Imádkozzunk esőért

Ilyen korai aszályra még nem, vagy alig volt példa a magyar mezőgazdaságban, a kormány tartósan vízhiányos időszakot hirdetett ki március 21-i kezdettel. Tavaly jóval később, június végén rendelték el a tartósan vízhiányos időszakot.

Az emberiség egyik legrégebbi rítusa könyörögni az esőért. A Bibliában is több imát találhatunk a bőséges csapadék érdekében.

Drága Mennyei Atyám, hálát adok Neked végtelen jóságodért és irgalmadért, mert esőt ádsz mind az igazaknak, mind a hamisaknak. Magasztallak Téged, mert megöntözöd a földet alkalmas időben. (Mát. 5,45.)

Nagy bajban a magyar gazdák (Kép: Pixabay)

Most aztán pedig nagyon ránk férne az eső. Már szinte az egész országban 40 százalék alatti a talaj nedvességtartalma, a napokban pedig tovább romlik a helyzet, mert a meteorológiai jelentések szerint a héten nem várható csapadék. A gazdák beszámolója szerint a földek 100-150 mm csapadékot is elviselnének. A vízhiányos időszak alatt a mezőgazdasági termelőknek nem kell vízkészletjárulékot fizetniük, és vízjogi engedély nélkül, bejelentést követően egyszer rendkívüli öntözési célú vízhasználatra jogosultak. Legfeljebb 100 hektáron, hektáronként 120 mm vizet szánhatnak locsolásra. A gazdák szerint az őszi árpa és búza kifejezetten szenved, nem tud bokrosodásba menni a vízhiány miatt. Úgy vélik, ha nem esik 10 napon belül jelentős, 40-50 mm eső, akkor az idei jó termésnek már biztos, hogy lőttek. Így hiába magasak a gabonaárak, kevés lesz az eladható mennyiség, amely nem fogja fedezni a megnövekedett termelési költségeket.

Ukrajnában nincs szárazság, de ott a tavaszi vetéssel van probléma. Az ukrán mezőgazdasági miniszter szerint a cukorrépa, a kukorica és a napraforgó vetésterülete jó esetben is csak a fele lesz a szokásosnak. Roman Lescsenko elmondta, minden olyan régióban tavasszal vetni fognak, ahol nincsenek fegyveres harcok és biztonságban lehet dolgozni a földeken. A háború azonban komoly gondokat okozhat az ukrán mezőgazdasági exportban, elsősorban a búzára támaszkodó országokban. A Világélelmezési Program adatai alapján Libanon, Jemen, Szíria és Tunézia különösen függ az Ukrajnában termesztett gabonáktól. Lescsenko szerint a szállítás az oroszoktól függ, akik blokkolhatják majd a tengeri kikötőket vagy megtámadhatják a vasutakat.

A világpiaci gabonaárak már most is az egekben vannak, ezért Magyarország számára kulcsfontosságú lenne a jó termés, amihez csapadék kellene mielőbb. Ennek elősegítésére más eszközt, mint az ima egyelőre nem ismerünk.

Véleményvezér

Bújtatott adókkal emeli a kormány az árakat

Bújtatott adókkal emeli a kormány az árakat 

A magyar állam inflációt generál.
Kukorica nagyhatalomból hátul kullogók lettünk

Kukorica nagyhatalomból hátul kullogók lettünk 

Nagyon döcög a magyar agrárágazat.
Magyar Péter kérdőre vonta Orbán Viktort 

Magyar Péter kérdőre vonta Orbán Viktort  

A miniszterelnök eltűnt.
25-30 százalékkal drágul az alma

25-30 százalékkal drágul az alma 

Nem sok jót várhatunk az idén mezőgazdaságunktól.
Szemet vetett a kormány a nyugdíjcélú megtakarításokra, óriási károkat okozna a lépés

Szemet vetett a kormány a nyugdíjcélú megtakarításokra, óriási károkat okozna a lépés  

A Nyugdíjas Parlament úgy látja, a tervezett lépés nagymértékben elbizonytalanítja a megtakarítókat.
Magyar Péter a kórházak állapotának bemutatása után újabb területekre merészkedik

Magyar Péter a kórházak állapotának bemutatása után újabb területekre merészkedik  

A Tisza Párt elnöke az oktatás és a szociális szféra fel fordul. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo