A közös ló, avagy több haszonélvező egy ingatlanban

Ahogy egy ingatlannak több tulajdonosa lehet, ugyanúgy előfordulhat az is, hogy az ingatlanon több személyt illet meg haszonélvezeti jog. Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy miként tudja több haszonélvező a jogait gyakorolni? Hogyan alakul a haszonélvezők egymás közötti viszonya?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több haszonélvező az ingatlanon

A haszonélvezeti jog arra jogosítja a haszonélvezőt, hogy az ingatlant birtokolja, használja, hasznosítsa, és őt illetik meg az ingatlan hasznai is.

Egy adott ingatlanon több személynek is lehet haszonélvezeti joga. Ilyen helyzet többféle módon is létrejöhet.

  • Lehetséges, hogy az ingatlan egyik tulajdoni hányadára az egyik személynek van haszonélvezeti joga, a másik tulajdoni hányadán pedig egy másik személyt illet meg haszonélvezeti jog.
  • Az is előfordulhat, hogy több személy rendelkezik haszonélvezeti joggal az ingatlan egészére.
Kép: FreeDigitalPhotos.net/digitalart

Több haszonélvezeti jog létrejöhet egyidejűleg vagy időben egymást követően

Előbbire gyakori példa, hogy a gyermeknek vásárolt ingatlanra a szülők holtig tartó haszonélvezeti jogát jegyeztetik be az ingatlan vásárláskor.

Utóbbira példa, ha egy ingatlant egymás után többször örökölnek özvegyi haszonélvezeti joggal terhelten.

Ki az úr a háznál? A haszonélvező vagy a tulajdonos?
Ingatlanok esetén nem ritka, hogy haszonélvezeti jog van bejegyezve. Kérdés, hogy ilyen esetben ki az úr a háznál? Vagyis ki döntheti el, hogy mi legyen az ingatlannal? Ki használhatja? Ki adhatja bérbe? Ki adhatja el? Ezekre a kérdésekre válaszol jogi szakértőnk, dr. Kocsis Ildikó, ügyvéd, az Érthető jog blogon.
Sorrend több haszonélvező esetén

Több haszonélvező esetén először azt kell megnézni, hogy a haszonélvezeti jog a haszonélvezőket közösen, vagy egymást követően illeti-e meg.

Ha közösen illető haszonélvezeti jogról van szó, akkor a haszonélvezetből eredő jogokat egyszerre, egyidejűleg gyakorolhatják, és a kötelezettségek is így terhelik őket.

Ha a haszonélvezeti jog egymást követően illeti meg az érintetteket, akkor sorrendben gyakorolhatják jogaikat. Azaz, a hátrább álló haszonélvező csak akkor jogosult a haszonélvezeti jogát gyakorolni, ha a megelőző jogosult haszonélvezeti joga megszűnt, vagy azzal nem kíván élni. Ennek természetesen csak akkor van jelentősége, ha a haszonélvezeti jogok egyazon tulajdoni hányadot vagy ingatlanrészt terhelnek.

Előfordulhat, hogy eltérő időben keletkezett haszonélvezeti jog esetén nem kerül meghatározásra, hogy közösen illető vagy egymást követő haszonélvezeti jogról van szó. Ilyenkor az időbeli eltérés miatt egymás követő haszonélvezeti jogról beszélhetünk. Például, ha egymást követően 2 özvegyi haszonélvező kerül az ingatlan azonos hányadára, akkor az időben későbbi özvegy csak akkor élhet haszonélvezeti jogával, ha a megelőző özvegy haszonélvezete megszűnt.

Milyen jogai vannak az ingatlan tulajdonosának a haszonélvezet fennállása alatt?
A haszonélvezeti jog olyan jogosultság, amely jelentősen korlátozza a tulajdonost az ingatlannal kapcsolatos jogainak gyakorlásában. A haszonélvezet az ingatlan birtoklásának, használatának, és hasznosításának jogát elődlegesen a haszonélvező számára biztosítja. Felmerül a kérdés, hogy milyen jogai vannak a tulajdonosnak a haszonélvezet fennállása alatt?
Használat rendezése egyidejű haszonélvezet esetén

Ha a haszonélvezeti jog egyidejűleg több haszonélvezőt illet meg, akkor felmerül a kérdés, hogy miként gyakorolhatják jogaikat. A Polgári Törvénykönyv rendelkezése szerint ilyen esetben a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogára a közös tulajdon szabályait kell megfelelően alkalmazni.

A haszonélvezőknek lehetőségük van arra, hogy megállapodással rendezzék az ingatlan használatát, hasznosítását. A használatot leggyakrabban területileg osztják meg, de előfordul az időbeli megosztás is.

Közös megegyezés hiányában, a közös tulajdonhoz hasonlóan a haszonélvezők szótöbbséggel is dönthetnek a használat, hasznosítás módjában, megosztásában. Ilyen esetben viszont a kisebbségben maradt haszonélvező a határozatot a bíróságnál megtámadhatja.

Ha a haszonélvezet gyakorlásában nem sikerült döntésre jutni, akkor bármelyik haszonélvező kérheti a bíróságtól, hogy a birtoklást, a használatot vagy a hasznosítás módját a bíróság rendezze. E kérdésekben a  bíróság a haszonélvezeti jogok terjedelmének, a haszonélvezők  jogainak és a dologhoz fűződő jogi érdekeinek, és az okszerű gazdálkodás követelményeinek megfelelően dönt.

Szerző:

Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo