Így lesz a magból csíra
Környezet órán biztosan csíráztattál már babszemet: napról napra izgatottan figyelted, ahogyan a mag elhal, és helyét egy új növény veszi át. Kémiai, biokémiai szempontból az alábbi folyamatok játszódnak le a csíráztatás során.
- A magvakban lévő fehérjék aminosavak lesznek. Amikor tejet vagy húst eszel, az emésztés során a fehérjék aminosavakra bomlanak. A csírák fogyasztása esetében azonban nincs szükség lebontásra, mert közvetlenül aminosavakat viszel be a szervezetedbe.
- Csírázáskor a lipidek szerves vegyületei zsírsavakká (linolsav, palmitinsav, olajsav) alakulnak át. Ezek is kímélik az emésztőrendszert, hiszen nem a szervezetünknek kell lebontani a zsírt, hanem a csírákban már lebontva kerül be a testünkbe.
- A szénhidrátok is egy bomlási folyamatban válnak egyszerű glükózzá és fruktózzá.
Csírák teremnek minden évszakban
Az év bármely szakaszában elérhetőek azok a – lehetőleg bio minősítéssel rendelkező - magok, amelyek a bennük lévő tápanyagok miatt csíráznak ki és kezdenek növekedni. Ehhez semmilyen tápanyag pótlásra vagy trágyázásra nincs szükség. Természetes folyamat eredményeként jönnek létre a fiatal csíra növénykék, amelyek koncentráltan tartalmazzák a vitaminokat, ásványi anyagokat és erősítik az immunrendszert. Ízük is változatos, hiszen finom vagy éppen intenzív ízviláguk megfűszerezi az ételeket, szendvicseket. Nézz körül a NaturalGo csíra kínálatában, és próbáld ki te is a csíráztatást!
Miért hasznos a csírák fogyasztása
Rendszeresen fogyasztva a csírák a következő problémák esetén jelenthetnek segítséget:
- kedvezően befolyásolják a vércukor- és koleszterinszintet.
- gyorsítják a salakanyagok kiürülését.
- megszüntetik a felső légúti panaszokat fenntartó kóros nyák felhalmozódását.
Sokféle növény alkalmas a csíráztatásra: a gabonafélék közül a búza, árpa, zab, a hüvelyes növények közül pedig a borsó, csicseriborsó, lencse, zöld szójabab. Jó hatása van még a brokkoliból, lucernából, retekből és zsályából csíráztatott növényeknek.
Érdemes házilag csíráztatni, de ekkor csak a fogyasztásra szánt mennyiséget készítsük el. Hűtőszekrénybe téve kb. egy hétig eltarthatók, de idővel veszítenek a tápanyagtartalmukból.
Főzelékbe, müzlibe és szendvicsekhez is tehetsz csírát, préselt levüket is megihatod, ízesíthetsz gyümölcslevet, turmixokat.