Mi az energetikai tanúsítvány?

Ahhoz, hogy ingatlanunkat el tudjuk adni, vagy ki tudjuk adni, energetikai tanúsítványra van szükségünk. Az energetikai tanúsítvány olyan dokumentum, mely az adott ingatlan energiafelhasználásáról ad teljes körű információt.

Magyarországon a tanúsítvány kiállítása 2012.január 1-jétől kötelező, mely első körben csak az adás-vételi szerződéshez és az új építésű ingatlanokra kellett, majd a következő évtől a bérbeadási szerződésnek is elengedhetetlen kelléke lett. A magyar szabályozásra az Európai Unió által kiadott irányelv miatt volt szükség, mely az épületek minél korszerűbb energiahatékonyságát írta elő, illetve 2020-tól megköveteli, hogy az új építésű épületeknek megújuló energiát kell használniuk, úgy mint pl. napelem, hőszivattyú, napkollektor.

Az energetikai tanúsítvány kiállítását a szükséges jogosultsággal rendelkező olyan mérnöktől kérhetjük, akinek neve szerepel a Magyar Mérnöki Kamara vagy az Építész Kamara névjegyzékében. A tanúsítvány kiállításához az ingatlan helyszíni szemléjére van szükség, melynek során a tanúsító szakember méréseket végez, szemrevételezi az adott ingatlan energetikai jellemzőit, és fényképeket készít az ingatlanról. Energetikai szempontból megvizsgálja az épület fűtésrendszerét, a meleg vizet előállító rendszert, ellenőrzi a nyílászárókat, leméri a falvastagságot, információt szerez a szigetelésről. Alaprajzot készít, melyre felviszi az adatokat, hogy pontos alapterületet tudjon számolni. A felmérés során továbbá figyelembe kell venni az épület elhelyezkedését, az alaprajzon bejelöli a tájolást, mert nem mindegy, hogy pl. mennyi ideig éri a napsütés, illetve mennyit van árnyékban egy adott nap.

A helyszíni felmérést mérnöki számítások követik most már irodai körülmények között. A számításokat egy program segítségével végzi el, melyből többféle áll a mérnökök rendelkezésére, de lényegüket tekintve ugyanazon az elven alapulnak, és végeredményként ugyanolyan dokumentumot állítanak ki.

Az energetikai tanúsítványnak, mint dokumentumnak megvannak a szigorú formai követelményei, melytől eltérni nem lehet. Az első oldala, melyet Összesítő lapnak hívnak teljesen egységes kinézetű. Ezen az oldalon találhatjuk a HET (Hiteles Energetikai Tanúsítvány) számot, melyre azt mondhatjuk, hogy mindenki számára a legfontosabb rész, hiszen ezt kell beírni az adásvételi vagy bérleti szerződésbe. Amíg ez nincs meg, a szerződést nem is tudjuk aláírni. A HET szám minden energetikai tanúsítvány esetében más, a központi rendszer generálja, így két egyforma nem is lehet.

Itt az első oldalon van feltüntetve, hogy pontosan mely ingatlanra is lett az energetikai tanúsítvány kiállítva, úgymint a cím, helyrajzi szám, megrendelő neve. Az ingatlanról egy külső fénykép is kerül ide. A tanúsító neve és elérhetősége is itt szerepel. Valamint egy nagyon lényegi elem is itt olvasható, ez pedig a javaslattétel, mely gyakorlatilag egy iránymutatás a megrendelőnek az ingatlanról arra vonatkozóan, hogy ha jobb besorolási kategóriát szeretne elérni, akkor milyen felújítást lehetne elvégezni. Ez természetesen nem kötelező, csupán egy javaslat.

A besorolási kategória pedig az, hogy a számítások után az ingatlan milyen fokozatot ért el. 12 minősítési osztályt különböztet meg a jogszabály, AA++-tól, ami a legjobb kategória, megnevezése pedig „minimális energiaigényű”, JJ-ig, ami megnevezés alapján „kiemelkedően rossz”.

A tanúsítvány további oldalain a részletes számításokat tanulmányozhatjuk, ami lássuk be, egy laikus számára nem feltétlenül érthető dolog. Az utolsó oldalon, vagy oldalakon pedig további fényképeket találhatunk, mely jellemzően a külső homlokzatot, a fűtési rendszert (úgy, mint radiátor, kondenzációs kazán), a meleg vizet előállató rendszert (pl. bojler) és a nyílászárókat mutatja be.

A tanúsítványunk hitelességéről a már említett HET szám tanúskodik, ha az nincs a dokumentumon, akkor biztos, hogy nem hiteles, tehát semmire sem használható. Ha rajta is van, még akkor is van lehetőségünk megbizonyosodni a hitelességéről, ha esetleg kételkednénk. Ezt az Országos Építésügyi Nyilvántartás honlapján tehetjük meg, mely szolgáltatás ingyenes, csupán ügyfélkapus regisztrációhoz kötött.

Az energetikai tanúsítvány kiállításáért, mint szolgáltatásért fizetni vagyunk kötelesek. A költség megállapítása szabadáras, tanúsítónkként eltér. Azonban az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008 (VI.30) számú Kormányrendelet ebben a kérdéskörben a megrendelők mellé áll valamelyest, mert az árat maximalizálja a következőképpen: „A tanúsító tevékenysége elvégzéséért díjra jogosult, amelyet a tanúsítás elkészítésére fordított idő alapján úgy kell megállapítani, hogy a tanúsítás díja megkezdett óránként legfeljebb 5500 forint.”

A költség megfizetése általában az eladót terheli, de megegyezés alapján ezt más is fizetheti.

Az energetikai tanúsítvány tehát egy nagyon hasznos dolog például ingatlan vásárlás esetén- ha már rendelkezésre áll- hiszen megtudjuk belőle, hogy milyen energia felhasználási költséggel kell számolhatunk, képbe kerülhetünk az ingatlan erős (jól szigetelt) és gyenge (hol szökik a meleg) pontjaival.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo