A technológiák és a funkciók elképesztőek, mégis nehéz lépést tartani a fejlődéssel, nem beszélve arról, hogy számunkra mi a fontos, amikor eldöntjük, hogy TV-t veszünk.
Tévé vásárlási kisokos
A szakemberek szerint nem érdemes 4K-nál kisebb felbontású tévét beszerezni. A 8K-s televíziók pedig iszonyat drágák (500 ezer és 2 és fél millió forint közötti tartományban találhatók) és számos TV-adás vagy film nem elérhető még ebben a verzióban. Az LG és Samsung termékei már ebben a kategóriában is választhatók.
Nézzük meg a 60 Hz vagy 120 Hz frissítési frekvenciát: a frissítési frekvenciák esetében a 60 Hz jó, de a 120 Hz jobb. A magasabb frissítési gyakoriság egyenletesebb mozgást biztosít a filmektől és műsoroktól kezdve az élő sportokig és játékokig.
A HDR-kompatibilis eszköz reálisabb színeket és jobb kontrasztot biztosít, érdemes továbbá legalább 4 HDMI bemenettel ellátott készüléket beszerezni, vagy ha mód van rá, akkor a legújabb HDMI 2.1 formátumot vásárolni. Mivel a tv-k vékony kialakítása miatt a hangszórók gyengék, a jobb készülékekhez vegyünk egy középkategóriás soundbart, vagy kisebb hangszórót.
Egy biztos, akár alap vagy nagyteljesítményű tv mellett döntünk, a legfontosabb szempont maga a képernyő mérete lesz, ilyenkor érdemes elgondolkodni, hogy milyen gyakran nézünk televíziót és mennyire nagy a családunk. Az sem elhanyagolandó szempont, hogy a terméknek jól el kell férnie a nappaliban vagy a hálószobában.
8K, 4K vagy HD?
A képernyőfelbontás a képpontok számát írja le, vízszintes sorokban és függőleges oszlopokban. A több pixel élesebb képeket és finomabb részleteket eredményez, így a nagyobb felbontás (szinte mindig) jobb. Hosszú évek óta az 1920 x 1080 felbontás, más néven full HD, volt a szabvány. A gyártók azonban gyorsan áttértek az Ultra HD (más néven 4K) készülékekre – pl.: LG, Samsung, Philips vagy a Horizon termékei. Ezeknek a 4K modelleknek négyszerese a pixelek száma, mint a jelenlegi HDTV képernyőknek. 2160 vízszintes vonalról vagy 3840 x 2160 pixelről beszélhetünk.
A 4K tévék legnagyobb előnye, hogy a képernyőn látható apró tárgyak részletesebbek és életszerűbbek, mint egy HDTV-n. Az élesebb képnek az az előnye is, hogy kényelmesen nézhetjük a képernyőt rövidebb távolságból. Számos streaming szolgáltató, például a Netflix, az Amazon Video és még a YouTube is elkezdett 4K tartalmat kínálni, az okos tv-k pedig még tovább bővíthetik a szolgáltatások elérhetőségét. Míg az ultra HD Blu-ray lemezek egyre gyakoribbak, még mindig kevésbé elterjedtek, mint a szokásos 1080p felbontású DVD-k.
A 8K-s tévék pedig megnégyszerezik a 4K-s készülékeknél látott felbontást, óriási előrelépést kínálva a képminőség terén, de a nagyobb felbontás teljes kihasználása érdekében sajnos nem minden tartalom érhető el ezen a szinten. Azonban a technika folyamatosan fejlődik, így egy 8K-s tévé jó befektetés lehet hosszabb távra, mégis érdemes elgondolkodni, hogy áldozzunk-e rá most vagy érjük be a 4K-s verzióval.
Népszerűek a smart-TV-k
A legújabb modellek akár a streaming szolgáltatásokban (Netflix, YouTube, Hulu), valamint az élő programozásban kábelen és műholdas csatornán is kereshetnek tartalmat. A Google már együttműködik a Sony-val, hogy a legtöbb tévén elérhető legyen az Android platform, ugyanez mondható el a Samsung Smart termékeire is. A kínálat pedig igen széles, a legtöbb online áruház jelzi a termékleírásban a rendelkezésre álló specifikációkat. Egy biztos, a beépített WI-FI már alapfeltétel ezeknél az okos tv készülékeknél. Vásárlás esetén nem szabad megfeledkeznünk a kiterjesztett gyártói garanciáról sem, igaz ezzel drágább lesz kicsivel a termék, viszont meghibásodás esetén a javítás azonnali és nincs többletköltség, van olyan webshop, amely külön jelzi az erre vonatkozó irányelveket.