Az államnak, a társadalomnak, a vállalkozás tulajdonosának és dolgozóinak egyaránt érdeke, hogy a vállalatok biztonságosan működjenek. Magyarországon a kis- és középvállalatok többsége mégis alulbiztosított. Ez azonban csak a bekövetkezett kár kapcsán derül ki. A CIG Pannónia úgy kíván javítani a helyzeten, hogy könnyen érthető, kiemelkedő ár-érték arányú kockázati, vagyon- és felelősségbiztosítási, valamint gépjármű-biztosítási termékpalettát fejlesztett a kör számára.
- Három különböző biztosítási csomag közül választhatnak a kkv-k. A legkisebb cégek szakértő közreműködése nélkül, 5-6 kérdés megválaszolásával köthetnek a biztonságos működéshez szükséges biztosítást. Ez megnyugtatóan lefedi azokat a kockázatokat, amelyekben a kisvállalkozások kitettsége jellemzően magas. A közepes vállalatok és intézmények esetében a modulokból álló termék az egyedi igények optimális kiszolgálását célozza, míg a legnagyobbak az ő eltérő biztosítási igényeikre válaszoló, rugalmas díjazású és feltételrendszerű konstrukcióból teljesen egyedi biztosítást köthetnek - magyarázza dr. Csurgó Ottó, a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt. vezérigazgatója.
A CIG hazai biztosítóként ismeri a magyar vállalkozások igényeit és hiányosságait, és mert a döntéshozatal is helyben történik, gyorsan, rugalmasan tud határozni. Ennek tükrében az új portfólió számtalan innovációt tartalmaz.
- A kisebb cégeknek all risk fedezetet kínálunk, amely eddig kizárólag a nagyvállalatoknak volt elérhető a hazai piacon. A kisvállalat jellemzően nem alkalmaz professzionális kockázatmenedzsert vagy biztosítási szakembert, és sok esetben maga sincs tisztában az őt fenyegető veszélyekkel. Ha ezt a konstrukciót választja, biztos lehet abban, hogy mindenre kiterjedő fedezetet vásárol - mutat rá a szakember.
Szintén fontos újdonság, hogy a mikro- és kisvállalatoknak készült konstrukcióba a CIG beépítette a felelősségbiztosítást, amely - a hazai és európai cégbiztosítási gyakorlat egyik legszembetűnőbb különbségeként - Magyarországon „hiánycikk". Holott az elmúlt években történt események kapcsán egyre nyilvánvalóbb, hogy bárki, aki szolgáltatást nyújt vagy gyárt, köteles lenne felelősséget vállalni a környezetéért, a hitelezőiért, a vevőiért, a szállítóiért és más partnereiért.
A különböző vállalati szegmenseknek kínált csomagokban megtalálható az üzemszünet-biztosítás is, amely szintén nem úri huncutság, hanem a biztonságos gazdálkodáshoz szorosan hozzá tartozó módozat. Ez a termelés leállásából fakadó bevételkiesést fedezi, míg a vagyon- és felelősségbiztosítások a kárból keletkező veszteséget térítik meg.
A biztosító a vállalati gépjármű-biztosítások terén is az egyszerűsítés irányába mozdult el, így a kisvállalatoknak kidolgozott módozatokban komoly árcsökkenést tudtak elérni, miközben a szolgáltatás bővült: az 5-10 gépkocsiból álló flottáknak is kínálnak assistance szolgáltatást például. Az újítások eredményeként 2012 elejére a társaság árbevétele meghaladta a kétmilliárd forintot. Ez a vállalati biztosítások piacán 1,7 százalékos, a gépjárműüzletágban pedig 1,1 százalékos részesedést jelent.
Egy felelős vállalatnak azonban nem csupán biztonságosan kell működnie, hanem oda kell figyelnie a dolgozóira is. A munkavállalói lojalitás növelésének költséghatékony eszköze a befektetés jellegű életbiztosítás. A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. portfóliójában a kifejezetten a vállalati cafeteriarendszerbe épülő konstrukció éppúgy megtalálható, mint a kockázatkerülő befektetőknek szóló tőke- és hozamgarantált megoldás. A kockázati élet- és balesetbiztosítások, a befektetési egységhez kötött, egész életre szóló termékek adó- és járulékmentes juttatásként nyújthatók az alkalmazottaknak és a cég személyesen közreműködő tulajdonosainak.
- A kifejezetten hosszú távú befektetést jelentő konstrukciót tíz év elteltével a kedvezményezett kamatadómentesen visszavásárolhatja. Az élethosszig tartó kockázati életbiztosítás akár nyugdíjcélú megtakarításként is működhet - mondja, aki szerint a HR-szempontok a kkv-k körében egyre fontosabbá válnak. Éppen ezért 2012 őszétől a biztosító tovább bővíti a munkáltatóknak szóló termékeit egyéni és csoportos egészségbiztosítási konstrukciók bevezetésével. - Az idei adójogszabályok szerint a munkáltató adó- és járulékmentesen köthet egészségbiztosítást a munkavállalói részére, ráadásul a díj költségként elszámolható. Ezzel még teljesebb lesz a CIG vállalkozói ügyfeleinek szóló termékportfóliója - mutat rá a szakember.