Air Berlin, Malév: török tulajdonossal?

Magas szintű és intenzív tárgyalásokat folytat a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) olyan potenciális szakmai befektetőkkel, akiknek anyagi ereje és távlatos koncepciója lehetővé teszi a budapesti központú, nemzeti légitársaság hosszú távú üzletpolitikai, szövetségi stratégiájának sikeres végrehajtását.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A minisztérium arra reagálva erősítette ezt meg, hogy a Napi Gazdaság keddi számában azt írta, a Malév-részvények megvételéről tárgyal az Air Berlin legnagyobb részvényese, a török Esas Holding. Az Air Berlin - amely Európa hatodik és Németország második legnagyobb légicége - nem akarna részt vállalni a magyar cég privatizálásából, ezt a lehetőséget átengedné legnagyobb tulajdonosának, az Esas Holdingnak. A Napi szerint a német-török vevőjelölt többségi részesedést vásárolna a magyar légitársaságban, de csak az után, hogy a magyar állam megvásárolja az orosz Vnyesekonombank öt százalékos pakettjét. Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter egy múlt heti interjúban azt mondta, hogy a következő magyar-orosz találkozóra januárban, a pravoszláv karácsony után kerülhet sor.  

A Napi Gazdaság úgy értesült, az év utolsó heteiben tárgyalások kezdődtek az Air Berlin-csoport és a kormány képviselői között. Az NFM az MTI megkeresésére azt írta: a szaktárca az orosz féllel és a lehetséges partnerekkel folytatott megbeszélésekről azok lezárulta után ad tájékoztatást. 

Újabb milliárdok

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) szeptember 24-én jelentette be, hogy részben hitelek tőkévé alakításával, részben készpénzzel összesen 14,7 milliárd forinttal megemeli a légitársaság jegyzett tőkéjét. Az MTI az állami tulajdonoshoz közelálló forrásból akkor úgy értesült, hogy a tőkeemelésben a kisebbségi tulajdonos, az AirBridge Zrt. nem vett részt. A hitelek tőkévé alakítása pedig a magyar állam kölcsöneit mérsékeli. A Malév, a korábbi információk szerint több mint 102 millió euróval (jelenlegi árfolyamon 27,3 milliárd forint) tartozik a Vnyesekonombanknak. Az orosz állami tulajdonú bank nem csak közvetett tulajdonos az AirBridge Zrt.-ben lévő 49 százaléknyi részvénnyel, de a légitársaság fő finanszírozója is.

A 95 százalékban állami tulajdonban lévő Malév szeptember 24-én tartott rendkívüli közgyűlésén már döntöttek is az alaptőke felemelésről. A 14,7 milliárd forintból 9,4 milliárd forint adósságot, beleértve a kamatot is, tőkévé alakítanak, további 5,3 milliárd forintot pedig készpénzzel teljesítenek. Akkor az MNV a társaság megfelelő likviditásának biztosítására további 5,7 milliárd forint hitelt is nyújtott a légitársaságnak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo