Milyen televíziót érdemes vásárolni 2021-ben?

Jelenleg már igen nagy választéka van a nagyfelbontású (HD), a 4K Ultra HD és akár a 8K tévéknek is az üzletekben, az akciós nagy képernyőktől a csúcskategóriás kijelzőkig, amelyek megkülönböztetik a rendelkezésre álló legjobb tévéket.

A technológiák és a funkciók elképesztőek, mégis nehéz lépést tartani a fejlődéssel, nem beszélve arról, hogy számunkra mi a fontos, amikor eldöntjük, hogy TV-t veszünk.

Tévé vásárlási kisokos

A szakemberek szerint nem érdemes 4K-nál kisebb felbontású tévét beszerezni. A 8K-s televíziók pedig iszonyat drágák (500 ezer és 2 és fél millió forint közötti tartományban találhatók) és számos TV-adás vagy film nem elérhető még ebben a verzióban. Az LG és Samsung termékei már ebben a kategóriában is választhatók.

Nézzük meg a 60 Hz vagy 120 Hz frissítési frekvenciát: a frissítési frekvenciák esetében a 60 Hz jó, de a 120 Hz jobb. A magasabb frissítési gyakoriság egyenletesebb mozgást biztosít a filmektől és műsoroktól kezdve az élő sportokig és játékokig.

A HDR-kompatibilis eszköz reálisabb színeket és jobb kontrasztot biztosít, érdemes továbbá legalább 4 HDMI bemenettel ellátott készüléket beszerezni, vagy ha mód van rá, akkor a legújabb HDMI 2.1 formátumot vásárolni.  Mivel a tv-k vékony kialakítása miatt a hangszórók gyengék, a jobb készülékekhez vegyünk egy középkategóriás soundbart, vagy kisebb hangszórót.

Egy biztos, akár alap vagy nagyteljesítményű tv mellett döntünk, a legfontosabb szempont maga a képernyő mérete lesz, ilyenkor érdemes elgondolkodni, hogy milyen gyakran nézünk televíziót és mennyire nagy a családunk. Az sem elhanyagolandó szempont, hogy a terméknek jól el kell férnie a nappaliban vagy a hálószobában.

8K, 4K vagy HD?

A képernyőfelbontás a képpontok számát írja le, vízszintes sorokban és függőleges oszlopokban. A több pixel élesebb képeket és finomabb részleteket eredményez, így a nagyobb felbontás (szinte mindig) jobb. Hosszú évek óta az 1920 x 1080 felbontás, más néven full HD, volt a szabvány. A gyártók azonban gyorsan áttértek az Ultra HD (más néven 4K) készülékekre – pl.: LG, Samsung, Philips vagy a Horizon termékei. Ezeknek a 4K modelleknek négyszerese a pixelek száma, mint a jelenlegi HDTV képernyőknek. 2160 vízszintes vonalról vagy 3840 x 2160 pixelről beszélhetünk.

A 4K tévék legnagyobb előnye, hogy a képernyőn látható apró tárgyak részletesebbek és életszerűbbek, mint egy HDTV-n. Az élesebb képnek az az előnye is, hogy kényelmesen nézhetjük a képernyőt rövidebb távolságból. Számos streaming szolgáltató, például a Netflix, az Amazon Video és még a YouTube is elkezdett 4K tartalmat kínálni, az okos tv-k pedig még tovább bővíthetik a szolgáltatások elérhetőségét. Míg az ultra HD Blu-ray lemezek egyre gyakoribbak, még mindig kevésbé elterjedtek, mint a szokásos 1080p felbontású DVD-k.

A 8K-s tévék pedig megnégyszerezik a 4K-s készülékeknél látott felbontást, óriási előrelépést kínálva a képminőség terén, de a nagyobb felbontás teljes kihasználása érdekében sajnos nem minden tartalom érhető el ezen a szinten. Azonban a technika folyamatosan fejlődik, így egy 8K-s tévé jó befektetés lehet hosszabb távra, mégis érdemes elgondolkodni, hogy áldozzunk-e rá most vagy érjük be a 4K-s verzióval.

Népszerűek a smart-TV-k

A legújabb modellek akár a streaming szolgáltatásokban (Netflix, YouTube, Hulu), valamint az élő programozásban kábelen és műholdas csatornán is kereshetnek tartalmat. A Google már együttműködik a Sony-val, hogy a legtöbb tévén elérhető legyen az Android platform, ugyanez mondható el a Samsung Smart termékeire is. A kínálat pedig igen széles, a legtöbb online áruház jelzi a termékleírásban a rendelkezésre álló specifikációkat. Egy biztos, a beépített WI-FI már alapfeltétel ezeknél az okos tv készülékeknél.  Vásárlás esetén nem szabad megfeledkeznünk a kiterjesztett gyártói garanciáról sem, igaz ezzel drágább lesz kicsivel a termék, viszont meghibásodás esetén a javítás azonnali és nincs többletköltség, van olyan webshop, amely külön jelzi az erre vonatkozó irányelveket.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo