Tarolnak az egészségpénztárak

Az év első három hónapjának eredménye alapján úgy tűnik, hogy az egészségpénztárak iránt megnőtt az érdeklődés. A cafeteriarendszer gyors átalakítása számtalan bizonytalanságot hozott a munkavállalók és a munkáltatók oldalán egyaránt, és a nyugdíjpénztárak terén zajló változások is az önkéntes szektor egészségpénztári ágát helyezik előtérbe. Ebben a helyzetben az azonnal költhető megtakarítások és juttatások közül a szinte változatlan feltételek mellett felhasználható egészségpénztári befizetés került ki győztesen.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) idősorait vizsgálva egyértelmű, hogy a pénztárak közül már tavaly is csak az önkéntes egészségpénztárak tudták növelni a taglétszámukat. Bár a munkáltatói tagdíj-hozzájárulás összege 2011-ben elmaradt a 2010-es befizetésektől, a tagok befizetése a nehéz gazdasági helyzet ellenére - ha csekély mértékben is - nőni tudott. Ez azt mutatja, hogy a magyar lakosság számára egyre fontosabb az egészség kérdése. Olyannyira, hogy az idei év első három hónapjában régen látott mértékben megnőtt az egészségpénztárakba újonnan belépők száma.

- A Patika Egészségpénztárba és a prémium Új Pillér Egészségpénztárba az év első két hónapjában mintegy négyszer annyi új belépőt regisztráltunk, mint tavaly január-februárban. 2012-ben eddig összesen közel nyolcezer új patikakártyát postáztunk. Tagságunk válság előtti rekordot idéző gyarapodása azt is jelzi, hogy a béren kívüli juttatások azonnal költhető elemei közül az egészségpénztár a legkedveltebb - mutat rá Lukács Marianna, a Patika Egészségpénztár vezetője, aki szerint a sikerben döntő szerepe van a tradicionálisan bevált patikakártya iránti bizalomnak.

Ugyanakkor azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az idei évben a cafeteriarendszer gyors és gyökeres átalakítása sokakban bizalmatlanságot kelt. Az új elemektől - az Erzsébet utalványtól és a SZÉP kártyától - sokan ódzkodnak még, így a cafeteria-étlapról inkább a már jól bevált biztosat választják. A SZÉP kártyát kibocsátó pénztárszolgáltatók és a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. kutatása szerint a munkavállalók tíz százaléka kap egészségpénztári támogatást.

Az egészségre fordítható juttatás szinte változatlan feltételek mellett adható 2012-ben is. A munkáltató havonta a minimálbér 30 százalékáig fizethet tagdíj-kiegészítést 30,94 százalékos adóteher mellett. Ez ma évente 335 ezer forintos juttatást tesz lehetővé, ami nem lépi át az idén bevezetett 500 ezer forintos cafeteriaplafont sem (ugyanez nem mondható el a minimálbér 50 százalékáig adható önkéntes nyugdíjpénztári tagdíj-hozzájárulásról).

A pénztártag megtakarítását is támogatja az állam: a befizetések után idén is jár szja-jóváírás. A tagi befizetés 20 százaléka - legfeljebb 100 ezer forint - a következő évi adóbevallásban érvényesíthető jövedelemkorlát nélkül. A NAV a visszaigényelt összeget közvetlenül a bevalló önkéntes pénztári számlájára utalja. A pénztárak ebből nem vonnak le működési célú tartalékot, az teljes egészében egészségre fordítható. Az egészségpénztárak mellett szól az is, hogy a patikakártyára átutalt pénz a tagsági jogviszony végéig (akár még nyugdíjas korban is) költhető az országban több ezer elfogadóhelyen.

- Két évvel ezelőtt, amikor a törvényalkotó a jól bevált étkezési utalvány felhasználhatóságát korlátozta, ugyancsak az egészségpénztár került a figyelem középpontjába - mutat rá Lukács Marianna.

Az egészségpénztárak népszerűségét az sem tudta megtörni, hogy a törvényalkotó idén kizárta az egészségmegőrző önkéntes pénztári szolgáltatások finanszírozhatóságát, ami „társadalmi öngól" a Patika-csoport vezetője szerint.

- Ma a pénztártagok szinte csak akkor tudnak az egészségpénztári megtakarításhoz nyúlni, ha valamilyen betegségben szenvednek. Az, hogy a kormányzat az idén januártól minden átmenet nélkül a prevenciós szolgáltatásokat a 30,94 százalékos adófizetési kötelezettséggel járó SZÉP kártyára sorolta át, a hozzáférés terén súlyos esélyegyenlőtlenséget teremtett. Az intézkedéssel nemcsak egymillió pénztártag érdeke sérült, hanem egy mozdulattal kivontak közel 15 milliárd forint forrást a magyar egészségügyből köszönhetően a megemelt cafeteriaadónak.

Változások a szolgáltatásban

Egészségpénztári számláról fizethető

Adómentesen (kiegészítő egészségbiztosítási szolgáltatás):

• Gyógyszertár

• Optika

• Gyógyászati segédeszköz

• Orvosi ellátás, fogászat

• Táppénz-szolgáltatás

Adókötelesen (életmódjavító szolgáltatás):

• Sporteszközök

• Természetgyógyászat

Egészségpénztári számláról idén már nem fizethető

• Gyógyfürdő

• Gyógyüdülés

• Sporttevékenység

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo