Az utóbbi években - főleg a terrorizmus elleni küzdelem és védekezés okán -nyilvánvalóvá vált, hogy a repülőterek, stratégiai fontossággal bíró létesítmények, kormányzati és közhivatalok biztonságának leggyengébb pontját a belépő személyek átvizsgálása jelenti. Amíg a táskákat és csomagokat átvilágító röntgen- berendezésekkel az anyaguk fajtájától függetlenül is jól megjeleníthető és elkülöníthető minden tárgy, addig a személyek átvizsgálásához használt fémkereső kapuk és fémdetektorok kizárólag fémek, vagy fémeket is tartalmazó tárgyak detektálására képesek. Pedig a veszélyes tárgyak többsége ma már nem is fémből készül; a robbanóanyagok eleve nem tartalmaznak mágnesezhető anyagokat, de már készülnek kések kerámiából és polikarbonátból is.
A Smiths Detection által kifejlesztett „eqo" ezért is szakított az eddig alkalmazott eljárásokkal és napjaink legfejlettebb leképező és detektáló technológiáját kínálja a személyátvizsgálás területén. Az új módszer a röntgen tartomány helyett az elektromágneses sugárzás milliméteres spektrumában működik: leképezi a detektorpanel elé állított személy kontúrját és láthatóvá teszi a testén elhelyezett tárgyakat, eszközöket, akár a ruházat alatt is. A rendszer tulajdonképpen egy háromdimenziós szkenner, amelynek működése során semmiféle ionizáló vagy radioaktív sugárzás nem éri a vizsgált személyt.
Milyen anyagokat képes kimutatni az „eqo"?
A milliméteres hullámhosszú átvilágítás gyakorlatilag mindent detektál, amely valamilyen módon az emberi testen van - készüljön kerámiából, fémből, papírból, bőrből, műanyagból vagy rugalmas anyagból, legyen folyadék, élelmiszer, narkotikum vagy éppen robbanóanyag - bármit, ami a három dimenziós térben helyet foglal el.
„Az „eqo" előtt tényleg nincsenek titkok, minden eddiginél nagyobb fokú biztonságot nyújt a személyi átvizsgálásban. Ez az új technológia végre betömi azt az igencsak széles biztonsági rést, amely a beléptető pontokon tátong." - nyilatkozta Pammer-Zagroczky Ágnes, a Z&Z Kft. ügyvezető igazgatója. „Miután a Smiths Detection módszere rendkívül egyszerű és gyors, így sokkal több embert lehet adott idő alatt ellenőrizni, ráadásul olyan alapossággal, amiről korábban nem is álmodhattunk."
- Nem, mert az átvizsgálás során készült valós idejű képet semmilyen módszerrel nem lehet rögzíteni vagy kinyomtatni.
- Nem, mert az „eqo” képalkotó szoftvere automatikusan elhomályosítja az arcfelületet.
- Nem, mert az „eqo” képalkotó szoftvere automatikusan torzítja a vizsgált személy alakját, különös tekintettel az intim testrészekre.
- Nem, mert a rendszert két személy kezeli. Aki a monitoron át figyeli a vizsgált személy átvilágított képét, egy távoli munkahelyről dolgozik és csupán rádiókapcsolatban áll az átvizsgálóval. ĺgy képes minden szükséges információt megadni az átvizsgáláshoz, de kizárt, hogy összekapcsolhassa a ruha nélküli képet a vizsgált személlyel.