Céges honlapunk egyik nélkülözhetetlen eleme: a webtárhely
A mai világban kevés olyan embert találunk, akinek valamilyen célból ne lenne szüksége honlapra. Tervezhetjük személyes blog indítását, készíthetünk esküvői meghívót honlap formájában, vagy üzemeltethetünk céges webáruházat is. Számos példát említhetnénk, de az biztos, hogy honlapra sokunknak szüksége van.
Mindez egyszerűen hangzik, és tulajdonképpen az is, de nem árt néhány dolgot figyelembe venni. Például egyáltalán nem mindegy, hogy milyen domainnevet választunk, viszont néhány alapvető kritérium betartásával megtalálhatjuk a megfelelő nevet, melyet utána be is kell regisztrálnunk.
Ha ezzel megvagyunk, akkor már jó úton járunk az első saját honlapunk felé, hiszen megvan a cím, ahol elérhetnek minket, de mégis mit fognak ott találni a látogatók? Azt szeretnénk, hogy a honlapunk jelenjen meg, azonban a feltöltött tartalmat valahol tárolni is kell, ezért szükségünk lesz egy webtárhelyre.
Mi is az a webtárhely?
A webtárhely tulajdonképpen egy egységnyi méretre elkerített lemezterület egy szerveren, ahová fel tudjuk tölteni honlapunkat. Ha van saját szerverünk, akkor ezt magunknak is kivitelezni tudjuk, de talán ez fordul elő ritkábban. Ellenkező esetben igénybe vehetünk webtárhely-szolgáltatást különböző hostingszolgáltatóktól, így ők biztosítják számunkra a helyet honlapunk tartalmának tárolására.
Minderre azért van szükség, mert a weboldal önmagában nem tud megjelenni, a böngésző a tárhelyre feltöltött tartalmat jeleníti meg honlap formájában a látogatók számára. Ez azt jelenti, hogy az információkat, képeket, videókat, azaz minden tartalmat a webtárhelyre fogunk feltölteni, tulajdonképpen így jelenik majd meg a weboldalunk a választott és regisztrált domainnéven.
Bármilyen oldalt tervezünk, az egyszerű statikus weboldalaktól a komplex honlapokig mindenkinek szüksége van webtárhelyre, ami nem csupán a weboldal, de a céges levelezés kiszolgálását is biztosítja. Miután tudjuk, hogy szükségünk van webtárhelyre, azt kell még eldöntenünk, hogy melyik szolgáltatónál vegyük igénybe, valamint mégis milyen és mekkora csomagot válasszunk.
Mire figyeljünk?
Szolgáltatóválasztásnál érdemes figyelembe venni a következőket:
- Technikai támogatás
- Biztonság
- Pluszköltség
A számunkra megfelelő csomagot pedig a következők alapján válasszuk meg:
- Honlapunk típusa
- Oldalainak mérete
- Feltölteni kívánt fájlok típusa
- Várt látogatók száma
- Jövőbeli fejlesztési tervek
Akinek pedig egy webtárhelynél már eleve többre van szüksége, annak ajánljuk figyelmébe a VPS, azaz virtuális szerver szolgáltatást, vagy a szerver hosztingot. A lényeg, hogy tudjuk hol tárolni adatainkat, és még közelebb kerüljünk ahhoz, hogy a nyilvánosság elé hozzuk első, saját honlapunkat.
Szerző:
Csapó Gergely
a Rackhost Zrt. alapítója és vezérigazgatója