Jelentős fizetésbeli különbségek tapasztalhatók az Egyesült Királyságban bejegyzett légitársaságoknál a nő és a férfi munkatársak bérezése között. A magyarázat az, hogy az alacsonyabb fizetési kategóriákban több nő dolgozik, mint férfi.
A British Airwaysnél 10, a Ryanairnél akár 70 százalékos eltérés is lehet a két nem átlagos fizetésében. Az easyJetnél 45,5 százalékos különbség volt a keresetek között.
A légitársaságok szinte mindegyike azzal magyarázta a különbségeket, hogy nagyon kevés a női pilóta, és az alacsonyabb fizetési kategóriákban több nő dolgozik, mint férfi.
A lutoni székhelyű légitársaság azonban korábbi közlése szerint elkötelezett abban, hogy ezeket a különbségeket folyamatosan csökkentse, egyebek mellett azzal, hogy egyre több női pilótát alkalmaznak.
Az érintettek ügyvédi irodát bíztak meg képviseletükkel és azt akarják, hogy a munkaadó hat évre visszamenőleg térítse meg nekik a különbséget. Ez fejenként mintegy 20 000 fontot tenne ki, összesen pedig több milliárd fontos kiadást jelentene.
Egy másik nagyáruház, az Asda nő dolgozóinak hasonló keresetében az illetékes bíróság elismerte az igényt.
A férfiakéval egyenlő bért követelő nők mozgalma kiterjedt Nagy-Britanniában a közszolgálatra is. Birmingham város tanácsa összesen kereken egymilliárd font (350 Mrd Ft) kártérítést fizet ki a köztisztasági hivatal több tízezer korábbi és jelenlegi alkalmazottjának.
A brit közszolgálati adó, a BBC női munkatársai is a férfiakéval egyenlő bért követelnek – visszamenőleg is, miután kiderült, férfi kollégáikat sokkal jobban fizetik. A nők munkaszerződésükben az alacsonyabb jövedelem mellett kevesebb kiegészítő szolgáltatást is kapnak. Mindez törvénysértő, mivel a brit jogszabályok nem engednek ilyen megkülönböztetést.
A per munkaügyi bíróság, adott esetben felsőbíróság elé kerülhet, amennyiben a felek nem egyeznek meg.
Az ügy kapcsán egyébként kiderült, hogy a BBC sztárjait igen szépen megfizeti: az élgárda fizetése évi 350.000 és jó kétmillió font között mozog.