Hidrogén energetikai célú hasznosítása a BorsodChemnél

Múlt év decembere végén a Sinergy Energiaszolgáltató, Beruházó és Tanácsadó Kft., és BorsodChem ZRt., valamint az Unicredit Bank Zrt, mint finanszírozó  képviselői aláírták a BorsodChem technológiájában keletkező hidrogén energetikai célú hasznosítására szolgáló szerződés csomagot.

A megállapodás értelmében a mintegy 43 millió m3 hidrogén a Sinergy által két éve beruházott kazánban kerül elégetésre, gőz termelése céljából, melyet a BorsodChem fog felhasználni. A hidrogén, tüzelőanyagként történő felhasználása eredményeként mintegy 12 millió m3 -rel csökken a kazán földgázfelhasználása, mely közel 23.000 t széndioxid kibocsátás csökkentéshez vezet. A projekt összértéke meghaladja az 1,6 millió Euro-t. A 2011 őszére megvalósuló, első ilyen jellegű magyarországi beruházás nem csak kedvezőbb feltételek mellett biztosít hőenergiát a BorsodChem számára, hanem az üvegházhatású gázok kibocsátás csökkentésén keresztül fontos lépés a fenntartható fejlődés területén is.

Az aláírt szerződéses csomag rendelkezik a meglévő kazán szükséges műszaki átalakításáról, a hidrogén- illetve hőszolgáltatásról, valamint a finanszírozás feltételeiről. A hidrogén, mint tüzelőanyag felhasználásának érdekében a meglévő 125 t/h névleges teljesítményű új földgáz/olaj tüzelésű gőzkazán átalakítását a Ganz Danubius Hungarosteel Kft. fogja elvégezni.

A BorsodChem 1999 óta működik együtt a Sinergy-vel illetve annak egyik anyavállalatával az Észak-Magyarországi Áramszolgáltató NyRt-vel (ÉMÁSZ) a BorsodChem energiaellátásában. Ennek eredményeként az ÉMÁSZ többségi részesedésével 2001-ben egy mintegy 50 MW névleges villamos teljesítményű erőmű is létesült, melyet a Sinergy szakemberei üzemeltetnek és karbantartanak. Ezen korábbi sikeres együttműködés alapján bízta a BorsodChem a Sinergy-re 2008-ban egy 15 millió euro értékű kazán beruházás megvalósítását és működtetését.

A Sinergy Kft. - a német RWE/EnBW energetikai konzorcium többségi tulajdonában lévő Budapesti Elektromos Művek (ELMŰ) NyRt. és az Észak-magyarországi Áramszolgáltató (ÉMÁSZ) NyRt. 50-50 százalékban tulajdonolt leányvállalata. A Sinergy az ipar, az önkormányzatok és egyéb területeken energia-megoldásokat nyújt partnerei részére, amely megoldások magába foglalják új energiatermelő, illetve elosztó rendszerek megvalósítását, üzemeltetést, meglévő rendszerek felújítását, energiahatékonyságuk növelését. A Sinergy részt vett a BorsodChem illetve a TVK területén megépült ipari erőművi beruházások fejlesztésében, illetve felelős az erőművek üzemeltetéséért és karbantartásáért. A Sinergy nevéhez fűződik Borsod-Abaúj-Zemplén megyében Sárospatak, Kazincbarcika, Tiszaújváros illetve Ózd távhőtermelésének korszerűsítése. A társaság számos beruházást valósított meg az ország más területein is így többek között a MOM Park-ban illetve a Fővárosi Távhőszolgáltatóval együttműködve Budapesten is.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo