A jó vezető az, aki jó csapatot irányít. Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezető igazgatója szerint ez a sikeres vállalatirányítás egyik titka.
Mit jelent ön szerint a csapat?
- Az emberek összessége, akik egy általuk elfogadott cél irányában együtt dolgoznak. Nálunk az az elv, hogy a vezetőt a csapata minősíti: a jó menedzser legfőbb eredménye a nagyon erősen motivált, a célt elérő csapat. A munkatársak kiválasztásánál is fontos szempont a csapatszellem. Úgy gondolom, minden egészséges ember szeret csapatban dolgozni, persze van, aki nem érti, hogy miért sikeresebb a csapatjátékos, mint a magányos harcos. Örök dilemma, hogy hogyan lehet úgy motiválni az embereket, hogy fontos legyen számukra a közösség, a közös cél. Különösen fontos ez a szellemiség ma, amikor annyi negatív impulzus ér mindenkit. Az „együtt" olyan burkot is jelent, amelyben könnyebb kezelni a problémákat, és megtalálni a jó megoldásokat. Egy faluban vannak viszályok, de ha jön az ár, mindenki egy emberként küzd. Az egyes embereket a víz legyőzné, a csapat képes lehet megfékezni a természet erejét. A csapatszellem fontos a magánéletben, és legalább annyira egy cég életében. Egyik színtéren sem lehet sikereket elérni e nélkül.
Említette a motiváció dilemmáját. Ön hogyan ösztönzi a munkatársait?
- Meg kell találni a közös célt, amelyért mindenki képes áldozatokra. Ez nem elégséges, de szükséges feltétele a hatékony munkának. Pszichológiai kutatások és a saját tapasztalataim is azt igazolják, hogy azért a céges célért fog tűzbe menni a munkatárs, amely összhangban van a magánéleti törekvéseivel. Ehhez pedig a legfontosabb motiváció - éppígy a családban is - az őszinte elismerés. Döntő az is, hogy bevonjuk a csapattagokat a problémák megoldásába. Én mint vezető nem oldhatom meg a felmerülő gondokat minden területen, a döntés felelősségét muszáj átengedni. Máskülönben az ott dolgozó kolléga kicsinek érzi magát, és nem küzd a célokért. A fontosságtudat lendületet ad az embereknek, és az is, ha úgy érzik, számít a véleményük. Ennek hiányában zuhanni kezd a teljesítmény. A csapatszellemhez hozzátartozik az is, hogy a vezetők két-három hetente beszélgetnek a munkatársakkal. Nem avatkozunk be a magánéletükbe, de ha tudunk, szívesen segítünk a munkahelyen kívüli gondok megoldásában is. A cég legnagyobb értéke az ember, és arra vigyázni kell. A különböző tanfolyamok szintén motiválják a munkatársakat. Nem csak szakmai képzésekre gondolok. A személyiségfejlesztő tréningek is nagyon fontosak ahhoz, hogy elégedett és sikerre vágyó emberekkel tudjunk együtt dolgozni. Az általam használt motivációs eszközök között az anyagi elismerés csak hatodik helyen van. Fontos, de nem lehet döntő a pénz. A munkatársaknak hinniük kell abban, amit csinálnak, és abban is, hogy ha a cég sikeres, ők is azok lesznek.
Ha valaki nem passzol a csapatba, elküldik?
- Közel száznegyven fő dolgozik a cégnél, és alig egy-két százalék az éves fluktuáció. Pedig a követelmények kemények. Itt nem dolgozni kell, hanem termelni, és eredményeket elérni.
Mi a fontosabb a cég sikere érdekében, a motivált csapattag vagy a szakmai tudás?
- Ma, ha valaki nem motivált, nem lesz eredményes. Ha az elvárt mennyiséget előállítja, a szakmai tudása is megfelelő. Az embereinket folyamatosan képezzük, hogy még jobbak legyenek. Meg kell értsék, hogy miért kellenek az eredmények, hogy miért kell csapatban dolgozni, és azt, hogy mit jelent etikusan élni. A teljesítményt rendszeresen mérjük egy belső statisztikai rendszer segítségével. Ha valahol problémát látunk, megkeressük az okát, és megpróbáljuk orvosolni. Hibás láncszem nem lehet, mert az azonnal meglátszik a vállalat teljesítményében.
Függ a vállalat méretétől az ideális vezetési stílus?
- Egy kis, induló cégnél a vezető nem tudja kiadni a felelősséget a kezéből, mert ahhoz a tudást is adnia kellene, amivel az emberek felvállalhatják a felelősséget. 1990-ben indult a Mapei Kft. négy alkalmazottal. 1993-ban, amikor átvettem a cég vezetését, minden döntést én hoztam. Amikor már harmincan dolgoztunk, fenntarthatatlanná vált, hogy minden kérdésre én válaszoljak. Rájöttem, hogy a tudást át kell adni. Kiképeztem a megfelelő embereket, akik a területeiken felelősséget tudnak vállalni. Nem vagyok híve az „egykezezésnek". Számtalan stratégiai döntés születik anélkül, hogy a kollégáim bevonnának engem. Az eredmény mindig minősíti a döntést. A döntési jog mellé viszont megfelelő tudást is kell adni. Ha valaki sokszor hibázik, éppúgy alulmotiválttá válik, mint az, akinek alkalma sincs dönteni.
Vissza tud emlékezni olyan időszakra, amikor nem működött a csapata?
- 1996-ban volt egy pont, amikor úgy éreztem, nem tőlem függ, hogy a cég merre halad. Nem láttam a cégben. Akkor vezettük be a statisztikai mérőrendszert. Nem feltétlenül nekem kell beavatkoznom, ha valami rossz felé megy, de azt tudnom kell, hogy lesz olyan a csapatban, aki a jó irányba tereli a folyamatokat.
Mapei Kft.
2040 Budaörs Sport u. 2.
E-mail: [email protected]
www.mapei.hu