A díjat 1987-ben a japán Shiba professzor az ausztriai székhelyű Nemzetközi Rendszerelemzési Intézettel /IIASA/ és az Ipari Minisztériummal közösen hozta létre, azon szervezetek, csoportok és egyének számára, akik kiváló eredményeket értek el a TQM területén. A pályázatok elbírálásáról a Shiba Bizottság dönt, az alapító japán professzorral közösen.
A cégeket a kiválóság útjára – a szervezetek belső késztetésén túlmenően – a közös integrátor, a világcég Grundfos magyarországi leányvállalatának kezdeményezése vezérelte. A Grundfos Magyarország Kft. célja az volt, hogy olyan menedzsment eszközöket adjon át a beszállítóknak, melyeket hatékonyan alkalmazhatnak versenyképességük növelésére.
A Grundfos, a kölcsönös előnyök jegyében, tudásmegosztást és támogató partnerséget hirdetett 2011-ben 300 beszállítója körében, melyhez, mint szakmai közreműködőt, megnyerte az EFQM hazai partnerszervezetét, a Szövetség a Kiválóságért Közhasznú Egyesületet is. A Beszállítói Kiválóság Program kihívásait a Grundfos beszállítói köréből csak e 3 beszállító vállalta.
A Csoportot alkotó cégek felismerték a lehetőséget, hogy szervezetük, folyamataik fejlesztésére olyan lehetőséget kaptak, – egy világcég szakembereinek segítsége, egy európai minőségügyi szervezet magyar nemzeti partnerének szakmai támogatása –, mely a cégek vezetőinek, kollektívájának elkötelezettségével párosulva, a cégek tevékenységének, vállalti kultúrájának ugrásszerű fejlődését eredményezheti.
A három Társaság annak ellenére vette fel egymással a kapcsolatot, hogy, mind tevékenységi körüket, mind vevőiket tekintve konkurensei egymásnak. Az európai szinten is egyedülálló kezdeményezésű Programban a versenytársak egymást segítve, team munkában együtt dolgozva vettek részt.
A Programot a Grundfos a sikerek és eredmények tükrében tovább gondolta és az eredetileg egy éves időtartamú Programot újra meghirdette és az addig résztvevők számára, továbbfolytatásként, egy újabb, kétéves Programot hirdetett meg. Az úttörő pályázók eredményeit látva a Grundfos beszállítói köréből, (két év alatt), további 9 cég jelentkezett az újabb Programokra.
A Programban részt vevőknek a három év alatt elért fejlődése elősegítette számukra a gazdasági válság negatív hatásainak leküzdését. Mindhárom pályázónak sikerült növelni a Grundfos felé történő beszállításinak volumenét növelni és vevőkörét tovább bővíteni, valamint munkavállalóinak létszámát jelentősen növelni.
A gazdasági eredményeken túlmenően – elismerve a minőség és a vállalati kultúra fejlesztés példamutató útját – a pályázók, több rangos elismerés után ezúttal az IIASA-SHIBA Díj elismerést is kiérdemelték. A három „úttörő” cég közös eredménye egy olyan hagyomány megteremtése lett, melyet a Grundfos nagy családján túlmenően is, követendő példaként értékelnek.