Miért válts LED-re? Ismerkedj meg előnyös oldalaival!

Manapság egyre többen cserélik le hagyományos vagy halogén izzóikat LED-es megoldásokra, így tagadhatatlanul is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a LED világítási eszközök. Nem csak az izzók, de a LED csíkok vagy LED szalagok is kifejezetten közkedveltek területükön, hiszen mindamellett, hogy sokoldalúan felhasználhatók, számos előnyös tulajdonsággal is bírnak hagyományos társaikkal szemben. Biztosan már te is sokat hallottál, talán meg is vásároltad már az első LED izzódat, de tisztában vagy azzal, hogy mégis mi is az a LED?

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A LED felépítése és világításának módja

Sokunkban merülhet fel a kérdés, hogy mi az a LED, valamint miért is jobb, mint a hagyományos fényforrások. A LED egy angol mozaikszó, amely annyit takar, hogy Light Emitting Diode, azaz fényt kibocsátó dióda. A legelső LED-et, amely fénye a gyakorlatban is látható volt, Ifj. Nick Holonyak fejlesztette ki 1962-ben.

Ezt követően 1972-ben Jacques Pankove felfedezte a kék fényt kibocsátó diódát. Azonban ezek a LED-ek még kifejezetten kis elektromos teljesítménnyel rendelkeztek, így csupán nagyon kis erősségű fény kibocsátására voltak képesek. Ennek tükrében világítási célzattal nem lehetett használni őket.

Több mint 20 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy 1994-ben bemutassák az első, nagy fényerejű, kék színnel világító diódát. 

A LED felépítésére való tekintettel egy félvezető anyagokból készült fényforrásról beszélhetünk. A fény színe nagy vonalakban a félvezető anyag összetételétől, valamint ötvözőitől függ. A fény keletkezésével kapcsolatban a diódára adott áramforrás gerjeszti a dióda anyagában lévő atomok elektronjait, melynek következtében nagyobb energiaszintű elektronpályára lépnek. Ezt követően amint visszatérnek eredeti helyükre, fotonokat bocsátanak ki.

Így értelemszerűen elmondható, hogy minél nagyobb a feszültség, annál nagyobb a kisugárzott fotonok mennyisége, azaz annál nagyobb a fény.

A LED előnyös tulajdonságai

A LED fényforrás legnagyobb előnyei közé tartozik hosszú élettartama, amelyet több tényező kölcsönös hatásának köszönheti. Mivel a LED izzók kevésbé sérülékenyek és kevésbé melegszenek túl, így sokkal ritkábban kell cserélni őket. Mindemellett nem csak hosszú élettartamuk miatt számítanak kifejezetten pénztárcabarát megoldásnak, de energiatakarékos működésük következtében is. Kifejezetten változatosak a LED izzók, számos méret, típus és forma közül válogathatsz.

Nem csak technológiai, de környezeti előnyökkel is kecsegtetnek. A hagyományos izzókkal szemben nincs bemelegedési idejük, felkapcsolást követően azonnal teljes fénnyel világítanak. Nem vibrálnak, így nem zavarják a szemet, és nem okoznak fejfájást. Nem érzékenyek a kapcsolgatásra és kompatibilisek hagyományos fényforrásokkal is, így nem szükséges lecserélned az egész világítótestet, sem pedig a foglalatot, csak az izzót.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo