Globális piacokról a svájci Alpokban

A mai nap kezdetét vette a Világgazdasági Fórum 33. éves találkozója megszokott helyszínén, a svájci Davosban. Az öt napos esemény vitáinak központjában a gyengülő dollár, a tavaly szeptemberben Mexikóban megrekedt globális kereskedelmi tárgyalások és az iraki háború lesznek. A több mint kétezer fős rendezvényen közel 250 szekcióülésre kerül sor.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Öltöny, nyakkendő, hótaposó - ez a megszokott viselet a síközpontjáról ismert svájci hegyi városban tartott Világgazdasági Fórum éves találkozóján, ahol a világ vezető üzletemberei, politikusai, tudósai és társadalmi csoportjai gyűlnek össze több, mint három évtizede megvitatni világméretű gazdasági és társadalmi kérdéseket. A szervezők az eseményt globális problémák megoldásának egyik fő előmozdítójának vallják, míg a globalizáció kritikusai szerint nem több mint a gazdasági elit üzletkötési fóruma és koktélpartija.

"Partnerség a biztonságért és a prosperitásért", szól az idei rendezvény mottója, melyen többek közt húsznál is több ország gazdasági minisztere igyekszik majd újra felmelegíteni a közelmúltban megfeneklett világkereskedelmi tárgyalásokat. Mint ismeretes, tavaly szeptemberben a mexikói Caucúnban, a Világkereskedelmi Szövetség (WTO) csúcstalálkozóján elsősorban a vezető országok fejlődőket hátrányosan érintő agrárpolitikája miatt alakult ki patthelyzet. A most elinduló tanácskozások a várakozások szerint felkészíthetik a feleket a tárgyalások folytatására, melyre az idén Hong Kong-ban kerülhet sor.

Napirenden lesz továbbá az iraki háború utóhatása, a globális gazdaság lábadozása, a kereskedelem és biztonság terén megnőtt transz-atlanti feszültségek, a globális felmelegedés, a gazdasági szereplők növekvő társadalmi szerepe és a technológiai fejlesztések. A vitákon és előadásokon részt vesz többek közt Miachael Dell, Bill Gates, Kofi Annan ENSZ-főtitkár, John Ashcroft, az Egyesült Államok igazságügy-minisztere, Bill Clinton, volt amerikai elnök, Paul Bremer, Irak amerikai kormányzója, Pakisztán és Nigéria miniszterelnökei, a World Wide Fund for Nature, az Oxfam és egyéb társadalmi szervezetek képviselői.

A Világkereskedelmi Fórum által előzetesen végeztetett felmérés szerint a globális gazdaság vezetőinek meg kell triplázni az erőfeszítéseiket ahhoz, hogy a 189 ENSZ tagország által 2000-ben vállalt Milleniumi Deklaráció egészségügy, oktatás, biztonság és emberi jogok helyzetének javítása kapcsán kitűzött céljai 2015-ig megvalósuljanak. A jelentés szerint a gazdasági szereplők jelenlegi viselkedését tekintve kétséges, hogy a kitűzött időpontra sikerül elérni a napi egy dollárból élők létszámának - amely ma 1,2 milliárd - felére csökkentését. A tanulmány készítői úgy vélik, hogy a cancúni WTO csúcstalálkozó kudarca is nagyrészt üzleti lobbik tevékenységének eredménye. A felelősségteljes üzleti gondolkodás példájaként a BP-t és a Shellt citálják, akik önkéntesen vállalták az üvegházhatású gázkibocsátásuk csökkentését.

A rendezvény mögött álló szervezetet 1971-ben alapította Klaus Schwab svájci professzor a kontinens gazdasági szereplői számára Európai Management Fórum néven, hogy ülésein megvitassák milyen üzleti stratégiáikkal tudnak alkalmazkodni globalizálódó környezetükhöz. Davost a világ térképén a 80-as évektől helyezte el az akkor már szélesebb témákat és csoportokat felölető, 87-től mai néven működő fórum, melynek éves gyűlésén olyan meghívottak is kezdtek felbukkanni, mint Ronald Reagan és Margaret Thatcher. Azóta a globalizáció-kritika egyik első számú célpontjává vált találkozót egyre inkább szokás a transznacionális kapitalista osztály elit klubjaként emlegetni, ahol túlzott súllyal érvényesülnek az üzlet és a politika érdekei és ahol a tárgyalások tetemes része zárt ajtók mögött, a sajtó kirekesztésével zajlik. Az ellenséges érzelmek előretörését jelzi, hogy míg 1997-ben az esemény biztonsági költségvetési néhány százezer svájci frank volt, 2001 elején - jóval az Egyesült Államokat ért terrortámadás előtt - már több milliósra rúgott, tavaly pedig elérte a 15 milliót.

Mivel a nehezen megközelíthető helyszínre szigorúan csak a meghívottakat fogadják, a kint rekedt civil aktivistáknak be kell érniük az azonos helyszínen és időpontban tartott, idén négy éves múltra visszatekintő Public Eye on Davos alternatív fórummal. Az utóbbit rendszerint szigorúbb hangvitelű ellendemonstrációk is kísérik, melyek 2001-ben Zürich, 2003-ban pedig Bern utcáin vezettek erőszakos összecsapásokhoz. Szintén a Világgazdasági Fórum ellenhangjaként jött létre a Világ Társadalmi Fóruma 2001-ben, melyet az első három évben a brazil Porto Alergében rendeztek, egy időben a rivális fórummal. Idén január 16. és 21. között a rendezvényre India fővárosában, Bombayben került sor, mintegy százezer látogatóval. Az eseményen a legerősebb kritikát Geroge W. Bush amerikai elnök iraki politikája kapta és a szervezők elvi okokra hivatkozva idén lemondtak eddigi fő szponzoruk, a Ford Alapítvány támogatásáról.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo