-fallal, azt kombinálva a transzparens üvegbetonnal. Az aktív és passzív elemek kombinációjával zéró fűtési energiás épületet hoz létre.

- A téli és nyári üzem modellezése érdekes kísérleti épületet mutat. A színvonalas építészeti formálás és a működési modell példaértékű, melyet egy monitorozott, megépült épület tenne igazán meggyőzővé - mutatott rá Ertsey, és hozzátette: a zsűri reméli, hogy a díj odaítélése támogatja a megvalósítás folyamatát.

Egy inspiráló terv

A 2011. évi Holcim Awards verseny aranyérmét és a vele járó 100 ezer dollárt a zsűri a Berlin szívében található, az UNESCO Világörökség részét képező Múzeum-szigeten megvalósított projektért ítélte oda Tim Edlernek. A Flussbad-városterv kulturális örökségben gazdag területet rehabilitálna a Spree folyó egy alulhasznosított ágának természetes, 745 méter hosszú „úszómedencévé" alakításával. A projekt keretében 17 olimpiai medencének megfelelő nagyságú fürdőterületet alakítanának ki, javítva a város lakóinak életminőségét és a folyó ökológiáját.

A Holcim építészeti világversenyen díjazott projekteknek közel fele valósul meg, de ahogyan azt a Svájci Nagykövetségen rendezett esten Edward Schwarz, a Holcim Foundation for Sustainable Construction (Holcim Alapítvány a Fenntartható Építészetért) elnöke kifejtette, az elkészült tervek legfontosabb küldetése, hogy inspirálóan hatnak, másokat is gondolkodásra ösztönöznek.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo