A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) arra figyelmeztetett, hogy a nem megfelelően végzett épületfelújítások, fa- és bokorkivágások, települési vezetékhálózat-, oszlopkarbantartás súlyos természetvédelmi kárt okozhat. A fecskefészkek leverése, a kilombosodott fásszárú növényzet megsemmisítése, a fehér gólyák fészkeinek eltávolítása nemcsak törvénytelen, de olyan élőhelyrombolást jelent, ami rontja hazánk ellenálló képességét a klímaváltozás negatív hatásaival szemben is.
Miközben a klímaváltozás egyik következményeként újabb és újabb betegségeket terjesztő, mező- és erdőgazdasági károkat okozó rovarfajok érkeznek Magyarországra, az ellenük nélkülözhetetlen biológiai védekezést jelentő fecskeállományunk az ezredfordulót követően összeomlott, több mint 50 százalékkal csökkent. Ennek egyik oka a fészkek tömeges leverése, ami többnyire a költési időszakban és gyakran önkormányzati, közfeladatokat ellátó épületeken történik! Pedig ez nem csak törvénytelen, de szükségtelen is, mivel a felújítást akadályozó fecskefészkek a költési időszakon kívül, megyei kormányhivatali engedélyeztetést követően eltávolíthatók.
Védettségük miatt ugyancsak tilos a fehér gólyák fészkeinek engedély nélküli eltávolítása vagy ezek költési időszakban történő zavarása. A kis- és középfeszültségű elektromos hálózat oszlopaira épült, zárlatokozásuk és áramfogyasztásuk miatt veszélyes fészkek magasító állványra helyezésére, a madarak zavarása nélkül, november 1. és március 31. között, közel fél év áll rendelkezésre.
Végül, de nem utolsósorban nemcsak törvénytelen, de teljes mértékben igazolhatatlan és rendkívül súlyos természetvédelmi károkat okoz az elektromos szolgáltatóknak, a vízügyi igazgatóságoknak, a települési közterületek és parkok üzemeltetőinek az a gyakorlata, mely a fák és bokrok tömeges ki- és visszavágását a tavaszi lombfakadást követő időszakra ütemezi. A bel- és árvízkár megelőzését szolgáló csatorna- és hullámtértisztítás, az elektromos vezetékhálózat nyomvonalán túlnövő fásszárú vegetáció visszavágása, a növényzet kezelése természetesen nélkülözhetetlen, ezek a munkák azonban az őszi-téli hónapokban közvetlen természetvédelmi kockázat nélkül is elvégezhetőek, ráadásul ekkor a munkavégzés logisztikai körülményei is jobbak.
Az MME arra kéri az érintett szervezeteket és a lakosságot, hogy ezeket a munkákat az áprilisban kezdődő költési időszak előtt, a megfelelő hatósági engedélyek birtokában végezzék el!