Mire jó a padlóösszefolyó?
A padlóösszefolyóból a legtöbben csak a fényes taposórácsot látják a padlón, pedig ez a rendszer kicsit többől áll. Bűzzáró csatornatömlők, a különböző gépek befolyóinak csonkjai és szükség esetén szűrők is találhatók benne.
A padlóösszefolyó funkciója, hogy a padlóra került vizet elvezesse, ezért általában azon a ponton helyezik el, amelynek irányába a padló minden felől enyhén lejt. A lefolyó különösen az apróbb-nagyobb “balesetek” idején jön jól: ha leugrik a mosógép csöve a mosdó széléről, véletlenül túltöltjük a kádat, esetleg csőtörés van. A jól karbantartott padlólefolyó megakadályozza, hogy a víz elöntse a házat.
Mediterrán házakban és apró lakásokban sokszor látni olyan megoldást, ahol a zuhanytálca helyett csak egyetlen, a szokásosnál kissé mélyebb padlóösszefolyó van, zuhanyzáskor ide folyik a víz. Ez a megoldás olcsó és akadálymentes - bár kétségkívül nem minden helyzetben, éghajlaton, épületben alkalmazható.
Mire kell figyelni?
Ha újonnan költözünk be valahová, érdemes megfigyelni, pontosan mi is a padlóösszefolyó funkciója. Sok háztartásban egyenesen ide kötik be a “vizes” gépeket, a mosó- vagy mosogatógép által leengedett szennyvíz egyenesen ide kerül. Jó tudni, hogy ez így van-e a mi esetünkben is. Ilyenkor ugyanis a szokatlan szennyeződések, esetleg a mosóvízzel alattomosan távozó zokni (régebbi gépeknél meglepően gyakran előfordul) okozhatnak gondot.
A padlóösszefolyó néha bugyogó hangot ad. Az is megtörténhet, hogy a víz visszafolyik, esetleg hab vagy bűzös lé távozik a rácsok közül. Ilyen esetekben érdemes a megfelelő duguláselhárító cég segítségét kérni. A legjobb egy fix áras szolgáltatás, hiszen így meglepetések nélkül megoldódik a probléma. Ha a szakember átvizsgálta a lefolyót, jó eséllyel elkerülhetjük a nagyobb kellemetlenségeket.
Így marad hosszú életű a padlóösszefolyó
A padlólefolyó élettartamát mi magunk is meghosszabbíthatjuk. Az egyik legfontosabb, hogy a rácsot lehetőség szerint ne távolítsuk el, illetve cseréljük ki, ha elhasználódott. Így a nagyobb szennyeződések, idegen testek, például a rongyok, zoknik hajgumik kisebb eséllyel kerülnek be az áramlatba.
Lefolyótisztító gélekkel, ecetes, mosószódás öblítéssel is sokat tehetünk a lefolyó átjárhatóságáért. Érdemes szivacsos, vastagabb felmosókat használni, ezek szálai ugyanis kisebb eséllyel jutnak be a rácsok közé. A vattát, szöszt, hajcsomókat mindig söpörjük össze! Ezek a lefolyóban hosszú távon komoly akadályt képezhetnek.
Megfelelő odafigyelés mellett a paldólefolyó akár a nagyobb bajtól, károktól is megmentheti az otthonunkat. Gondoskodjunk a megfelelő átjárhatóságról, és ha szükséges, hívjunk szerelőt! Ha így teszünk, sokkal nyugodtabban élvezhetjük a konyha, fürdőszoba kényelmét.