Még olcsóbbak lesznek a napelemek

Kínában felfüggesztették a nagy volumenű napenergiás erőművek állami támogatását, ami azt jelenti, hogy az eszközgyártókon marad majd az eszközök egy része. A kereslet-kínálat átalakulása azonban jó hír a globális piacnak: a felhalmozódott készletek miatt felgyorsul a szolárpanelek árszintjének zuhanása.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A napenergia terjedésének három kulcsfontosságú piaca jelenleg Kína, India és Japán. A következő öt évben e három országban lesz a legdinamikusabb ennek az energiafajtának a térhódítása. Ázsia ezzel 50 százalékot fog kiharapni a globális kapacitásból 2023-ra, állítja a gtmresearch elemzése.

Új uniós energiacsomag: megéri napelemet venni
Az EU 4. energiacsomagjával foglalkozó cikkünk második részében a lakossági fogyasztás és termelés átalakulásáról, új jogcímekről és piaci szereplők megjelenéséről lesz szó. A csomag vonatkozó rendelkezéseinek elsősorban azok örülhetnek, akik saját napelemet használnak, ők hamarosan könnyebben kereshetnek pénzt a fel nem használt energia eladásával.
Belassul Kína

A kínai Energiaügyi Minisztérium a közelmúltban úgy döntött, hogy leállítja a nagy volumenű, közműjellegű – tehát nem egyedi, háztartásokban működtetett – napenergia-infrastruktúrák létesítésének állami támogatását. A szolárparkoknak tehát állami segítség nélkül kell megállniuk a lábukon a piacon.

Mi következik ebből? Hogy a nagy igényre felkészült eszközgyártókon rajta marad a készletük egy része, s ők nagy valószínűséggel árengedményes akciókkal akarnak majd megválni készleteiktől. A kereslet-kínálat egyensúlyának módosulása tehát felgyorsíthatja a szoláreszközök árszintjének amúgy is évek óta tartó zuhanását.

Kép: E-ON

A fél világ lehagy minket napenergiában

Eközben Európában és Észak-Amerikában stabil marad a napenergiás infrastruktúrák bővülésének üteme. Az öreg kontinens nagyjából 12 százalékkal részesedik majd, Észak-Amerika 16 százalékkal. De nemcsak a Távol-Keleten gyorsul fel a szolárkapacitások növekedése, hanem a Közel-Keleten is. A régió arab országaiban azzal számolnak szakértők, hogy megháromszorozódik a napenergiás kapacitás. Jelenleg 3 százalékot tudnak magukénak, 2023-ra elérik a 9 százalékot. Dél-Amerika 7 százalékra növeli részesedését.

Új napelemek, jobb akkumulátorok kellenek
Aki egy eldugott, mindentől távol eső faluban él, ugyanúgy jogosult megfelelő ivóvízre, csatornázásra, egészségügyi ellátásra és oktatásra, mint a városban élők, s mindehhez elengedhetetlen az olcsó és környezetbarát módon termelt áram – ez a kiindulópontja az Okos Falvak Kezdeményezés és az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete közös elemzésének.
A kínai visszaesést bekalulálva a gtmresearch úgy becsüli, a napenergiás eszközök globális kapacitása 2023-ra éri el az 1 terrawattot. A szél- és a napenergia együttesen már 2017-ben meghaladta ezt az értéket, állítja a BNEF nemrég kiadott jelentése. Kínában évente nagyjából 20-25 gigawattos új kapacitást fognak üzembe helyezni a korábbi 30-40 gigawatt éves volumenhez képest. Vagyis 2023-re Kína kapacitása 141 gigawattal bővül, míg a minisztérium támogatáspolitikájának változása előtt ennél jóval több, 206 gigawatt volt valószínű.

Olcsóság, mint ösztönző erő

De térjünk vissza a kínai minisztérium döntésére. Ugyan Európa már nem a legnagyobb játékos, a megjósolt árcsökkenés hatásai legkorábban 2019-ben érezhetők majd mifelénk, s ez felélénkítheti az új szolárfarmok építését az unión belül. (Az újonnan bevezetett védővámok miatt az USA-ban és Indiában aligha lesz érezhető ez az áresés.)

Ehhez még azt is hozzá kell kalkulálni, hogy az EU-nak teljesítenie kell a 2020-ra kitűzött részarányt, amivel a megújulók részesednek az energiamixben, s amelyik tagországban nem jár közel a célhoz, ott hirtelen az utolsó pillanatban pótolhatják a lemaradást. Nemrég fogadták egyébként el a 2030-as célszámot: addigra az uniós energiaellátásban 32 százalékot kell elérniük a megújulóknak. 2019 után az új megújuló energiás infrastruktúrák üzembe helyezése évente nagyjából 120 gigawatt körül alakul majd.

(GreenBiz)

 

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo