A teljes átvilágítás és átszervezés után a korábbiakhoz viszonyítva immár jóval hatékonyabban képes működni az uniós források elosztását, kiutalását és kijelölt célok szerinti felhasználását koordinálni hivatott Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ). Petykó Zoltán, a szervezet elnöke szerint a legnagyobb kihívást a források lehívásának felgyorsítása jelenti.
A 2007-2013-as uniós költségvetési időszakban mekkora a hazánk számára rendelkezésre álló összeg, és hol tartunk ennek lehívásában?
A programok teljes támogatási összege - figyelembe véve a hazai 15 százalékos és az Unió 85 százalékos részarányát - mai áron számolva 8209 milliárd forint. Támogatói döntéssel lekötött összeg 5810 milliárd forint, míg szerződést 5373 milliárd forint értékben kötöttünk, az eddig kifizetett összeg pedig 2546 milliárd forint. Nagy kihívás, hogy a jövőben évi 1400-1500 milliárdot kell lehívnunk, ha nem akarunk pénzt hagyni az uniós kasszában.
A korábbi években igen akadozva ment a források lehívása, kiutalása. Beindult már a gépezet?
Jó hír, hogy a programok és így a kifizetések két évvel túlnyúlhatnak a ciklus végén, de a számok ismeretében nem vagyunk kényelmes helyzetben. Az előző kormány idejében, 2010 májusáig átlagban hetente 103 szerződött projekt volt, a mi átlagunk heti 195 darab.
Nemzetközi összehasonlításban hol áll Magyarország?
A többi tagországhoz képest az eddig elért eredmény jónak mondható, ha sikerül folytatni a rendszer dinamizálását, ismét a régió éllovasává válhatunk. Az intézményrendszerről, a megtett intézkedésekről szólva el kell mondani, hogy erről az Európai Bizottság magas rangú képviselői is pozitívan nyilatkoztak egyeztetéseink alkalmával.
Mivel tudják segíteni a nyertes pályázókat vagy azokat, akik még csak most gondolkodnak a pályázáson?
Az NFÜ tavaszi kommunikációs kampányának egyik célja, hogy a kedvezményezettek aktivitását növelje, minden lehetséges eszközzel segítse őket projektjeik megvalósítása során. Workshopokat, szemináriumokat szervezünk, vállalkozói akadémia indul, e-hírlevélben tájékoztatunk a legfontosabb tudnivalókról. A kampány egyik kiemelt célja, hogy a hátralévő időben a kedvezményezetti oldalról a lehető legtöbb számla kerüljön be a rendszerbe.
Számos államháztartási szerv és vállalkozás szemlátomást jogosan veti fel azt a problémát is, hogy sikeres kivitelezés esetén is hosszú hónapokat kell várni a megítélt támogatásra. Mi ennek az oka?
Egy pályázati folyamat életciklusa a kezdéstől a kifizetésig átlagosan 650 nap, ami valóban hosszú idő, de ezért csak részben okolható a szabályozás, hiszen ebből csupán 140 nap telik el az adminisztrációval, szerződéskötéssel. A fennmaradó 510 nap a megvalósításról szól, ami a nagyobb beruházások esetén még ennél is több lehet. Beszédes adat, hogy jelenleg 700 milliárd forintnyi számlát vár az NFÜ, amelyek jelentős része azért nem érkezett meg, mert a kivitelezések rendkívül lassan haladnak.