Félmilliárd eurós gazdaságfejlesztési forrás a határon túli magyar vállalkozásoknak

Példa nélküli gazdaságfejlesztési program indul a Kárpát-medence határon túli, magyarlakta területein. A Magyar Kormány által biztosított mintegy 150 milliárd forint értékű támogatás célja a határon túli magyar gazdasági szereplők növekedésének elősegítése és a magyar–magyar gazdasági kapcsolatok erősítése, melyben kiemelt szerepet vállal a Magyar Nemzeti Kereskedőház is. A Kárpát-medencei Gazdasági Konferencia és Kiállítás keretében a gazdaságfejlesztési programok eddigi eredményeiről, aktualitásairól és a források hatékony felhasználásáról is tájékozódhattak a Kárpát-medencei magyar vállalkozások.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több mint kétszáz kiállító és több mint négyszáz szakmai érdeklődő gyűlt össze Hajdúszoboszlón, az első alkalommal megrendezett Kárpát-medencei Gazdasági Konferencia és Kiállítás apropóján. Az esemény kiemelt célja volt, hogy minél több üzleti kapcsolat szülessen, körvonalazódjanak a közös üzleti és pályázati lehetőségek, valamint megsokszorozódjon a határokon átívelő konkrét ügyletek száma, így erősítve tovább Magyarország és a közép-európai régió országai közti gazdasági együttműködéseket. A résztvevők ezen túlmenően átfogó tájékoztatást kaptak a 2015-ben meghirdetett gazdaságfejlesztési programról, melynek célja a határon túli magyar közösségek minden korábbinál nagyobb mértékben és érdemi módon történő támogatása.

fotó: Hatlaczki Balázs

– A rendezvény szimbolikus jelentősége legalább olyan fontos, mint a gyakorlati hozadéka. A rendszerváltás óta sokan sokat tettek annak érdekében, hogy a Kárpát-medencei magyarság gazdasági értelemben is erősödjön, de senki nem tett annyit, mint az utóbbi egy évben a Magyar Kormány. A kormány által biztosított mintegy százötvenmilliárd forintból soha nem látott léptékű fejlesztések valósulnak meg a délvidék legdélebbi pontjától a kárpátaljai hágókig, Kézdivásárhelytől Pozsonyig – mondta köszöntőjében Magyar Levente, gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkár. Hozzátette, az egyes helyi alapítványok hálózatán keresztül folyósított források esélyt adnak a határon túli magyar lakosságnak, hogy előre tudjon lépni, és a magyarlakta településekről való elvándorlás megfékezését is segítik.

Magyar Levente
fotó: Hatlaczki Balázs

Az államtitkár példaként említette Szabadkát, ahol március 21-én négyezer magyar vállalkozóval írtak alá támogatási szerződést. A vállalkozók a forrást eszköz- és földvásárlásra, modernizálásra fordíthatják. Ezenkívül mintegy 30 milliárd forint értékben indul a Vajdaságban közel két tucat nagyberuházás: gyárak és üzemek épülnek a Magyar Kormány támogatásával.

– Kárpátalján is érdemben zajlik a program, amely érezhető életszínvonal-emelkedést hoz az ott lakók számára, és idén elindul még Erdélyben is egy mezőségi mintaprogram, amelynek keretében a helybeliek földet, mezőgazdasági berendezéseket vásárolhatnak, ültetvényeket telepíthetnek. Ha jól működik a támogatási projekt, megsokszorozzuk az erőforrásokat, és Erdély több városában akár 10 milliárdos nagyságrendben is tudunk programokat indítani. Nemzetpolitikai értelemben tehát 2017 az áttörés éve lesz. Az a célunk, hogy a magyarságot kiemeljük abból a gazdasági helyzetből, amely ma a Kárpát-medence számos régiójában jellemző – tette hozzá az államtitkár.

Újságírói kérdésre Magyar Levente leszögezte: az említett támogatás odaítélésének feltételei nagyon szigorúak, olyan szűrőrendszereket építettek a mechanizmusba, amely azt biztosítja, hogy egyetlen forint se vesszen el.

– Egy éve zajlik a program, a Vajdaságban már tízmilliárdos nagyságrendű támogatás ment ki, és még egyetlen visszaélés sem történt – mutatott rá az államtitkár.

– Fontos mérföldkő a Magyar Nemzeti Kereskedőház életében a program elindulása, hiszen évek óta azon dolgozunk, hogy gazdaságpolitikai tartalommal töltsük meg a nemzetpolitikát: erősítsük a magyar–magyar gazdasági együttműködést, segítsük a határon túli és határon belüli vállalkozások egymásra találását, valamint hozzájáruljunk ahhoz, hogy közösen lépjenek harmadik ország piacára a cégek. A határon túli huszonkét irodánkban, mint kihelyezett hídfőállásokon igyekszünk elérni és segíteni a helyi magyar vállalkozókat – mutatott rá Oláh Zsanett, az MNKH vezérigazgatója.

Oláh Zsanett
fotó: Hatlaczki Balázs

A vezérigazgató asszony elmondta: a rendezvény a versenyképes termékeket előállító határon túli vállalkozások feltérképezése szempontjából is kiemelt jelentőségű.

– Az elmúlt években a huszonkét külképviseleti irodánkon keresztül elérhetővé tettük a határon túli vállalkozásoknak is mindazokat az eszközöket és szolgáltatásokat, amelyekkel a távoli piacokon is sikeresek lehetnek. Az MNKH közel hatvan országban működő külpiaci irodái 2016-ban több mint négyezer új üzleti lehetőséget csatornáztak be, melyből a Kárpát-medencei regionális irodák mintegy négymillió euró értékű üzleteket generáltak – hangsúlyozta Oláh Zsanett.

A részt vevő vállalkozások a két nap alatt több száz üzleti tárgyalást bonyolítottak le, melynek eredményeként számos esetben konkrét megállapodások is születtek. A cégek a tárgyalásokon túlmenően új célpiacok eléréséhez, potenciális exportpartnerek megismeréséhez kapcsolódó, hatékony szakmai tanácsadásban is részesültek.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo