Minden, amit az ETF kapcsán tudni érdemes

Ebben a bejegyzésben az ETF-eket vettük górcső alá annak érdekében, hogy az iránta érdeklődőknek elegendő információ legyen a birtokában. Megnéztük tehát az ETF fogalmát és jelentését, kitértünk a hasznosságára, egyúttal a vele kapcsolatos díjakat és költségeket is részleteztük.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Pontosan mit is értünk ETF alatt?

Az Exchange Traded Funds szavak kezdőbetűiből összerakott mozaik szónak felel meg az ETF. Hogyha szabad fordításban akarnánk keresni a kifejezés értelmét, akkor a „tőzsdén kereskedett alapok” összetételt kapnánk eredményül.

Amennyiben az ETF jellegét szeretnénk megvizsgálni, akkor főként a részvényekkel kapcsolatban fedezhetünk fel rajta hasonlóságokat. Merthogy az ETF-eket ugyanúgy tőzsdén kereskedik, az árfolyamuk pedig a tőzsdei nyitvatartás ideje alatt megállás nélkül változik. Az ETF gyakorlatilag egy nyíltvégű, vagyis passzívan portfóliókezelt befektetési alapnak felel meg. Vagyis egy olyan alapnak, ami jól megfigyelhetően leköveti egy vagy több instrumentum árfolyamát.

Kép: randomcapital.hu

Milyen hasznunk származhat az ETF alkalmazásából?

Amennyiben a likviditást vesszük alapul, akkor az ETF-ek a részvényekkel összehasonlítva jellemzően magasabb likviditással bírnak. Pontosan ez az a tulajdonságuk, amelyet kihasználva a befektetők kifejezetten gyakran és előszeretettel használják őket a napon belüli, úgynevezett Day Trade ügyleteikhez.

Hogyha a jellemző típusokat vesszük alapul, akkor tőkeáttételes ETF-eket, valamint short ETF-eket egyaránt meg tudunk különböztetni. Az utóbbi kapcsán egyébiránt azt a sajátosságot érdemes kiemelnünk, hogy a lekövetett termék árfolyamesésénél teszünk szert nyereségre. Másként megfogalmazva akár azt is mondhatnánk, hogy a short ETF-ek alkalmazásával gyakorlatilag az árcsökkenésre kereskedünk.

Milyen költségekkel és díjakkal tudunk számolni az ETF kapcsán?

Természetesen joggal merülhet fel bennünk kérdésként, hogy az ETF-ek kapcsán milyen költségekre, illetve mekkora díjakra számíthatunk. Érdemes az egyes költségnemeket elkülöníteni a napon belüli, valamint a napon túli zárás kapcsán esedékes mértékekre.

Napon belüli zárás esetén az ETF ügyletek teljesítésének díja 0,15 százaléknak felel meg, a minimum értéke pedig 6,5 EUR. Amennyiben napon túli zárásról beszélünk, akkor pedig az ETF ügyletek teljesítési díja 0,25 százalékra módosul, a minimum összege pedig 6,5 EUR lesz.

A Random Capital ügyfeleként valóban nem kell tartanunk a magas költségektől és díjaktól, mert szolgáltatóként valóban támogatást igyekeznek nyújtani az online ügyleteik lebonyolításához. Merthogy ingyenesnek számít a számlanyitás, a normál és a TBSZ számla vezetése, az alszámla vezetése, valamint a számla megszüntetése is.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo