Minden átlagnetező használta már a számítási felhő (cloud computing) vívmányát: töltött fel a „netre" fájlokat, melyek ezután fizikailag már nem a saját számítógépén voltak, hanem a technológia valahol „felhőben" tárolta. Akik még mindig azt állítják, hogy nem használtak ilyesmit, azok gondolják át, milyen levelezőrendszerben dolgoznak! Nagyon sokan vagyunk, akik igénybe vesszük az egyre növekvő tárhelyet biztosító ingyenes levelezőrendszereket, melyek a felhő elvén működnek. De ezen alapuló technológia az internetes archiváló szolgáltatások és sok egyéb, webes alkalmazás is. Ami egy kis- és közepes vállalat (kkv) számára jól kihasználhatóvá teszi a felhőt, az például a céges honlap felhőbe való feltöltése. Sok cég még mindig saját szervereit bővíti, hogy kiszolgálja honlapját, minek során nemcsak a hardver árát, hanem az IT-s esetleges többletmunkáját is meg kell fizetnie. Ha a cégvezető vagy az IT-menedzser ésszerűsíteni akarja a weblap működtetését, csak töltse fel a felhőbe, vásároljon tárhelyet és az aztán már sok ezer szerver kapacitásait fogja használni - kiváltva ezzel az IT-s kolléga pluszmunkáját és a szerverüzemeltetés költségeit. (Érdekes példa: a New York Times beszkennelte az 1922 előtt készült cikkeit, hogy átkonvertálja PDF formátumba, majd feltöltse honlapjára. A hírek szerint a 4 terabájtnyi adatot az egyik cég felhője mindössze 24 óra alatt feldolgozta, s ez nem egészen néhány száz dollárjába került a kiadónak!)
Felhő és ePrint
A számítási felhő adta lehetőségeket néhány évvel ezelőtt kezdte fejleszteni közösen a Hewlett-Packard (HP), az Intel és a Yahoo. Szakértők szerint a számítási felhő előnye a vállalkozások számára az egyszerűség, a megfizethetőség és a hatékonyság. Persze azzal, hogy fizikailag nem a felhasználó számítógépén vannak a dokumentumok, hanem ki tudja, hol „úsznak" a felhőben, a biztonság kissé aggályossá válik. Ez a kockázati rés közös a felhő elvén működő levelezőrendszerekével - a felhőben emiatt nem tanácsos nagyon bizalmas adatokat tárolni!
A számítási felhő lehetőségeit fejlesztő HP az iparágban először állt elő a felhőt alkalmazó megoldásokkal, melyeket nyomtatóikban használnak. A HP ePrint-megoldásának lényege, hogy például okostelefonról elküldhető a nyomtatandó fájl (mely lehet képfájl, word, PowerPoint, PDF formátum) a nyomtató saját, egyedi e-mail címére, a készülék pedig azonnal kinyomtatja azt. A legújabb fejlesztésű HP nyomtatók zöme már ePrint-képes. És ami az új fejlesztést összekapcsolja a fentebb kifejtett számítási felhővel: a fájlokat a technológia ebben tárolja, ahonnan az bármikor, bárhol kinyomtathatóvá válik.
Mi a jó nekem ebben?
S hogy mire használhatja egy modern kkv a felhőt és az ePrint megoldás vívmányait? Vásárlói kuponok kinyomtatására (miután a vásárló regisztrál valahol, s megadja a nyomtatója egyedi e-mail címét, a levélben érkező kuponokat az eszköz azonnal kinyomtatja), de hírlevelek azonnali nyomtatására is alkalmas, vagy akár a vonalas faxot is helyettesítheti az ePrint (telefonszám helyett a nyomtató e-mail címére küldik el a dokumentumot. Itt további előny, hogy nem kell manuálisan megnyomni a faxprogram „nyomtatás" gombját, így a fájl nem felejtődhet el). Az új technológiát a cég nagyvonalúságra is használhatja: elvállalhatja, hogy partnereinek/alvállalkozóinak számláját azok küldjék el e-mailben a könyvelési osztály nyomtatójának címére, mely azonnal kinyomtatja. Így a partner megspórolja a boríték és a postázás költségeit is, mindamellett biztosan méltányolni fogja a gesztust.
Mikor a nyomtatóval netezünk...
A HP kizárólag a weben elérhető alkalmazások széles körét is kínálja ePrint-képes nyomtatóihoz. Ezek olyan megoldások, melyekkel közvetlenül, számítógép vagy okostelefon használata nélkül nyomtathatunk tartalmakat. Hasznos lehet például a Tabbloid alkalmazás, mellyel a kedvenc RSS-hírcsatornáink tartalmait (legyenek azok friss gazdasági hírek, aktuális árfolyamok vagy éppen időjárás-előrejelzések) számítógép használata nélkül, a nyomtató érintőképernyője segítségével néhány mozdulattal kinyomtathatjuk. Az eStorage alkalmazással a Google Docs-on vagy a Box.com-on (felhőben) tárolt dokumentumainkat számítógép nélkül ki lehet nyomtatni, míg a Google naptárunkban rögzített aznapi tárgyalásainkhoz a nyomtatón keresztül hozzáférhetünk és le is tölthetjük azokat. A webes fotóalbumunkhoz (akár Picasa, Snapfish vagy más program) is hozzáférhetünk a nyomtató érintőképernyőjén, s onnan szélvész gyorsan nyomtathatunk - szintén a felhőt használva. Az említetteken kívül még tucatnyi webes alkalmazást lehet a HP ePrint-képes nyomtatóin elérni, mindezeket pedig okostelefon vagy számítógép nélkül.
Itt az ideje, hogy megszokjuk és elkezdjük megtanulni a felhő alkalmazását és az erre épülő fejlesztéseket. Ezek ugyanis - vallják a szakértők - a mobilis ember legfontosabb segítői lehetnek a 21. században, hiszen velük leküzdhetőek a tér- és időkorlátok.